Zadovoljna.si
Svetovni dan duševnega zdravja obeležujemo že 20 let, od leta 1992, na pobudo Svetovne federacije za duševno zdravje.

Novice

Depresija: Svetovna kriza

STA
10. 10. 2012 11.30
0

Svetovni dan duševnega zdravja, 10. oktober, se letos osredotoča na depresijo. Geslo letošnjega dne je Depresija: Svetovna kriza. Na Inštitutu za varovanje zdravja opozarjajo, da za depresijo lahko zboli večina ljudi. Zbornica kliničnih psihologov pa izraža skrb zaradi nazadovanja standardov skrbi za duševno zdravje otrok in mladostnikov.

Svetovni dan duševnega zdravja obeležujemo že 20 let, od leta 1992, na pobudo Svetovne federacije za duševno zdravje.
Svetovni dan duševnega zdravja obeležujemo že 20 let, od leta 1992, na pobudo Svetovne federacije za duševno zdravje.FOTO: iStockphoto

Svetovna gospodarska kriza je ena izmed življenjskih situacij, ki predstavljajo potencialni dejavnik tveganja za duševno zdravje, opozarjajo na Inštitutu za varovanje zdravja RS. Izguba službe, nejasne zahteve in slabšanje družbeno-ekonomskega položaja povzročajo dodaten stres, je za STA povedala Helena Jeriček Klanšček z inštituta.

Če stres traja dlje časa ali se ponavlja, lahko posebej pri ranljivih skupinah, kot so otroci, starostniki, nižje izobraženi in revnejši, sproži duševne težave, med drugim tudi depresijo, pravi.

Toda tisti posamezniki, ki so opremljeni s strategijami soočanja s težavami, ki imajo podporo v okolju in ki imajo pozitiven odnos do sebe in drugih, bodo po njenih besedah kljub gospodarski krizi ohranili dobro duševno zdravje.

"Za depresijo lahko zboli večina ljudi, vendar jo lahko učinkovito zdravimo," poudarja inštitut v svoji zloženki o depresiji.

Zbornica kliničnih psihologov Slovenije navaja, da z zaskrbljenostjo spremlja preoblikovanje in ukinjanje programov na primarni ravni zdravstvenega sistema, namenjenih skrbi za duševno zdravje otrok in mladostnikov, kar je v nasprotju s strokovnimi smernicami.

V Slovenskem združenju za duševno zdravje Šent bodo tudi letos pripravili vseslovensko akcijo Vsak 3. Slovenec ... Preprečimo! Med današnjo akcijo bodo podeljevali zelene pentlje, ki simbolizirajo duševno zdravje in skrb za preventivo.

V Šentovih enotah po Sloveniji bodo imeli dneve odprtih vrat, postavili bodo promocijske stojnice, predstavili svoje programe v skupnosti in hodili za duševno zdravje.

V Ozari danes ob 10. uri vabijo na Kongresni trg v Ljubljani, kjer bo mogoče preizkusiti simulator psihotičnih motenj. Zavod za zdravstveno varstvo Ravne bo tudi letos nadaljeval s svojo pobudo Gremo na kafe – čvek ob dobri družbi, s katero želijo izpostaviti pomen medsebojnega druženja. V Društvu študentov psihologije Slovenije pa so že peto leto zapored pripravili izobraževalni projekt Kako si? z letošnjim naslovom V objemu čustev. Projekt poteka od 4. do 11. oktobra.

Depresijo ima več kot 350 milijonov ljudi vseh starosti v vseh okoljih, opozarja Svetovna zdravstvena organizacija na svojih spletnih straneh. V Šentu so zapisali, da naj bi bila depresija do leta 2030 najpogostejši vzrok bolezni v razvitem svetu.
 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Zadovoljna.si, Vse pravice pridržane Verzija: 646