40 odstotkov vseh smrti nosečnic so ugotovili v osmih državah – DR Kongu (15.000), Pakistanu (12.000), Sudanu (10.000), Indoneziji (9600), Etiopiji (9000), Tanzaniji (8500), Bangladešu (7200) in Afganistanu (6400). Na afriški celini je sicer 36 od 40 držav, ki imajo najvišje stopnje umrljivosti med nosečnicami, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Kljub temu Združeni narodi pozdravljajo dejstvo, da je smrtnost med nosečnicami v dveh desetletjih padla za 47 odstotkov, potem ko je leta 1990 umrlo 543.000 nosečnic.
Strategija reševanja življenj nosečnic pa je jasna, so poudarili. "Natančno vemo, kaj je treba storiti: treba je izboljšati dostop do načrtovanja družin, vlagati v zdravstvene delavce z izkušnjami babic in zagotoviti dostop do nujne zdravstvene pomoči, ko nastanejo zapleti," je dejal izvršni direktor Sklada ZN za prebivalstvo (UNFPA) Babatunde Osotimehin ob predstavitvi poročila, ki so ga pripravili UNFPA, Svetovna zdravstvena organizacija, Sklad ZN za otroke in Svetovna banka.
Države vzhodne Azije so na tem področju dosegle največji napredek, medtem ko mnoge države, predvsem tiste v Podsaharski Afriki, ne bodo dosegle ciljev tisočletja o znižanju smrti nosečnic za 75 odstotkov med letoma 1990 in 2015.
"Vsaki dve minuti na svetu umre ženska zaradi zapletov, povezanih z nosečnostjo," so še poudarili v poročilu. Glavni vzroki so močno krvavenje po porodu, okužbe in visok pritisk ter splavi, ki niso izvedeni v varnih razmerah.
Osotimehin, nekdanji nigerijski minister za zdravje, je še izpostavil, da več kot 215 milijonov žensk še vedno nima dostopa do sodobnih kontracepcijskih sredstev. Zato je izpostavil pomen načrtovanja družine, s katerim bi bilo mogoče zmanjšati smrtnost nosečnic za tretjino.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV