Zadovoljna.si
Svetovni dan boja proti raku obeležujemo 4. februarja.

Novice

Svetovni dan boja proti raku: miti in resnice o tej bolezni

STA
04. 02. 2013 13.02
0

Svetovni dan boja proti raku letos poteka pod geslom Miti in resnice o raku. Število obolelih se povečuje, deloma zaradi staranja prebivalstva, večinoma pa zaradi nezadostne osveščenosti o dejavnikih tveganja, zlasti v državah v razvoju. Do leta 2030 naj bi 70 odstotkov od predvidenih 21,4 milijona novih primerov raka beležile prav te države.

Svetovni dan boja proti raku obeležujemo 4. februarja.
Svetovni dan boja proti raku obeležujemo 4. februarja.FOTO: Thinkstock

Prvi mit je, ki ga Mednarodna zveza za boj proti raku zavrača, je, da je rak izključno zdravstveni problem. Resnica namreč je, da ima rak obsežne družbene, gospodarske in razvojne implikacije, vpliva pa tudi na človekove pravice. Predstavlja velik izziv za razvoj, saj ogroža družbeni in gospodarski napredek po vsem svetu.

Mit številka dve o raku je, da je to bolezen bogatih, starejših in razvitih držav. Resnica pa je, da je rak globalna epidemija, za katero letno umre okoli osem milijonov ljudi. Prizadene ljudi vseh starosti in vse socialno-ekonomske skupine, pri čemer nesorazmerno breme nosijo države v razvoju.

Rak danes povzroči več smrti po svetu kot virus hiv oz. aids, tuberkuloza in malarija skupaj. Bolezen narašča, kar je deloma posledica staranja prebivalstva, a se pričakuje, da bo v prihodnjih desetletjih bolezen naraščala predvsem na račun držav v razvoju. Te namreč pogosto še vedno nimajo strategij in orodij, kot so presejalni programi in cepljenje, za boj proti raku.

Prav tako je v teh državah še vedno zelo slaba ozaveščenost o dejavnikih tveganja za razvoj raka, kot so slabo prehranjevanje, uporaba tobaka, telesna nedejavnost in čezmerno uživanje alkohola. Tretjino najpogostejših vrst raka je namreč moč preprečiti s pravilnimi strategijami, ki spodbujajo zdrav življenjski slog. Približno polovica obolelih z rakom v državah v razvoju je mlajših od 65 let.

Mit o raku je tudi, da je ta bolezen smrtna obsodba. Številne vrste raka, za katere je nekoč veljalo, da so smrtna obsodba, so namreč danes lahko ozdravljive. Razen v nekaj izjemah velja, da so zgodnje oblike raka manj smrtonosne in lažje ozdravljive kot rak v pozni fazi. K zgodnjemu odkrivanju pa bistveno prispevajo presejalni programi.

Pridružite se nam na Facebooku, to lahko storite s klikom na

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Zadovoljna.si, Vse pravice pridržane Verzija: 646