Zadovoljna.si
Ženske roke

Novice

Ženske – še vedno žrtve diskriminacije in zlorab

T. G.
08. 03. 2011 07.51
18

Osrednja tema letošnjega mednarodnega dneva žena je enak dostop do izobraževanja in znanja, da bi lahko ženske vsega sveta imele enake možnosti pri zaposlovanju. Kljub temu da letos obeležujemo 100. obletnico tega praznika, pa ženske številnih dežel še zdaleč nimajo enakih možnosti za izobraževanje in lasten zaslužek, kar bi jim omogočalo dostojanstveno življenje in jih obvarovalo pred zlorabami.

V številnih deželah so ženske še vedno žrtve diskriminacije in zlorab.
V številnih deželah so ženske še vedno žrtve diskriminacije in zlorab.FOTO: Reuters
V številnih deželah mlade ženske oziroma dekleta še danes nimajo možnosti, da bi se odločale o lastni prihodnosti. Prisiljene so v zgodnje poroke, so žrtve trgovine z belim blagom – to sta le dve obliki hudih načinov diskriminacije, s katerimi se soočajo ženske po svetu. Svetovna javnost se zgraža, nevladne organizacije zahtevajo ukrepanje, a v deželah, v katerih se zlorabe dogajajo, imajo vlade gluha ušesa za ta opozorila in spremembe se dogajajo prepočasi.

Pohabljanje genitalij in umori iz časti

Najhujše oblike zlorab nad ženskami se pogosto dogajajo prav v njihovem domačem okolju. Družine grozovito znašanje nad predstavnicami lastne skupnosti celo odobravajo in spodbujajo – od grozljivih pohabljanj genitalij, umorov iz časti do psihičnih zlorab. Gre za običaje, ki so del kultur, v katerih živijo. Med takšnimi so umori iz časti, ko morajo ženske, krive ali pa tudi ne, dejanje, katerega njihova družina oceni, da so grožnja za njeno dobro ime, plačati z lastnim življenjem. Krvniki so običajno ožji družinski člani.

Deklice v Ugandi še vedno obrezujejo, čeprav je to nezakonito.
Deklice v Ugandi še vedno obrezujejo, čeprav je to nezakonito.FOTO: Reuters

Brez možnosti izbire in odločanja

Organizacija združenih narodov opozarja, da so ženske širom sveta še vedno marginalizirane zaradi spola, kar jim omejuje ali onemogoča dostop do izobraževanja, kar pomeni, da tudi nimajo možnosti za dobro zaposlitev in finančno samostojnost, poleg tega so izključene iz političnega življenja. V nekaterih deželah je smrtnost ob porodu še vedno zelo visoka, visoka je stopnja neželenih in nenačrtovanih nosečnosti, pogoste so okužbe z virusom HIV, ženske doživljajo hude oblike nasilja, so žrtve trgovine z belim blagom in prisiljene v dogovorjene poroke. Prav dostopnost do izobraževanja pa bi ženskam odprlo nove možnosti in jih obvarovalo pred nasiljem, so prepričani v OZN ter številnih mednarodnih organizacijah, ki si prizadevajo za enake možnosti žensk po vsem svetu.

Za bolj rodovitno zemljo

Posebna skupina žensk, ki so prav tako zapostavljene, so ženske iz revnih poljedelskih območij, ki se soočajo s posebnimi zahtevami in težavami. Zato si mednarodne organizacije prizadevajo, da bi jim pomagale pri izboljšanju rodovitnosti zemlje, ki jo obdelujejo, jim olajšale možnost prevoza, dostop do tržnic in virov denarne pomoči. Tako je mednarodni Sklad za kmetijski razvoj ženskam v Afganistanu in Pakistanu omogočil uporabo nizkocenovnih tehnologij za predelavo mleka, s čimer so ženske z revnih kmetijskih območij prišle do dodatnega zaslužka.

Številne ženske ne morejo odločati o svoji prihodnosti.
Številne ženske ne morejo odločati o svoji prihodnosti.FOTO: Reuters

Pretresljive zgodbe, ki se še vedno dogajajo

Iz dežel, v katerih imajo ženske bistveno manj pravic in so diskriminirane, prihajajo grozljiva pričevanja ter novice o zlorabah in zločinih, ki se dnevno dogajajo. Tako je bilo po podatkih Združenja za ženske pravic v državah v razvoju v Ugandi leta 2010 iznakaženih kar 820 deklet. Dekletom so genitalije obrezovali ponoči v jamah, ki so jih stražili moški, oboroženi z mačetami in sabljami, saj je to grozljivo početje nezakonito, a kaže, da nekaznovano.

Umori iz časti

V Siriji na leto umorijo od 150 do 200 žensk, s tem zločinom pa si roke umažejo njihovi sorodniki, da bi ubranili čast družine. Na ta način namreč družina kaznuje žensko, ki naj bi imela spolne odnose zunaj zakona. Ti zločini se dogajajo večinoma v revnih poljedelskih območjih in storilci so le redko kaznovani oziroma se soočajo z milimi kaznimi. Sirija je nedavno naredila 'korak naprej' in kazen za umor iz časti povečala na pet do sedem let zapora.

Ugandska dekleta so še vedno žrtve grozovitega pohabljanja.
Ugandska dekleta so še vedno žrtve grozovitega pohabljanja.FOTO: Reuters

Smrt s kamenjanjem

Svet je pretresla zgodba Iranke Sakineh Mohammadi Ashtiani, 43-letne matere, ki so jo obsodili na smrt s kamenjanjem zaradi domnevnega prešuštništva. Za njeno pomilostitev so si prizadevali številni evropski voditelji, za zdaj še ni znano, ali se bo izognila kruti smrti. Govori se namreč, da naj bi ji grozila smrt z obešanjem zaradi domnevnega sodelovanja pri umoru moža.

V zakon stara komaj 14 let

Julija 2010 se je v Maleziji zgodila poroka med 14-letno deklico in odraslim moškim. Ta poroka je ponovno opozorila na problem sklepanja zakonskih zvez med mladoletnicami in odraslimi moškimi v omenjeni deželi, zaradi česar so zahteve nevladnih organizacij, da se uzakoni minimalno dovoljeno starost za poroke na 18 let, vse glasnejše. V Maleziji naj bi bilo poročenih kar 16 tisoč deklet, mlajših od 15 let. Strokovnjaki opozarjajo, da so ta dekleta oropana mladosti, svobode in osebnega razvoja, nimajo dostopa do izobraževanja, soočajo se z zdravstvenimi težavami, ki so povezane z zgodnjimi nosečnostmi, in z zlorabami.

Pritisk za spremembe

To je le nekaj primerov žensk oziroma njihovih zgodb iz dežel, kjer si oblasti zatiskajo oči pred očitnimi zlorabami in kratenjem pravic ženskam. Številne svetovne organizacije, vključno z OZN, si prizadevajo, da bi vlade dežel, kjer je stopnja diskriminacije žensk še vedno zelo visoka, sprejele zakonodajo, ki bi spremenila stanje, ter sprejete zakone tudi striktno izvajale in kršitelje kaznovale. A spremembe se dogajajo zelo počasi, marsikje prepočasi, zlorabe in zločini pa se nadaljujejo.

Nekatere ženske nimajo niti pravice, da gredo same v trgovino.
Nekatere ženske nimajo niti pravice, da gredo same v trgovino.FOTO: Reuters
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
ISSN 2630-1679 © 2021, Zadovoljna.si, Vse pravice pridržane Verzija: 658