Danes izpadanje las moškim predstavlja skrb in le redki so, ki še verjamejo v privlačnost plešavosti. Kljub temu pa se med pripadnicami »nežnejšega« spola najdejo tudi tiste, ki jih plešasti moški še vedno prevzame. Kakorkoli že, naj bo trendovsko ali ne, izpadanje las lahko pomeni tudi zdravstvene težave ali kaže vsaj na veliko preobremenjenost in stres.
Svetovalka iz lepotnega salona Cat nam je razložila, da je plešavost vse bolj pogost pojav, saj tudi v njihov salon zavije vse več moških, bodisi preventivo ali kurativno. Statistike kažejo, da se prvi znaki izpadanja las pri moškem lahko pokažejo že okoli 20. leta starosti, do svojega 50. leta pa se z znaki izpadanja las sreča skoraj vsak drugi moški. Vzroki za izpadanje so v veliki meri podedovani, vpliv pa ima tudi količina moškega spolnega hormona, stres, uživanje določenih zdravil, nezdrave hrane, pretirano uživanje alkohola, kajenje in predvsem nezdrav življenjski slog.
Kdaj in kako ukrepati?
Izpadanje las se začne s tanjšanjem las, ti postajajo vse krajši in svetleje pigmentirani. Nato se začne faza redčenja, najprej pri čelu in na vrhu glave, pojavljajo se plešavi krogi, ki se počasi združujejo do popolne plešavosti. Ko moški opazi prve znake izpadanja, je vsekakor potrebno ukrepati. Katja iz salona Cat svetuje naravno nego lasišča, masažo, nego doma, predvsem pa je treba poskrbeti za zdravo prehrano, zdrav življenjski slog in zmanjšanje stresa.
Težji primeri zahtevajo več pozornosti in drugačno ukrepanje. Od dermatoloških testiranj in zdravniških mnenj, je odvisno, ali bo potreben resnejši pristop k zdravljenju.
Zanimivost - kloniranje las
Tisti, ki imajo nekaj več pod palcem, si lahko privoščijo tudi kloniranje las, revolucionarni poseg, ki so ga odkrili britanski znanstveniki in naj bi bil menda bolj učinkovit kot presaditev las. Prva testiranja na ljudeh so to domnevo potrdila.
Kako naj bi poseg deloval? Raziskovalci so pod drobnogled vzeli kožne celice z dna lasnega folikla, ki spodbujajo rast novih las. Te kožne celice so vzeli s področji, kjer prizadeti še ima lase ter jih klonirali in ponovno vbrizgali na področje, kjer pacient nima las, z namenom, da bi spodbudili rast novih las. Metoda se je izkazala za učinkovito.
Vaše mnenje lahko izrazite tudi na našem forumu.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV