Zadovoljna.si
image (28)

Novice

V labirintu boste našli svoj mir in stik z naravo

T. G.
24. 12. 2010 15.35
1

Ob vsakdanji naglici, hitenju z ene obveznosti do druge, pozabimo nase in na svoje okolje. Labirint umetnosti pa želi posameznika spomniti, naj se tu in tam umakne iz kaotičnosti vsakdanjika ter se posveti samemu sebi, hoji, naravi in branju. O projektu smo se pogovarjali s Katjo Verderber.

Za kaj gre pri projektu Labirint umetnosti, kaj želi sporočiti?

Labirint umetnosti je trajnostni umetniški projekt, ki je od bolgarskega umetnika Venelina Shurelova dan v naravo in prepuščen, da ga narava sooblikuje. Ampak to je zgolj osnovna ideja umetniškega vidika. Drugo pomembno sporočilo labirinta je slogan 'pridi k sebi'. V Labirintu umetnosti se ljudje ne bodo zgubili, ampak našli. Labirint je zasnovan tako, da se v njem prehodi okoli 1,3 km dolgo sprehajalno pot, vendar na koncu vedno veš, kje si in kam iti. Vedno se znajdeš v srčiki labirinta, kjer bo stal tudi bralni kotiček. Labirint tako sporoča posamezniku, naj se kdaj pa kdaj umakne iz kaotičnega vsakdana in se prepusti hoji, branju in samemu sebi. 

Kot del projekta ste postavili park ob Fužinskem gradu v Ljubljani. Zakaj ravno tam?

Na izbiro je bilo več lokacij, vendar smo skupaj z mestno občino in ministrstvom za zdravje, ki je res toplo sprejelo ta projekt, izbrali najbolj poseljeno območje v Ljubljani, to so ljubljanske Fužine. Park bo stal v bližini Fužinskega gradu in psihiatrične bolnišnice. 

Kakšen bo park? Zakaj ravno labirint? V labirintu se nenazadnje človek izgubi, lahko ima celo negativno noto.

Naš labirint je narejen v obliki polža. Med sprehajanjem se bo posameznik lahko usedel in spočil na klopcah, ki bodo nameščene po parku. Sprehajalna pot bo polna misli o hoji, življenju in umetnosti, ki jih še vedno zbiramo na naši spletni strani. Naš labirint zagotovo ni blodnjak v tistem smislu besede, kot ga najbolj pogosto poznamo. V našem parku naj bi se posameznik našel in spočil, hodil in bral. Velika posebnost tega parka je tudi, da posameznik, društvo ali podjetje lahko postanejo varuhi svojega drevesa. Do sedaj imamo že polno varuhov (samo na dan zasaditve, 14. 12., se je prek spletne strani prijavilo 60 novih varuhov), veliko dreves pa seveda še vedno ostaja brez njih, saj park sploh ni tako majhen.

Kako je tu vključen vidik narave?  

Vidik narave je vključen že s tem, da sadimo 287 dreves. To je seveda tudi pomemben eko element, saj nam je vsem znano, da po svetu izsekavanja prehitevajo rast in da se naše življenje spreminja skupaj s klimatskimi spremembami. 

V park bo vključen tudi bralni kotiček, zakaj?

Bralni kotiček in ideja povezovanja branja s hojo in hoje z umetnostjo je zasnovan v okviru projekta Ljubljana – svetovna prestolnica knjige. Labirint umetnosti bo tako lep spomin in nadaljevanje uspešno zaključenega leta knjige v našem mestu, hkrati pa nam da možnost, da obiskovalcem ponudimo nekaj res posebnega – in to je pokrit bralni kotiček, ki ga lahko uporabljamo v vsakršnih vremenskih razmerah ali za spremljevalne dogodke, ki se bodo odvijali v parku.  

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Zadovoljna.si, Vse pravice pridržane Verzija: 658