Zadovoljna.si
Dogaja se, da se na nezavedni ravni zaradi tega strahu blokiramo za neko novo partnersko izkušnjo.

Osebna rast in odnosi

6 znakov globoke čustvene povezanosti

J.V.
06. 06. 2022 05.00
0

Vsaka zveza je edinstvena: ni dveh enakih prijateljev in vsaka romanca je ljubezenska zgodba zase. To niti ni presenetljivo, saj je vsaka oseba, ki jo v življenju srečamo, in s katero smo v odnosu, edinstvena. Na naši poti bomo srečali ljudi, s katerimi ne bomo čutili povezave, srečali pa bomo tudi takšne, ki ne le da nam bodo všeč in se bomo z njimi razumeli, ampak se bomo z njimi čutili globoko povezane – čustveno povezane. Če ste takšnega človeka že kdaj srečali, potem veste, o čem govorimo, sicer pa lahko to vrsto povezave prepoznate tudi po naslednjih znakih.

Čustvena povezanost je občutek usklajenosti in intimnosti med dvema osebama, ki presega fizično privlačnost, skupno zabavo, površinske pogovore ali celo intelektualne podobnosti. Namesto tega se zdi, da se povezujemo na globlji ravni duše – in se počutimo varno, če se tako globoko povezujemo. Ta vrsta povezanosti prežema odnos s čustveno teksturo in dodaja bistven občutek varnosti, ki vzpostavlja temelj za razcvet pristne intimnosti. 

Čutimo, da nas ta oseba resnično razume

Ko se pogovarjamo z drugimi ljudmi, poskušamo z besedami in stavčnimi konstrukcijami ustvariti v njih podobo, ki je čim bližja temu, kar želimo izraziti. Kako uspešni bomo na splošno, je odvisno od različnih dejavnikov. Na primer od tega, kaj izbrane besede pomenijo našemu sogovorniku v odnosu do nas, kako dobro nas posluša, kako dobro poznamo sogovornika in obratno. Vendar pa je pri nekaterih ljudeh, tistih, s katerimi smo čustveno povezani, podoba, ko se pogovarjamo z njimi, sama po sebi tako podobna naši, da čutimo, da nas globoko razumejo.

Čustvena povezanost je občutek usklajenosti in intimnosti med dvema osebama, ki presega fizično privlačnost.
Čustvena povezanost je občutek usklajenosti in intimnosti med dvema osebama, ki presega fizično privlačnost.FOTO: Shutterstock

Pogovor s to osebo je enostaven

Obstajajo pogovori, v katerih moramo nenehno nekaj razlagati – ali vsaj čutimo, da moramo, v katerih se zanemarjajo pomembne točke, v katerih je težko slediti sebi in ki nas izčrpajo. Počutimo se, kot da imamo takšne pogovore ves čas. Po drugi strani pa, če se pogovarjamo z osebo, s katero smo čustveno povezani, pogovor teče kot reka in bi lahko trajal večno.

S to osebo globoko sočustvujemo

Seveda sodelujemo v življenju vseh, ki so nam blizu, toda običajno obstaja razlika med prijatelji in tisto osebo, s katero se počutimo čustveno povezani. Medtem ko nas stvari, povezane s prvimi, lahko iskreno razžalostijo ali pristno razveselijo, se za ljudi, s katerimi smo čustveno povezani, razburimo, ko trpijo, ali nas osrečijo, ko se jim zgodi kaj lepega. Zato imamo do takšnih ljudi običajno močnejši zaščitniški nagon in jim iz srca želimo nekaj dobrega.

Dajejo nam moč tudi, ko niso z nami

V življenju imamo lahko več ljudi, ki so nam pomembni. Prijatelji, s katerimi se zabavamo, bratje in sestre, ki nas poznajo že od malih nog, starši, s katerimi se pogovarjamo ... Obstajajo pa tudi osebe, ki jih čutimo tudi, kadar niso z nami. Razmišljanje o njih, zavedanje, da jih lahko kadar koli pokličemo ali obiščemo, nam pomaga in nam daje moč, da v trenutku izgine občutek osamljenosti. Čustveno sorodstvo je mogoče občutiti tudi takrat, ko niste s to osebo. To je ena najbolj tolažilnih izkušenj, ki krepijo moč.

Ko smo z nekom čustveno povezani, se počutimo udobno, da z njimi delimo svoje vrednote, prepričanja, sanje in čustva.
Ko smo z nekom čustveno povezani, se počutimo udobno, da z njimi delimo svoje vrednote, prepričanja, sanje in čustva.FOTO: Adobe Stock

Z njimi smo lahko zelo odkriti

Ko smo z nekom čustveno povezani, se počutimo udobno, da z njimi delimo svoje vrednote, prepričanja, sanje in čustva. Zastavite si naslednja vprašanja: Ali govorite svobodno? Ali obstajajo stvari, ki jih zadržujete v pogovoru? Če ste nervozni in vas skrbi, da jih boste prestrašili s prevelikim razkritjem, upoštevajte to čustvo in se vprašajte, zakaj se obotavljate odpreti temo.

Zanje imamo vedno čas

Čeprav smo družabni, je včasih lahko vsega preveč in potrebujemo prostor in čas zase. Razen, če se na vratih nenadoma prikaže oseba, s katero smo čustveno povezani: v tem primeru si lahko nenadoma predstavljamo, da imamo družbo in se v njej običajno celo bolje počutimo. Ali pa, če sploh niste za družbo, lahko tej osebi vsaj iskreno poveste, da se bosta videla kaj drugič, ne da bi se kdo ob tem počutil zavrnjeno.

Vir: misszdrava.hr, mindbodygreen.com

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Zadovoljna.si, Vse pravice pridržane Verzija: 658