Glede na to, da se bo sanjska poroka odvijala na Ljubljanskem gradu, bo po besedah gospoda Tomija Hajdiča iz podjetja Lecana treba izbrati taka pirotehnična sredstva, ki bodo zagotavljala varno razdaljo med mestom izvedbe in svati. ''Upoštevati je treba dejstvo, da bodo vsi udeleženci v času ognjemeta na gradu, kar pomeni, da zaradi varnosti ne bo mogoče uporabiti velikih učinkov v zraku, kot na primer ob novoletnem ognjemetu. Vsekakor pa bomo poskrbeli, da bosta Simona in Robi doživela pirotehnično čarovnijo,'' zagotavlja gospod Hajdič, ki pravi, da si večina bodočih zakoncev na svoji poroki želi nekaj posebnega, nekaj, kar ni bilo še nikoli videno. ''Ponavadi najprej vprašajo za ceno in potem na podlagi tega skupaj pripravimo program in izbor učinkov.''
Konfeti namesto riža
Posipanje mladoporočencev z rižem naj bi po tradiciji zagotavljalo polno shrambo in plodnost. A če je še pred leti metanje riža veljalo za enega osrednjih dogodkov poročnega slavja, se danes vse manj uporablja, zamenjali pa so ga konfeti. ''Po domače povedano so to palice, napolnjene s papirnatimi lističi, ki so lahko enobarvni ali različnih barv in oblik. Na spodnjem delu je stisnjen plin, ki ob uporabi izstreli konfete v zrak. Vse skupaj je videti čarobno, ko potem konfeti počasi padajo proti tlom,'' odlično možnost popestritve praznovanja poročnega slavja pojasni gospod Hajdič.
Veliko praznovanj in zabav danes okronajo z ognjemetom na torti oziroma s tortno fontano in glede na to, da je torta obvezni sestavni del vsakega poročnega slavja, je lahko tovrstni efekt odlična popestritev tudi na slovesnosti obljube večne zvestobe. ''Fontana po prižigu prši iskrice do višine 20 centimetrov,'' pove gospod Hajdič in doda, da ob upoštevanju navodil za uporabo in skrbi za požarno varnost uporaba seveda ni nevarna ne za mladoporočenca niti za svate.
Varnost je pri uporabi pirotehničnih izdelkov vseh vrst na prvem mestu in ljudje v 21. stoletju bi morali znati varno uporabljati svetlikajoča in pokajoča sredstva, ki nas razveseljujejo predvsem zaradi igre z mavrično svetlobo. Kot poudarja gospod Hajdič, v njihovem podjetju slabih izkušenj z uporabo pirotehničnih izdelkov nimajo, saj predhodno izdelajo elaborat, ki med drugim zajema varnostne ukrepe za gledalce in ukrepe varstva pred požarom. Tako preprečijo, da bi se komu izmed svatov vnela oblačila ali pričeska.
Veliki ognjemeti zahtevajo daljše priprave
V podjetju Lecana imajo veliko izkušenj tudi z velikimi ognjemeti, ki jih občudujemo ob praznovanju novega leta ter drugih posebnih priložnostih. ''Za tak ognjemet je potrebna daljša predpriprava v delavnici in na dan prireditve na mestu izvedbe ognjemeta. Ognjemete lahko izvaja samo strokovno usposobljena oseba oziroma izvajalec ognjemetov, za kar je treba opraviti poseben izpit na MNZ,'' pove gospod Hajdič in doda, da ljudje največkrat zmotno mislijo, da v zrak izstreljujejo vsem dobro znane rakete na palicah. ''V resnici gre za ognjemetne krogelne bombe, ki jih izstreljujemo iz brezšivnih kovinskih cevi,'' razloži mojster svetlobnih efektov.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV