Zadovoljna.si
So tiskanim knjigam šteti dnevi?

Samo za moške

So tiskanim knjigam šteti dnevi?

U. K.
10. 02. 2010 17.00
0

Nook je prvi bralnik virtualnih knjig na osnovi Googlovega Android operacijskega sistema. Pri Barnes & Noble pravijo, da so se za ta operacijski sistem odločili, ker odprta platforma omogoča tudi nadgradnjo.

Nook
NookFOTO: arhiv proizvajalca
Nook ima šestpalčni zaslon, občutljiv na dotik, ki je, tako kot Kindle, narejen s tehnologijo digitalnega črnila (E-ink). Poleg glavnega zaslona ima tudi manjši, 3,5-palčni barvni zaslon, ki je namenjen krmiljenju naprave. Prednost bralnika je predvsem v zaslonu, ki s svojo bledo sivo površino deluje kot papir. Namesto da bi strmeli v svetleč LCD zaslon, v bistvu beremo svetlobo, ki se odbija od površine, približno tako, kot če bi brali tiskano knjigo, kar je prijazno očem. Poleg tega pa E-črnilo porabi manj energije, kar precej podaljša zmogljivost baterije, ki pri normalni uporabi zdrži približno teden dni. Sekundarni zaslon omogoča virtualno tipkovnico, ki sicer ni večprstna, kar pa pri tako malem zaslonu ni toliko pomembno. Tako kot pri Kindlu tudi Nook omogoča iskanje in kupovanje knjig prek brezžičnega 3G (International Mobile Telecommunications - 2000) omrežja.

Cene za e-knjigo se gibljejo okoli deset evrov, kar skoraj prepolovi ceno tiskanih knjig. Nook nudi podporo tudi za omrežje Wi-Fi, ki pa je omejen na B&N trgovino. Bralnik ima vgrajen mp3 predvajalnik in vhod za slušalke, prek katerega lahko poslušamo glasbo ali avdioknjige. V Nookov dva gigabajtni pomnilnik lahko preko USB priključka naložimo e-knjige ter mp3 in PDF datoteke.

Nook ima šestpalčni zaslon, občutljiv na dotik .
Nook ima šestpalčni zaslon, občutljiv na dotik .FOTO: arhiv proizvajalca


V primerjavi z bralnikom Kindle ima Nook nekaj dodatnih funkcij. Med iskanjem knjig lahko dobimo barvni pregled naslovnice na manjšem zaslonu, pri branju pa lahko izbiramo med tremi različnimi fonti ter petimi velikostmi črk. Poleg tega za določene naslove podpira tudi izposojo datotek. Knjigo lahko pošljemo prijatelju, vendar je v tem času na našem bralniku ne moremo brati. Po štirinajstih dneh se avtomatsko „vrne“ v našo knjižnico.

Nook ima tudi nekaj slabih lastnosti. Uporaba zgornjega in spodnjega zaslona zna biti malce zavajajoča. Gumbek „back“ na spodnjem meniju te večkrat vrže na začetni meni, kar posledično izbriše vse, kar je na zgornjem zaslonu. Spodnji ekran občasno potrebuje nekaj sekund, da se odzove na dotik, kar lahko povzroči dodatni dotik, ki lahko privede do neželenih posledic. E-črnilo na zgornjem zaslonu se „osveži“ nekoliko počasneje kot recimo pri Kindlu. Glavna težava za neameriške kupce pa je, da je, vsaj za enkrat, namenjen le ameriškemu trgu.

Upamo, da bodo programski inženirji hitro odpravili glavne napake, saj so nekatere posodobitve že na voljo. Ko jim bo uspelo, bo Nook s ceno 259 dolarjev elegantna alternativa Amazonovemu Kindlu, ki se jo kmalu lahko nadejamo tudi na evropskih tržiščih.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Zadovoljna.si, Vse pravice pridržane Verzija: 604