Strokovnjaki tudi opozarjajo, da večina poletnih oblačil ne ščiti zadostno pred soncem. V glavnem so narejena iz poliestra ali bombaža, ki pa nista dovolj gosto tkana, da bi nas zaščitila pred UV-svetlobo. Oblačila bele barve, ki jih pogosto nosimo v poletnih mesecih, manj ščitijo. Če imamo na sebi belo tuniko, je zaščita podobna uporabi faktorja 7, kar pomeni, da bo koža pordela po 70 minutah izpostavljanja soncu. Bolj učinkovita zaščita so temnejša oblačila, pomembno pa je še, da si nadenemo kapo s širokimi krajci, ki bo zaščitila obraz, uhlje in vrat. Oči zaščitimo s kakovostnimi sončnimi očali.
Kaj storiti, če nas opeče
Sončne opekline, ki se pokažejo z rdečico in pekočim občutkom, pokrijemo z mrzlim obkladkom, kožo pa namažemo s hladilnim gelom. V primeru, da nas sonce huje opeče, obiščimo zdravnika. Pordelo in srbečo kožo namažimo s sredstvi, ki hladijo in delujejo proti srbenju, dobimo jih v lekarni. Zelo blagodejno na kožo deluje aloa vera, saj pospeši celjenje opeklin, kožo učvrsti, obnovi in ji daje prijeten občutek. Čim opazimo, da je naša koža pordela, se takoj umaknimo v senco, priporočljivo je, da se nato nekaj dni izognemo soncu.
Še nekaj nasvetov
Soncu se ne izpostavljajmo med 11. in 16. uro, saj je v tem času najmočnejše. Sončiti se začnimo postopno. Na začetku zaščitimo kožo s sredstvom, ki vsebuje visok zaščitni faktor, po dveh do treh tednih pa se koža sončnih žarkov navadi in takrat lahko uporabimo nižji zaščitni faktor. Sredstvo za sončenje namažimo 30 minut pred začetkom sončenja, nato pa ga nanesimo na kožo po vsakem kopanju, brisanju z brisačo oziroma vsaki dve uri. Najbolj ogroženi deli telesa so nos, ličnice, ramena, dekolte, stegna, predvsem ob izrezu kopalk, kolena in podplati, ki jih moramo še posebej zaščititi. Dobro zaščitimo tudi ustnice, saj je koža na ustnicah še posebej občutljiva.
KOMENTARJI (18)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV