Zadovoljna.si
Dovolj dobri ste ... Tudi za njega.

Osebna rast in odnosi

Kaj je čustvena varnost v odnosu (in kako jo oblikovati)?

A.K.
28. 12. 2022 05.00
0

Ste v odnosu že doživeli hrepenenje po globoki povezanosti, a je nekaj motilo intimo, ki ste jo želeli? Težko je ljubiti nekoga in ob tem ne izkusiti čustvene varnosti, ki bi omogočila poglabljanje odnosa. O njej govorimo takrat, ko partnerja v odnosu oblikujeta tolikšno zaupanje in bližino, da sta z lahkoto odprta in ranljiva. To tudi pomeni, da brez težav izražata svoj najpristnejši jaz. A ene čustvene varnosti ni brez druge – ko se eden od partnerjev počuti dovolj varnega, da razkrije svoj pravi jaz, s tem drugemu odpre vrata, da stori enako. S tem ustvarita pogoje za vse globljo in ljubečo povezavo, kar je tudi eden od temeljev ljubezni.

Povezanost opredeljujemo kot energijo, ki obstaja med dvema, ko se počutita videna, slišana in cenjena; ko lahko dajeta in prejemata brez sodbe in ko iz odnosa črpata moč. – Brene Brown

Tako kot se ljudje razlikujemo med seboj, se razlikujejo tudi odnosi. Nekateri pari so si v odnosu tako zelo blizu, da povezanost začuti že zunanji opazovalec, drugi pa vse življenje ohranjajo neke vrste čustveno razdaljo in si ne dovolijo, da bi se zares odprli. A če želimo izkusiti pravi pomen odnosa, je prav oblikovanje ranljivosti in pristne bližine tisto, kar šteje. V takšnem odnosu se lahko zares počutimo cenjene in dragocene – brez tveganja, da bi nas drugi obsojal. Brez strahu lahko pokažemo tudi šibkosti, ne da bi jih drugi izkoristil. Lahko smo pristni, to, kar smo, in se svobodno izražamo. Počutimo se videne, slišane in razumljene. In, kar je najpomembnejše, čustveno varen odnos ustvarja še močnejšo povezanost. 

Še vedno ni prepozno, da najdete nekoga, ki vas bo iskreno ljubil.
Še vedno ni prepozno, da najdete nekoga, ki vas bo iskreno ljubil. FOTO: Dreamstime

Kako v odnosu ustvariti pristno čustveno varnost? 

Pomembno je, da sta partnerja pripravljena vlagati v svoj odnos ter zagotavljati ljubezen, predanost in zavezanosti drug drugemu. 

Upoštevanje transparentnosti: transparentnost je pomemben del krepitve zaupanja in čustvene varnosti, saj s tem odpravimo možnost za občutek, da v odnosu drug pred drugim nekaj skrivamo. Sicer ni nobene potrebe po delitvi čisto vseh vidikov življenja s partnerjem, a odprtost glede misli, občutkov in dejavnosti je dober način za izgradnjo zaupanja, komunikacije in varnosti.

Spoštovanje mej: jasno določene in tudi spoštovane meje lahko v odnosu znatno povečajo občutek varnosti. S tem, ko partnerju pokažemo svoje omejitve, ga povabimo, naj tudi on deli svoje. Razmejitve v partnerstvu nikoli ne ščitijo samo ene osebe, ampak odnos v celoti. Meje so lahko fizične, spolne, intelektualne, čustvene in finančne, kar je ključnega pomena za oblikovanje spoštovanja v odnosu. Nekaj primerov meja, ki spodbujajo čustveno varnost: postopna izmenjava občutljivih vsebin; spoštovanje časa, ki ga ima vsak zase; komunikacija o stopnji intimnosti, ki jo potrebujeta.

Govorica telesa: ton glasu, pogled, drža telesa in drugi mikroizrazi na obrazu so "govorica", s katero nenehno komuniciramo. Ključno je, da se zavedamo, da nismo odgovorni le za besede, ampak tudi za način, kako jih posredujemo drugemu. Stisnjene ustnice in oči, odsekani stavki in neprijeten ton govora so jasni pokazatelji, da nekaj ni v redu. Čeprav se sami morda ne zavedamo, kaj oddajamo, je pomembno, da smo pozorni tudi na svojo nebesedno komunikacijo.

Obsojanje in predpostavljanje: v odnosih so zelo pogost vzrok za konflikte prav napačno predpostavljanje, obsojanje in obtoževanje, ne da bi preverili, ali naše predpostavke sploh držijo. To delamo povsem nezavedno in na podlagi lastne prtljage, ki jo prinesemo v odnos. A ko nehamo soditi in ugibati, kako in zakaj je partner nekaj storil, ter se trudimo na razumevajoč način dobiti odgovore, vnesemo v odnos več prijaznosti in sočutja. Morda se s partnerjem še vedno ne strinjamo, lahko pa vsaj oblikujemo varno okolje brez nepotrebnih konfliktov.

 Aktivno poslušanje je temeljna sestavina zdravega odnosa, saj se moramo za občutek varnosti počutiti slišane in razumljene.
 Aktivno poslušanje je temeljna sestavina zdravega odnosa, saj se moramo za občutek varnosti počutiti slišane in razumljene. FOTO: Dreametime

Aktivno poslušanje: aktivno poslušanje je temeljna sestavina zdravega odnosa, saj se moramo za občutek varnosti počutiti slišane in razumljene. To tudi pomeni, da smo zmožni opustiti svoje obrambne mehanizme (npr. zanikanje, grobo vmešavanje, napadanje)  in resnično upoštevati tisto, kar nam govori partner. Na ta način se s partnerjem lažje pogovarjamo tudi o manj prijetnih in občutljivih temah – brez strahu, da bi bili nerazumljeni. Nekateri načini aktivnega poslušanja vključujejo tudi neverbalne znake poslušanja, kot so nasmeh, prikimavanje in vzdrževanje očesnega stika, na koncu pa vse skupaj zaokrožita postavljanje vprašanj ter povzetek ali razmislek o tem, kar je bilo povedano.

Vključitev v partnersko svetovanje: partnersko svetovanje (ali terapija) že dolgo ni več namenjeno le parom, ki imajo težave in so tik pred razhodom. Vse več je takšnih, ki se za takšno obliko podpore odločijo, ker želijo izboljšati način komunikacije v odnosu, odkriti nezavedne vzorce iz izvirne družine, poiskati načine za zbližanje s partnerjem in usvojiti druge metode za krepitev odnosa. 

Čustvena varnost je ključ do zdravega in srečnega odnosa, obstaja pa kar nekaj načinov, kako jo oblikovati ali okrepiti. Pomembno je, da poskusite najti nekaj načinov in se nato odločite, kateri so najboljši za vaju. Čeprav lahko vzpostavljanje čustvene varnosti traja nekaj časa, je vredno, saj s tem oblikujemo odnos, zgrajen na medsebojnem zaupanju, spoštovanju in brezpogojni podpori. Ne samo, da se boste počutili bolj sprejete in ljubljene, ampak boste tudi bolj povezani s seboj in partnerjem. 

Vir: MarriageCom / PsychCentral

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Zadovoljna.si, Vse pravice pridržane Verzija: 604