Zadovoljna.si
Zaljubljen par

Odnosi

Je ljubezen na daljavo sploh mogoča?

A.K
25. 01. 2019 07.58
0

Veliko različnih mnenj se kreše ob dilemi, ali ljubezen na daljavo sploh lahko preživi. Nekaterim se zdi skorajda nemogoče odnos vzdrževati le na osnovi telefonskih pogovorov in video klicev, drugi pa so glede tega bolj optimistični – treba je imeti le pravo motivacijo in veliko mero zaupanja, pravijo. Na kaj vse je treba biti pozoren pri tovrstnih ljubezenskih preizkušnjah, kako ohranjati razmerje na daljavo in kaj so opozorilni znaki, si preberite v spodnjih vrsticah.

Ljubezen na daljavo ni preprosta, saj zahteva popoln trud obeh partnerjev.
Ljubezen na daljavo ni preprosta, saj zahteva popoln trud obeh partnerjev. FOTO: iStock

Si predstavljate partnerski odnos z nekom, ki je od vas oddaljen nekaj 100 ali 1000 kilometrov? Nekatere ste se ob tem zgrozile, druge skomignile z rameni, da bi morda nekako šlo. A vsi vemo, da je lahko teoretizirati, a le dokler se sami znajdemo v takšni preizkušnji. Ne glede na to, kakšna misija nemogoče se vam morda zdi takšna ’ljubezen na daljavo’, nekateri enostavno nimajo izbire. Življenje gre velikokrat svojo pot in ponudi številne izzive ter priložnosti – to je lahko študij v drugi državi, začasno delo na drugem kontinentu ali daljša službena pot. Vse to prinese s seboj ogromno prilagajanja, sklenjenih kompromisov in v prvi vrsti volje ter želje, da odnos sploh obstane. Roko na srce, takšne fizične ločitve niso nikoli enostavne, in ne glede na to, ali je to svež začetek neke ljubezni, ali družina, ki ima za seboj že precej let skupnih zgodb, vedno je težko.

Zakaj ženske preveč ljubijo in kakšne so posledice?
Preberi še
Zakaj ženske preveč ljubijo in kakšne so posledice?

Preizkus ljubezni

Ne pravijo zaman, da je ljubezen na daljavo neke vrste preizkus ljubezni - saj poznate tisti pregovor: »Daleč od oči, daleč od srca.« Tudi pri najbolj trdnih partnerskih odnosih lahko privrejo na plan šibkosti, sploh, če je ločitev daljša. Veliko težav povzroča prav pomanjkanje fizičnega stika oziroma intimnih odnosov, kar mnogim prebudi občutke nemoči in jeze, žalosti ter nezadovoljstva. Naenkrat osebe, ki nam pomeni v življenju največ, ni ob nas. Ne dobimo objema tolažbe, ko ga potrebujemo, ne dobimo vzpodbudnih besed, ko je pred nami težak dan. Velikokrat se pojavljajo vprašanja, ali sploh vztrajati. In če ja – koliko časa sploh? Nekaterim postane življenje monotono in brez pravega smisla, v težjih primerih pa se lahko pojavijo tudi težje motnje čustvovanja.

To je za odnos lahko usodno!
Preberi še
To je za odnos lahko usodno!
Dolgotrajna ločenost je velikokrat povezana s težkimi obdobji, ko se sprašujemo, ali bomo sploh zmogli ...
Dolgotrajna ločenost je velikokrat povezana s težkimi obdobji, ko se sprašujemo, ali bomo sploh zmogli ...FOTO: iStock

Kako se nekdo spoprijema s takšno obliko razmerja, je odvisno od več dejavnikov – njegove samopodobe, trdnosti in zaupanja v odnos ter seveda medsebojnega dogovora. Pred odhodom je nujno potreben iskren pogovor o načinu vzdrževanja odnosa, medsebojnih pričakovanjih, potrebah in željah. V večini primerov pomaga konkreten načrt o pogostosti komunikacije – elektronska pošta, družbena omrežja, telefonski klici, video klici … Dobro je, če partnerja določite dneve, ko se bosta slišala in si tako delila aktualno dogajanje v njunem življenju. Bolj ko si upata odpreti drug drugemu in spregovoriti tudi o strahovih, razočaranjih, dvomih, jezi, bolje je. Pomembno je, da ne skrivata težkih občutij, saj le na ta način lahko poglabljata odnos, kar omogoči še večjo bližino. Lepo je tudi, da se vsake toliko presenetita s kakšno pozornostjo, ki si jo pošljeta preko klasične pošte, ali pa mislijo, ki pogreje srce. Načrtujta tudi vnovična snidenja, morebitne počitnice in obiske, ki vama bodo pomagali prebroditi ta čas. Seveda pa ne pozabita na skupne načrte in stvari, ki si jih želita početi in ustvariti, ko bosta končno spet skupaj.

Tudi pri najbolj trdnih partnerskih odnosih lahko privrejo na plan šibkosti.
Tudi pri najbolj trdnih partnerskih odnosih lahko privrejo na plan šibkosti.FOTO: iStock

Kaj pa, če ljubezen usahne?

Ljubezen na daljavo ni preprosta, saj zahteva popoln trud obeh partnerjev. A včasih se zgodi, da splet naključij pripelje do novih poznanstev, dogodkov in spoznanj, ki zamajejo partnerski odnos. V takšnih primerih se začne eden od partnerjev ohlajati in morda pride celo do odločitve, da si partnerskega odnosa ne želi več. Kako to prepoznamo? Vajini klici niso več tako zelo pogosti, pa še ko so, ste pobudnik samo vi. Če si želite pogovorov o prihodnosti, vas partner prekine, da bosta o tej temi govorila kasneje. V njegovem glasu ni več zaznati topline in radosti, pač pa postaja vse bolj naveličan, hladen in distanciran. Ne kaže več zanimanja za obiske ali skupne počitnice, ob ponovnih snidenjih pa ni več tako, kot je bilo včasih. V takšnih primerih odločno zahtevajte odgovore, saj ni slabšega kot vzdrževati odnos, ki ga že zdavnaj ni več. Pogovorita se, naj bo še tako hudo. V nobenem primeru pa ne izgubljajte časa, če na drugi strani ni več želje po vzdrževanju odnosa. Včasih enostavno potrebujemo takšno izkušnjo, da spoznamo, česa smo v resnici vredni.

''Moj fant ne ve, kaj bi rad od mene.''
Preberi še
''Moj fant ne ve, kaj bi rad od mene.''
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Zadovoljna.si, Vse pravice pridržane Verzija: 658