Zadovoljna.si
Mediteranska ribiška vasica Marsaxlokk (Marsažlok) je poznana predvsem po pisanih čolnih, večinoma poimenovanih po kršanskih svetnikih.

Potovanja

Malta: kje spati, kaj jesti in kaj si morate ogledati

Ma.K.
30. 08. 2019 13.31
0

Malta zaradi čudovitih obmorskih stvaritev in čudovite obale velja za priljubljeno destinacijo številnih popotnikov. Ima svojevrsten karakter, ki vsakemu zleze pod kožo in glede na to, da Ime Malta izhaja iz grške besede 'melite', kar pomeni sladek med, Feničani pa so besedo 'meleth' uporabljali za nebesa, je vsekakor destinacija, ki se jo splača obiskati – morda še to jesen, saj je ta otoška država s svojim subtropskim podnebjem in v povprečju več kot 300 sončnimi dnevi na leto idealna destinacija za jesenski obmorski oddih.

Če iščete primerno destinacijo za jesenski pobeg na toplo in še zadnje uživanje v morskih radostih na evropskih tleh, potem bo Malta ena izmed najprimernejših destinacij za vas. Ta otoška državica v Sredozemskem morju se namreč lahko pohvali z dolgimi, vročimi poletji in milimi zimami. Glavna turistična sezona je sicer julija in avgusta, a ker je za kopanje primerna vse od junija pa do konca oktobra, bo kot nalašč za jesenskih oddih, ko ni več tako hude gneče, morje in ozračje pa sta še primerno topla. Odlična izbira je tudi pozimi, saj se temperature tudi v najhladnejšem delu leta praviloma gibljejo nad 10 stopinjami Celzija.

Lepote Irske, ki jih mora vsaj enkrat v življenju doživeti vsak
Preberi še
Lepote Irske, ki jih mora vsaj enkrat v življenju doživeti vsak

Malteška pokrajina je podobna drugim delom Sredozemlja z veliko skalnatih površin, travo in nizkim grmičevjem. Državo sestavlja sedem otokov, od katerih pa so stalno naseljeni le trije največji: Malta, Gozo in Comino, na katerem pa živi le še nekaj ribičev in svetilničar – skupno tako v celotni državici prebiva vsega 452 tisoč ljudi. Je najmanjša članica Evropske unije, ki je samostojna šele 55 let, saj se je komaj leta 1964 odcepila od Združenega kraljestva Velike Britanije in Severne Irske. Republika je postala 10 let kasneje. Glavno mesto je Valletta, ki je najmanjša prestolnica na svetu. Na otoku sta dva uradna jezika – malteščina (semitski jezik, ki vsebuje 60 % arabskih besed, 30 % italijanskih in sicilijanskih, ostalo pa so angleške, francoske in druge) in angleščina. Ima dolgo in bogato krščansko tradicijo, ki je verjetno svetovno najbolj poznana po asociaciji z Suverenim redom malteških vitezov. Tako naj bi bilo v državi še danes kar 98 odstotkov prebivalcev katolikov.

Malta
MaltaFOTO: Shutterstock

Na Malti vozijo po levi

Ker je Malta članica Evropske unije in Schengenskega območja, slovenski državljani za vstop potrebujemo le veljaven potni list ali osebno izkaznico. Na otok je sicer najlažje in najbolj udobno priti z letalom. Nam najbližje letališče z redno linijo je beneški Treviso, od koder lahko z enim od nizkocenovnih ponudnikov v času akcijskih ponudb na Malto poletite že za nekaj deset evrov. V času poletne sezone so sicer na voljo tudi leti neposredno iz Ljubljane, a gre za čarterske prevoze, ki jih imajo zakupljene turistične agencije. Druga možnost prihoda na Malto je po vodi, in sicer z ladjo ali trajektom preko Sicilije. Na ta način lahko državo obiščete tudi z avtomobilom (ali pa ga najamete kar tam), a pozor: ves promet poteka po levi strani, zato bo morda trajalo kak dan ali dva, da se navadite na njihov način vožnje. 

10 top idej za jesensko potovanje po Evropi
Preberi še
10 top idej za jesensko potovanje po Evropi

Maltežani za razliko od drugih sredozemskih držav vozijo bolj umirjeno, kljub temu pa je hupa pogosto uporabljen pripomoček domačinov. V kolikor jo obiščete z letalom, lahko na letališču najamete avtomobil, dobro pa je razvejan tudi sistem javnih avtobusov, ki so zaradi nizkih cen med turisti precej priljubljeni. Sistem javnega prevoza je tak, da večina vozi v glavno mesto v Valletto na glavno avtobusno postajo in od tam naprej na željene lokacije. Sila koristen je tudi Hop on Off avtobus, ki dela krožno pot po otoku po vseh znamenitostih. Na njega vstopite in izstopite kjer hočete in ker vozi skozi ves dan, lahko s to obliko prevoza dodobra raziščete otok. Poskrbljeno je tudi za tiste, ki bi radi počitnikovali na obeh stalno naseljenih otokih: med Malto in Gozo namreč vsakodnevno vozijo redne trajektne povezave. Ob tem velja poudariti, da na otoku Gozo javni prevoz ni tako dobro organiziran, zato bo potrebne nekoliko več organizacije pri samih premikih.

Tradicionalna malteška brezalkoholna pijača Kinnie je narejena iz lokalnih grenkih pomaranč in aromatičnih zelišč.
Tradicionalna malteška brezalkoholna pijača Kinnie je narejena iz lokalnih grenkih pomaranč in aromatičnih zelišč. FOTO: Shutterstock

Kje spati, kaj jesti?

Tudi z iskanjem namestitve ne bi smeli imeti težav, saj se otok lahko pohvali s številnimi hoteli, hostli, počitniškimi resorti, zasebnimi prenočišči, prav tako pa imajo tudi kamp, imenovan Malta Campsite, kjer sprejemajo tako šotore, kot tudi avtodome in prikolice. Največ turistov namestitev poišče v turističnih krajih Silema in St. Julian’s, za vse, ki bi se radi izognili masovnemu turizmu, pa so tu idilične ribiške vasice na južni strani otoka. A brez skrbi, glede na to, da je od skrajnega juga do skrajnega severa vsega ura vožnje, boste otok lahko dodobra raziskali ne glede na to, kje boste nastanjeni.

Prehrana je na Malti svojevrsten fenomen, saj gre za zanimivo mešanico italijanskih in angleških kulinaričnih tradicij. Otočani jedo veliko morske hrane, oliv ter svinjine, za nacionalno jed pa štejejo enolončnico iz zajčjega mesa, imenovano fenkata. Med prigrizki sta po drugi strani najbolj priljubljena pastizzi (pecivo, polnjeno z rikoto in grahovim pirejem) ter ħobż biż-żejt (kruh namočen v olivno olje, namazan s paradižnikovo mezgo in obložen z tunino, čebulo, česnom, paradižnikom in kaprami). Njihova tradicionalna brezalkoholna pijača se imenuje Kinnie, narejena pa je iz lokalnih grenkih pomaranč in aromatičnih zelišč.

Vse, kar morate vedeti, če načrtujete dopust na Tajskem!
Preberi še
Vse, kar morate vedeti, če načrtujete dopust na Tajskem!

7000 let malteške zgodovine je obrodilo bogato zgodovinsko in kulturno dediščino, ki se kaže v starodavnih mestih otoka katerim so svoj pečat pustili številni zavojevalci. Umetnost je vedno igrala pomembno vlogo v malteški kulturii, še danes v poletnem času mesto in ves otok utripa od raznolikih dogodkov. Našli boste številne kulturne prireditve tako v mnogih kulturnih ustanovah kot tudi na prostem. Posebej vredni ogleda so srednjeveški festivali, ki zelo nazorno in teatralno prikazujejo bogato viteško tradicijo države. Ker pa je na otoku presenetljivo veliko delavnic in tovarn, ki proizvajajo pirotehniko, pa se lahko vsak konec tedna nadejate bogatega ognjemeta, že zato, da počistijo skladišča, saj je bolje, da rakete nekoliko starejšega datuma raznese na nebu kakor na dvorišču.

Malta je kot nalašč za jesenski pobeg na toplo.
Malta je kot nalašč za jesenski pobeg na toplo.FOTO: Shutterstock

'Must-see' na Malti

Svojevrstna izkušnja je zagotovo obisk sicer miniaturnega glavnega mesta Valetta, ki pa gostu kljub svoji majhnosti postreže s pestro raznolikostjo. S svojo edinstveno arhitekturo ter svojevrstnem načinu življenja domačinov se je mestu uspelo uvrstiti celo na Unescov seznam kulturne dediščine. Dogodivščina se prične že pri starih mestnih vratih, kjer goste pozdravi ustanovitelj mesta, malteški vitez Jean Parison de le Vallette. Pot vas od tam popelje po glavni ulici Republic Street, po kateri so posejane tipične rdeče londonske govorilnice in poštni nabiralniki. Na glavnem trgu si lahko ob določenih urah dneva ogledate prizor menjave straže in se nato sprehodite skozi park Hastings Garden do razgledne točke, s katere se odpre čudovit razgled na naravno pristanišče Grand Harbor, kjer se sidrajo tudi križarke. Za konec se velja ustaviti še v anglikanski katedrali Sv. Pavla, ki jo boste že na daleč prepoznali po ogromni kupoli, visoki kar 65 metrov.

Tel Aviv: prekrasne plaže, kristalno morje in noro nočno življenje
Preberi še
Tel Aviv: prekrasne plaže, kristalno morje in noro nočno življenje

V okolici lahko obiščete še kamenodobne megalitske templje, ki sodijo med najstarejše na svetu in katerih nastanek je še danes zavit v tančice skrivnosti, ter edini podzemni prazgodovinski tempelj na svetu Ħal Saflieni Hypogeum, ki so ga izkopali okrog leta 2.500 pred našim štetjem in je na začetku verjetno služil kot svetišče, potem pa je postal nekropola. Sprejme lahko zgolj 80 obiskovalcev dnevno in obiski so razprodani za nekaj tednov vnaprej, zato je potrebno vstopnico rezervirati čim prej.

Tempeljski kompleks Ta'Hagrat
Tempeljski kompleks Ta'HagratFOTO: Shutterstock

Ob obisku Malte se morate ustaviti tudi v Mdini, mestu, ki je bilo včasih prestolnica Malte. Gre za tipičen primerek ohranjenega sredozemskega srednjeveškega mesta, saj stoji na hribu sredi otoka in je obdano z obzidjem. Celotno mestno jedro je zaprto za promet, tako da se lahko brezskrbno sprehajate po zanimivih ulicah, posejanih z belimi hišami ter pisanimi okni,  in si ogledate svojevrsten muzej v starih podzemnih jamah, kjer so na ogled postavljene raznorazne mučilne naprave, ki so jih uporabljali v srednjeveškem času. Prav tako si splača ogledati mestno katedralo, pa Palazzo Falzon, kjer je nekoč živela kraljeva družina, ter Cathedral Museum, kjer naj bi se nahajali zakladi iz Mdinine katedrale. Mdina je že vse od leta 1968 znana tudi po izdelovanju barvnega stekla, ki je eden izmed najbolj znanih malteških izvoznih artiklov. S posebno tehniko barvanja stekla izdelujejo vaze, nakit, slike in razne skulpture. V bližini se nahajajo tudi Dingli klifi, kjer vas bo narava Malte še enkrat več popolnoma očarala in prijetno presenetila.

Mdina je tipičen primerek ohranjenega sredozemskega srednjeveškega mesta, saj stoji na hribu sredi otoka in je obdano z obzidjem.
Mdina je tipičen primerek ohranjenega sredozemskega srednjeveškega mesta, saj stoji na hribu sredi otoka in je obdano z obzidjem.FOTO: Shutterstock

Le nakaj minut hoje stran se nahaja mesto Rabat, ki je bilo nekoč združeno z Mdino, danes pa velja za modernejšo različico obeh naselbin. Tukaj naj bi živel apostol Pavel, po katerem so poimenovane številne ceste, cekve, trgi in celo katakombe. Osrednja cerkev Sv. Pavla je s podzemnim rovom povezana z muzejem Wignacourt, ki stoji na nasprotni strani ceste. V osrčju Malte se nahaja še en biser, ki se ga vsekakor splača obiskati – mestece Mosta, ki velja za najbolj pretočno na otoku. V središču mesta si lahko ogledate staro rimo-katoliško cerkev, zgrajeno leto 1860, ki je znana predvsem zaradi svoje okrogle notranjosti, zato ji pravijo tudi rotunda, ter velikega krožnega oboka, ki naj bi bil četrti največji na svetu in tretji v Evropi. V cerkvico je leta 1942 skozi streho padla 200 kilogramska bomba, ki na srečo ni eksplodirala, še danes pa jo hranijo v eni izmed stranskih kapel.

Cerkev Sv. Pavla v Rabatu
Cerkev Sv. Pavla v RabatuFOTO: Shutterstock

Za vse, ki uživajo ob pogledu na idilične podobe mesta, bo kot nalašč izlet v mediteransko ribiško vasico Marsaxlokk (Marsažlok), ki je poznana predvsem po pisanih čolnih, večinoma poimenovanih po kršanskih svetnikih. Na vsaki strani premca sta dve Ozirisovi očesi, ki naj bi po legendi ščitil ribiče pred zli duhovi in drugimi nevšečnostmi. Moški v mestecu se po tradiciji ukvarjajo z ribolovom, zato Marsaxlokk slovi po zelo dobri in sveži morski hrani ter po nedeljski tržnici, kjer domačini prodajajo svoje ulove, izdelke, sadje, zelenjavo, slaščice. Z roko v roki s pisanimi čolni pa gredo tudi številna pisano pobarvana vrata in okna, ki prav tako mestecu dajo poseben čar. V bližini se nahaja majhen polotok z zanimivimi zalivi. Posebej poznana sta St. Peter’s pool in Cyclops bay, kjer lahko uživate v prelepi naravi.

Mediteranska ribiška vasica Marsaxlokk (Marsažlok) je poznana predvsem po pisanih čolnih, večinoma poimenovanih po kršanskih svetnikih.
Mediteranska ribiška vasica Marsaxlokk (Marsažlok) je poznana predvsem po pisanih čolnih, večinoma poimenovanih po kršanskih svetnikih.FOTO: Shutterstock

Ljubitelji Popaya se na Malti vsekakor moate ustaviti v zalivu Anchor in obiskati tematski park Popeye Village, kjer se boste spomnili dni, ki ste jih preživeli pred televizorji ob gledanju mornarja, ki je s špinačo vseskozi pridobival super nadnaravno moč in bil tako pravcati mali junak. Zaliv Anchor (sidro) so poimenovali po kopici sider iz rimskih časov, ki jih je nekoč naplavilo na obalo. Gre za umetno vasico, ki so jo v osemdesetih letih postavili za namen hollywoodskega filma o junaku Popaju. Očarljiva vasica v morskem stilu ima vse kar potrebuje, od pošte, mestne hiše, trgovine, bar in seveda hiše vseh treh glavnih junakov – Popaja, Pluta in Olive.

Tematski park Popeye Village je pravi naslov za vse ljubitelje mornarja Popaja.
Tematski park Popeye Village je pravi naslov za vse ljubitelje mornarja Popaja.FOTO: Shutterstock

Poleg otoka Malta se splača kak dan ali dva preživeti tudi na preostalih dveh poseljenih otokih: Gozo in Comino. Na oba iz skrajnega severozahoda Malte zelo pogosto vozijo trajekti in ladjice. Na poti boste skoraj zagotovo pluli mimo otoka St. Pauls Island ter imeli možnost opazovati neverjetno igro narave ob pogledih na klife in jame otoka Malta. Prva postojanka je otok Comino, ki leži med Malto in Gozo, in kjer se boste najverjetneje zasidrali v Crystal Lagoon, ki se ponaša s kristalno čisto vodo, po kateri boste lahko odplavali do katere izmed bližnjih jam (ali celo skozi njo). Nato lahko pot nadaljujete do turkiznega zaliva Blue Lagoon oziroma Modra laguna, kjer je bilo posnetih kar nekaj prizorov legendarnega istoimenskega filma in velja za pravcati raj na zemlji – sploh jeseni, ko se vanj ne zgrinja več na tisoče turistov.

Modra laguna je v glavni sezoni polna turistov, ki si želijo videti, kje so snemali prizore legendarnega istoimenskega filma.
Modra laguna je v glavni sezoni polna turistov, ki si želijo videti, kje so snemali prizore legendarnega istoimenskega filma.FOTO: Shutterstock

Pot lahko z ladjico ali trajektom nato nadaljujete do otoka Gozo, kjer lahko že z ladje opazujete čudovito pristanišče Mgar Harbour, nad njim pa se bohotita čudoviti cerkvi. Celotna država Malta nima ne rek, niti gorovij. Malteška obala je razgibana in prepredena s številnimi zalivi ter pečinami. Med vsemi je bilo turistom večinoma še najbolj zanimivo Azurno okno - 100 metrov visoko naravno okno, ki se je nahajalo v parku Dwejra, a se je leta 2017 porušilo. V istem parku si lahko ogledate še edinstven zaliv, Fungus Rock in klife, ki ga obdajajo. Na drugi strani zaliva bodo na vas že čakali kar 250 metrov visoki klifi Ta – Cent, kjer se nahaja tudi najvišji vrh na Malti - vsega 253 metrov visok Ta'Zuta. Od tam se lahko odpravite v glavno mesto otoka Gozo v Ir – Rabat (Victoria), raziščete njegovo središče Citadel, oziroma Il Castello in mogočno katedralo nad njim ter si privoščite okusno kosilo.

Pogled na Azurno okno.
Pogled na Azurno okno.FOTO: Shutterstock

Seveda je prav nekaj dni nameniti tudi brezskrbnemu poležavanju na plaži in osvežitvi v morju – oboje boste našli v številnih zalivčkih in če se le da, jih obiščite več, da dobite pristen vpogled v malteško dopustovanje. Če vam bo čas dopuščal, se za konec lahko odpravite še na izlet po nekoliko revnejšem južnem delu države, ki se ponaša z ne preveč poseljenimi naselji. Nekaj turistov boste morda našli samo pri Blue Grotto ter Hagar Qim & Mnajdra Temples. Blue Grotto je ogromni naravni obok, ki s hriba sega naravnost v morje. Pod njem lahko plujejo manjše ladje na katere se vkrcate v bližnji vasici. Hagar Qim pa je tempelj, ki je starejši kot piramide v Kairu in skupaj s templjem Mnajdra tvori pomembno arheološko najdišče na otoku.

Hagar Qim pa je tempelj, ki je starejši kot piramide v Kairu.
Hagar Qim pa je tempelj, ki je starejši kot piramide v Kairu.FOTO: Shutterstock

Viri, uporabljeni pri raziskovanju: Wetraveltheworld.de, Breitengrad53.de, Travelbook.de, Happybackpacker.de, Wiki.potnik.si, Lonelyplanet.com, Theculturetrip.com, Tripadvisor.com, Visitmalta.com, Maltauncovered.com, Telegraph.co.uk, Nomadicmatt.com

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Zadovoljna.si, Vse pravice pridržane Verzija: 375