Zadovoljna.si
b95fe8ec41_62891036

Odnosi

Drago Jerebic: Če zakonca živita odnos, ki čustveno ni povezljiv, je to tako, kot da avta 5 let niste peljali na servis

J.V.
27. 01. 2023 05.00
0

Ena izmed bolj pomembnih komponent partnerskega odnosa je čustvena povezanost, pravi doc. dr. Drago Jerebic in dodaja, da k njemu pogosto pridejo pari, pri katerih se nekdo čuti odtujenega, drugi pa tega ne razume. Čeprav je pogosto ženska tista, ki se ji zdi, da je moški ne čuti, pa je veliko tudi primerov, ko je situacija obratna.

"Moja babica ni rekla mojemu dedku: "Ej, Jože, zakaj ti mene ne čutiš?" Ker Jože bi rekel: "Imaš premalo dela," ali pa: "Psihiatrična bolnica je tam," je v priljubljenem podkastu Aidea, ki ga vodi Klemen Selakovič, dejal gost doc. dr. Drago Jerebic, ki je specialist zakonske in družinske terapije in se specializira predvsem za težave v partnerskem odnosu, starševske težave z odraščajočimi otroci in probleme zasvojenosti. 

"Moški je verjetno pri svojem očetu videl, da je treba delati, treba je biti pošten in morda malo vzdržljiv, in zdaj vse to tudi naredi. Še več od tega. In še vedno ni dovolj. Radi izpostavljamo, da je za ženske eno tako zahtevno in izzivalno obdobje, ko morajo hkrati biti uspešne v službi in obenem dobiti vse domače stvari. Tudi za moške je stvar zelo zahtevna v smislu, da se moramo odzivati na neke čustvene potrebe in čustveno povezovanje, kar rodovi nazaj niso počeli. Tukaj pa je za moškega bolj izzivalno danes, kako zdaj biti v stiku sam s sabo, z nekimi občutji, ubesedovati ta občutja in čustveno se povezovati. Dostikrat je to nek tak srž terapevtskega dela s pari."

Tekom pogovora sta se med drugim dotaknila tudi nezvestobe v odnosu in monogamije, je ta družbeno vsiljena norma ali je to, da moramo živeti z eno osebo, nekaj naravnega? 

Prevara je vedno poskus iskanja stika

"Neposredna odgovornost za prevaro je na strani tistega, ki je to naredil. Druga stvar je pa potem posredna odgovornost. Če dva zakonca živita odnos, ki čustveno ni zadosti povezljiv, in tak odnos živita pet let, jim jaz rečem, da je to tako, kot da vozite avto, pa ga pet let niste peljali na servis. Ali pa recimo, da pet let niste menjali olja, pa vsako leto naredite 30 tisoč kilometrov. Bi se ta avto sploh še peljal?" Jerebic pravi, da je mišljenje, da varajo največ moški, zmotno, in da terapevtska praksa razkriva, da je delež skoraj polovičen. 

Raziskave med študentsko populacijo v Sloveniji iz leta 2011 kažejo, da monogamija ostaja nesporna vrednota in da si večina vprašanih želi izključno monogamnega partnerskega razmerja. Strokovnjaki to pripisujejo dejstvu, da si ljudje vsaj na področju intimnosti še vedno želimo čustveno varnost. Statistika pa tudi kaže, da je kršitev monogamije veliko. Raziskave kažejo, da v življenju vara vsak šesti moški oziroma ženska.

Celotnemu pogovoru lahko prisluhnete TUKAJ

Karel Gržan: Uvesti bi morali veščino logičnega razmišljanja
Preberi še
Karel Gržan: Uvesti bi morali veščino logičnega razmišljanja
Marjan Ogorevc: Nekdo, ki je poln travm, išče partnerja, ki bo nadomestil čustveno praznino
Preberi še
Marjan Ogorevc: Nekdo, ki je poln travm, išče partnerja, ki bo nadomestil čustveno praznino
Prva slovenska budistična nuna: Prvi korak je, da se sprejmemo takšne, kot smo
Preberi še
Prva slovenska budistična nuna: Prvi korak je, da se sprejmemo takšne, kot smo

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Zadovoljna.si, Vse pravice pridržane Verzija: 375