Zadovoljna.si
Regulacija čustev

Osebna rast in odnosi

Kaj so čustva?

J.V.
17. 06. 2022 05.00
0

Čustva so sodbe o tem, v kolikšni meri trenutna situacija izpolnjuje naše cilje. Kadar so naši cilji izpolnjeni, čutimo srečo, žalost je ocena, da naši cilji niso izpolnjeni, jeza pa sodba, ki je namenjena vsemu, kar ovira doseganje naših ciljev.

Čustva so univerzalna izkušnja in vsak človek se je že kdaj v življenju počutil jezno, sramežljivo, prestrašeno ali osramočeno. Po mnenju profesorja psihologije Jamesa Grossa obstajajo štiri komponente občutenja čustva:

- situacija, v kateri se nahajate (kar koli se vam v tistem trenutku dogaja),

- podrobnosti, na katere ste pozorni,

- vaša ocena o tem, kaj situacija pomeni za vas osebno,

- vaš odziv, vključno s fizičnimi spremembami (kot je zardevanje ali tresenje) in vašim vedenjem (kot je kričanje ali jok).

Čustva lahko identificiramo in razvrstimo v osem različnih kategorij, ki temeljijo na teoriji Roberta Plutchika. Robert Plutchik je bil ameriški psiholog in profesor, ki je preučeval človeška čustva. Plutchikova teorija je bila, da obstaja osem različnih osnovnih človeških čustev: sreča, žalost, strah, jeza, gnus, presenečenje, sprejemanje in pričakovanje. To je ugotovil z razvojem kolesa čustev.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Čeprav je bilo Plutchikovo kolo (in še vedno je) eden najbolj znanih konceptov o naših kompleksnih čustvih, nekateri ljudje verjamejo, da obstajata le dve ali tri osnovna čustva, vse ostalo pa spada v hierarhijo sekundarnih in terciarnih čustev. Na primer ljubezen je mogoče razdeliti na sekundarna čustva – naklonjenost in hrepenenje in celo naklonjenost je mogoče razčleniti na terciarna čustva, kot so všečnost, skrb in sočutje.

Poleg čustev imamo ljudje tudi čustvene odzive. Psihologi, ki preučujejo čustveno inteligenco, verjamejo, da se, ko čutimo negativno ali pozitivno čustvo, odzovemo na dva načina: psihološki in vedenjski način. Ko doživite strah, veste, da je to veliko več: Začne vas stiskati v želodcu, pospeši se utrip srca, začnete se potiti ali vas lahko zebe po celem telesu. To je odziv vašega telesa na boj ali beg, ki ga nadzira vaš živčni sistem. Zato je to mogoče opredeliti kot psihološki odziv.

Obstaja cela paleta čustev, ki jih lahko občutimo vsak dan, a vse, kar čutimo, se razvije iz naših temeljnih čustev.
Obstaja cela paleta čustev, ki jih lahko občutimo vsak dan, a vse, kar čutimo, se razvije iz naših temeljnih čustev. FOTO: Adobe Stock

Ker je to vaše telo, ki gre v način boja ali bega, se na te občutke ponavadi odzovete. Na primer če čutite strah ali tesnobo, lahko začnete jokati. Ali pa če občutite olajšanje, potem ko strah ali tesnoba zapustita vaše telo, se lahko odzovete z obrazno mimiko, kot je nasmeh.

Obstaja cela paleta čustev, ki jih lahko občutimo vsak dan, a vse, kar čutimo, se razvije iz naših temeljnih čustev. Recimo, da se počutite srečno. Vaša čustvena izkušnja so vznemirjenje, zadovoljstvo in veselje, fizični občutki pa so nasmeh, smeh in občutek miru v telesu. Razumeti svoja čustva je lahko res težko. Psiholog Dacher Keltner je zato sodeloval pri razvoju otroškega filma Inside Out, kjer je vsak lik drugačno čustvo, da bi gledalcem (otrokom) pomagal prepoznati svoja čustva. Z liki Radost, Gnus, Jeza, Strah in Žalost nam ta zgodba omogoča, da razumemo, da je v redu biti čustven in imeti občutke, ker je to tisto, kar nas dela človeške. 

Zakaj lahko hvaležnost spremeni vaše življenje
Preberi še
Zakaj lahko hvaležnost spremeni vaše življenje

Vir: thoughtcatalog.com, verywellmind.com

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Zadovoljna.si, Vse pravice pridržane Verzija: 375