Kako se osvežiti
Med največjo vročino se lahko osvežite pod tušem ali noge namočite v posodo hladne vode. Tudi kepica sladoleda bo sladka osvežitev. V senci si privoščite domačo limonado ali naravni sadni sok. Namesto vroče juhe kosilo začnite s skledo solate. Če ste v največji vročini prisiljeni sedeti v pisarni, se ne hladite s klimo! Ta vam lahko hitro prinese prehlad ali virozo. Vključite jo med kosilom, ko je pisarna prazna, izogibajte pa se neposrednemu pihanju. V službi si omislite tudi hitro in osvežujočo prho obraza z vodo v razpršilu. Dobite jo v lekarnah in boljše založenih drogerijah, uporabite pa jo lahko v vsakem trenutku.
Zaradi povečane koncentracije ozona se lahko pri občutljivih ljudeh pojavijo oteženo dihanje, tesnoba v prsnem košu, kašljanje in pekoč občutek v očeh. Zato se je dobro izogibati daljšemu zadrževanju na prostem predvsem popoldne, ko so vrednosti ozona najvišje, opozarjajo.
Izberite lahka oblačila
Oblačila naj bodo lahka in iz naravnih materialov. Najbolje se boste počutili v bombažu ali lanu. Kroji naj bodo nekoliko širši, saj tesen stik s tkanino povzroča še večjo vročino. Veliko pozornosti namenite tudi spodnjemu perilu, saj vam poletje lahko prinese različne glivične okužbe, ki nastajajo zaradi pretirane vlage in znoja. Obutev naj bo usnjena ali iz lahke gume, ki omogoča stabilen in udoben korak. Izogibajte se plastiki, ki povzroča čezmerno potenje in drsenje stopala. Pred UV-sevanjem se ustrezno zaščitite tudi s sončnimi očali in zaščitnimi kremami.
Poletje je čas zabav in druženja, če se ne morete izogniti pitju alkohola, to počnite raje v večernih urah. Tudi kofein v vročih dneh ne deluje najbolj blagodejno na naš organizem, saj pospeši srčni utrip, naše telo pa se še dodatno segreje. Ne smemo pozabiti, da je srce zaradi višjih temperatur bolj obremenjeno kot sicer, zato se v najbolj vročih urah dneva izogibajte pretirani telesni aktivnosti.
Tisti, ki se bodo na pot odpravili z avtomobilom, ga morajo pred začetkom vožnje dobro prezračiti in ohladiti. Če vozilo parkirate na soncu, prekrijte vetrobransko in zadnje steklo ali armaturno ploščo, še svetujejo. Otrok in živali pa se ne sme nikoli puščati samih v zaprtem vozilu.
Ne pozabite na živali in rastline
Tudi sicer je treba poskrbeti, da imajo živali dovolj pitne vode, hlevi oziroma prostori, kjer se nahajajo, pa naj bodo dobro prezračeni. Prostore je sicer priporočljivo temeljito prezračiti ponoči in zjutraj, podnevi pa z zastiranjem oken preprečiti njihovo segrevanje. Vročina in suša lahko škodujeta tudi rastlinam, zato jih je dobro zalivati zjutraj ali po sončnem zahodu.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV