Zadovoljna.si
Smeh odganja bolezni, ki jih povzroča stres.

Novice

Smeh je pol zdravja

T. G.
21. 01. 2011 10.04
2

Kaj je lepšega, kot se nasmejati iz vsega srca. In strokovnjaki pravijo, da to tudi nadvse blagodejno vpliva na naše počutje. Iskren smeh pravzaprav odganja bolezni, saj nas ščiti pred stresom in lajša tegobe, ki nam jih prinaša vsakdanjik.

Smeh odganja bolezni, ki jih povzroča stres.
Smeh odganja bolezni, ki jih povzroča stres.FOTO: iStockphoto
Rek 'Smeh je pol zdravja' ni iz trte izvit. Znanstvene raziskave so namreč potrdile, da smeh pomembno vpliva na naše zdravje, pravi psihologinja dr. Darja Kobal Grum. ''Smeh pomaga pri zmanjševanju stresa. Ljudje, ki se več smejijo, se lažje spoprijemajo s stresnimi situacijami in manj obolevajo za boleznimi, ki so povezane s stresom.“ Kdor se smeji, bolj lahkotno jemlje težke vsakdanje preizkušnje. Konfliktne situacije, s katerimi se srečujemo, nas vznemirjajo in prizadenejo, če pa jih obrnemo na humor, postane vse lažje. ''Če neko tragično situacijo skušamo gledati z drugega zornega kota, potem to žalost doživljamo manj intenzivno in jo tudi manj izražamo.“ Smeh poteka preko telesa in se izraža skozi telo. ''Zato je tudi pomembno, da se v življenju naučimo na stresne situacije reagirati s humorjem.“ Tega pa se naučimo s posebnimi treningi, delavnicami, s pomočjo psihologov, pravi Kobal Grumova. ''To, da stvari jemljemo skozi humor, da jih ne jemljemo preresno, ni neka sposobnost, s katero se rodimo, to so spretnosti, ki se jih lahko s kvalitetnim delom na sebi naučimo.“ Pomanjkanje smeha v posameznikovem življenju ima lahko negativne učinke na počutje. ''Ljudje, ki se ne smejijo, svet okoli sebe doživljajo kot ogrožajoč. Kot da jim nekdo ves čas želi škodovati, kot da so ves čas v nevarnosti. Če si v takšnem stanju, seveda nimaš nobene želje po smehu.“

Smejimo se različnim stvarem

Smejimo se različnim stvarem, včasih nas v smeh spravi vic, pa kakšen zabaven posnetek ali pa nekaj tretjega. ''Smejimo se vsemu, kar se nam zdi smešno. Kaj se nam zdi smešno, pa je povezano s tem, kje smo odraščali in od kulture, v kateri živimo. Za različne ljudi in kulture po svetu seveda ni vse enako smešno. Pravzaprav lahko nekoga iz druge kulture prizadenemo, če se smejimo nečemu, kar pri njih ne velja za smešno,“ dodaja Kobal Grumova. Tako da ne obstaja nekaj, kar bo nasmejalo vse ljudi. ''Če pogledamo na primer angleški humor, je bistveno drugačen od slovenskega, zato nam tudi nekaj, kar je na primer smešno Angležu, ne bo smešno.“ Ali se bomo nečemu smejali, je tudi odvisno od naše vzgoje, od okolja, v katerem smo odraščali.

Vid Valič dobro ve, kako nasmejati Slovence.
Vid Valič dobro ve, kako nasmejati Slovence. FOTO: Aljoša Kravanja

Pomembno je, da se občinstvo identificira

Kaj je Slovencem smešno, smo preverili pri enem najbolj priznanih stand-up komikov pri nas Vidu Valiču. Pri svojih nastopih ima Valič takojšen odziv občinstva in lahko vidi, ali je občinstvu nekaj smešno ali ne. ''V katerikoli temi je mogoče najti marsikaj smešnega, odvisno pa, s katerega zornega kota podajaš. Če pogledam eno povprečno nevtralno publiko, je običajno smešna tema moško-ženski odnos, pa tudi nekaj malega politike, ampak zelo malo in odvisno na kakšen način podajaš. Najbolj spravljajo v smeh stvari, ki so ljudem blizu, s katerim se lahko identificirajo. Prav zato so moško-ženski odnosi tako 'hvaležna' tema.“ Sicer pa Valič poudarja, da je zelo odvisno od občinstva, ali ga bo spravil v smeh, predvsem je pomembna starost poslušalcev, saj je stand-up lahko tako provokativen, da tistim, ki ne razumejo, da gre za provokacijo, ne bo smešno. ''Veliko je odvisno tudi od tega, ali je publika inteligentna. Nezahtevno publiko lahko spraviš v smeh že s preprostim vicem, pri zahtevni pa to ne bo šlo, bodo izgubili spoštovanje do tebe.“ Zato se mu je tudi že zgodilo, da je med nastopom menjal repertoar, ker je videl, da občinstvo na določene stvari ne reagira. ''Ali pa sem že imel pripravljen nek material in videl, kdo prihaja, pa sem spremenil repertoar.“

Ni je boljše kombinacije od smeha in telesne aktivnosti.
Ni je boljše kombinacije od smeha in telesne aktivnosti.FOTO: iStockphoto

Smeh kot droga

Smeh, občutek za humor, smisel tudi samohumorja je tisti mehanizem, ki nam omogoča bolj sproščeno življenje, pravi dr. Kobal Grumova. Raziskave pa tudi kažejo, da ljudje, ki se ukvarjajo s telesno dejavnostjo, dejansko doživljajo manj depresivnostnih občutij, kot ljudje, ki se ne. Depresivnost in smeh sta si nasprotna, tako da ima podobne učinke kot smeh tudi telesna aktivnost. ''Seveda pa je najboljša kombinacija smeh in telesna aktivnost.“ Kaj se dogaja z našim telesom, ko se smejimo? Raziskave so pokazale, da se med smehom izločajo endorfini, ki jim rečemo tudi hormoni sreče. Endorfini, ki so pravzaprav naravna droga, tudi blažijo bolečine in pomirjajo vnetja, povečujejo telesno vzdržljivost. Hormon sreče se izloča tudi med telesno aktivnostjo, zato po njej občutimo zadovoljstvo.

Iskren nasmeh največ velja

Smeh pozitivno vpliva tudi na odraščanje otrok. ''Če otrok odrašča v okolju, kjer je veliko smeha, pomeni, da je to okolje sproščeno, spodbudno, da so meje jasno postavljene, da ima otrok dovolj možnosti za individualen razvoj, potem gredo tudi čustva, ki jih razvija, v pozitivni smeri – blizu so mu sreča, zadovoljstvo, veselje. In tudi dogodkov, s katerimi se srečuje v življenju, ne doživlja tako ogrožajoče. In vse to seveda vpliva na njegovo samopodobo, da je ta bolj stabilna,“ pravi Kobal Grumova. Seveda pa nima smisla, da se silimo k smehu, če ta občutek ni pristen. ''To pravzaprav negativno vpliva, ker čutimo prisilo, obvezo. Če smo v neki situaciji prisiljeni, da se delamo prijazni in veseli, nas to bolj deprimira, kot če bi jasno povedali, kaj si mislimo.'' Zelo pomembna je iskrenost, da se, kot rečemo, iz srca nasmejemo.

Ste se zaželeli nečesa smešnega? Poglejte spodaj pripete videoposnetke in smeh vam ne uide!

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (2)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Zadovoljna.si, Vse pravice pridržane Verzija: 658