Kaplja čez rob
Spomnimo, da je 46-letna medicinska sestra dan po tem, ko je med dežurstvom v londonski bolnišnici, kjer se je zdravila noseča Kate Middleton, sprejela precej nenavaden telefonski klic, naredila samomor. Kot je znano, je nesrečna ženska nasedla avstralskima radijskima voditeljema, ki sta se izdajala za princa Charlesa in kraljico Elizabeto II. Jacintha jima sprva ni verjela, a jima je ob njunem vztrajanju naposled odgovorila na vsa vprašanja o počutju in zdravstvenem stanju noseče vojvodinje Catherine. Posnetek pogovora je že naslednji dan zakrožil po svetu. Ko je Saldanhova tri dni zamujala v službo, so jo sodelavci odšli iskat v bolnišnično stanovanje, kjer so jo našli mrtvo.
Na burne razprave, ki so se razvile po Jacinthinem samomoru, so se odzvali tudi strokovnjaki in še posebej poudarili, da bi morali ljudje dobro premisliti, preden komentirajo take tragedije. "Čeprav se v tem primeru zdi, da je vzrok za njeno dejanje očiten, je treba vedeti, da samomor nikoli ni posledica enega samega dogodka ali posameznega dejavnika, temveč je v to vpetih več med seboj povezanih vzrokov," je pojasnila vodja samaritank Catherine Johnstone, ki že več let pomaga ljudem v stiski. Dodala je, da ljudje včasih pridejo do točke, ko se jim zdi, da se je nabralo preveč stvari in se z njimi enostavno ne morejo več spopasti: "Situacija je lahko še slabša, če se ljudje počutijo osamljene in nimajo nikogar, ki bi se mu lahko zaupali."
Pomoč v stiski v Sloveniji
112 – Reševalna služba
01 520 99 00 – Klic v duševni stiski (med 19. in 7. uro zjutraj)
116 123 – Zaupna telefona Samarijan in Sopotnik (skupna številka; 24 ur na dan)
116 111 – TOM, telefon otrok in mladostnikov (med 12. in 22. uro)
KOMENTARJI (9)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV