Prebivalci Tallinna - teh je okoli 420.000 - morajo od začetka leta na vseh sredstvih javnega prevoza, to je avtobusih, tramvajih in trolejbusih, potrjevati novo zeleno kartico. Nakup te kartice, ki stane dva evra, pa je tudi edini strošek, ki ga imajo poslej s prevažanjem po mestu - če seveda uporabljajo sredstva javnega prevoza, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Po podatkih pomočnika župana Tallinna Taavija Aasa je doslej novi sistem uporabila približno polovica meščanov, za zdaj pa njegovih učinkov še ne morejo oceniti. Brezplačen javni prevoz sicer prinaša kar občuten strošek mestni občini, saj je s tem izgubila kakih 12,4 milijona evrov, ki jih dobila s prodajo vozovnic.
Ta sredstva so pokrila kakih 23 odstotkov celotnega stroška javnega prevoza, delno pa ga nameravajo mestne oblasti nadomestiti z večanjem obsega pobranih davkov, katerih vsota narašča zaradi priseljevanja v Tallinn. V estonsko prestolnico se je lani priselilo 3686 ljudi, število novih prebivalcev pa še narašča.
Družina z dvema otrokoma bo po ocenah spričo brezplačnega javnega prevoza v povprečju letno prihranila okoli 600 evrov. To pa v državi, kjer povprečna mesečna plača znaša 900 evrov, ni zanemarljivo. Novi sistem pa na drugi strani jezi ljudi, ki v Tallinnu živijo, a niso njegovi stalni prebivalci, kot so na primer študenti. Zanje enosmerna vozovnica še naprej stane 1,6 evra.
Prestolnica 1,3-milijonske Estonije računa, da bo z brezplačnim javnim prevozom zmanjšala prometne zamaške in onesnaženost zraka. Upajo tudi, da jim bo novi ukrep pomagal priti do naziva zelene prestolnice Evrope, ki si ga želijo v letu 2018.
KOMENTARJI (5)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV