Zadovoljna.si
Zaljubljen par

Osebna rast in odnosi

Ko se ljubezenski odnos spremeni v največji čustveni pekel

Anja Kovačič
07. 08. 2020 08.00
1

Včasih se odnosi, ki obljubljajo najlepše življenjske zgodbe, spremenijo v največji čustveni pekel. Na začetku je vse povezano z mavrico in metuljčki, kar pa sčasoma lahko dobi povsem nasprotno podobo. Ob prvih znakih psihičnega nasilja si morda zatiskamo oči in iščemo 1001 izgovor, zakaj se partner tako obnaša. Vse drugo je krivo, samo on ne in velikokrat razloge za njegovo obnašanje iščemo celo v sebi. Nikakor ne želimo verjeti, da se je odnos, v katerega smo tako močno verjeli, spremenil v vir stiske, žalosti, obupa, strahu, razočaranja. Kam je izginil moški, ki je na začetku obljubljal vse in še več? In zakaj je tu nekdo, ob komer se počutimo osamljene, zavrnjene, spregledane in kar je najhuje – sredstvo za njegove nerazrešene travme?

Dejstvo je, da se vsak partnerski odnos sčasoma preoblikuje. Iz nore brezglave zaljubljenosti gre postopoma v zrelo ljubezen. A včasih se zgodi, da se kmalu po najlepšem obdobju pojavijo prvi opozorilni znaki, ki pa jih ne želimo videti. Morda jih celo opravičujemo z izgovori, da smo sami krivi za nezadovoljstvo partnerja ali da si celo zaslužimo, da z nami ravna tako, kot ne bi smel. V veliko takšnih primerih se kasneje izkaže, da bi morali odnos zaključiti že v samem začetku, ko partner začne izvajati različne oblike psihičnega nasilja, pred katerim si zatiskamo oči ali pa ga sploh ne prepoznamo. Kateri so sploh tisti prvi opozorilni znaki, da odnos vse prej kot deluje?

Kakšen vpliv ima spolna zloraba na partnerski odnos?
Preberi še
Kakšen vpliv ima spolna zloraba na partnerski odnos?

Ne prepoznate se več

Funkcionalni partnerski odnos bi moral delovati spodbudno, v njem bi morali vzajemno rasti, se dopolnjevati in se naučiti s kompromisi skupaj pluti skozi življenje. Zlorabljajoči odnos pa postopoma izčrpava in vse bolj začnemo postajati kot prazne lupine, kar opazijo tudi naši najbližji. Morda se ne smejimo več. Morda nimamo več življenjske energije in zagona, kot smo ga imeli prej. Morda smo postali zagrenjeni, nesrečni, nezadovoljni. Ko se tudi vaši prijatelji in družina začnejo spraševati, kaj se dogaja z vami, vi pa veste, da je krivec odnos, je treba razmisliti o tem, kakšen smisel sploh ima vse skupaj.

Morda se ne smejimo več. Morda nimamo več življenjske energije in zagona, kot smo ga imeli prej.
Morda se ne smejimo več. Morda nimamo več življenjske energije in zagona, kot smo ga imeli prej. FOTO: Shutterstock

Nenehno se opravičujete

Se vam dogaja, da morate s partnerjem delati ‘v rokavicah’ in da se za vsako še tako banalno stvar opravičujete, pa sploh ne veste, zakaj? Tudi če veste, da krivda ni na vaši strani in niste naredili prav nič narobe. V zlorabljajočem odnosu je velikokrat tako, da se partnerju opravičujemo iz ljubega miru, ker ne želimo zanetiti prepira ali pač zato, ker nas je naučil, da smo za vse vedno krivi.

Ljubezenske afere, za katere še niste slišali
Preberi še
Ljubezenske afere, za katere še niste slišali

Umik od prijateljev in družine

Na začetku odnosa je nekaj normalnega, da si želimo več časa preživeti skupaj s partnerjem in s tem potisnemo vse ostale odnose malce na stran. Prav zato morda niti ne opazimo, da vse bolj drsimo v izolacijo oz. svet, kjer sta samo vidva in daleč proč nihče drug. V zlorabljajočih odnosih velikokrat pride do namerne izolacije od prijateljev in družine, s katero si želi partner zagotoviti, da ste samo njegova in da nihče ne more vplivati na vas. V takšnih primerih gre za prekomerno, včasih že patološko ljubosumje in posesivnost.

Partner vas kaznuje

V zlorabljajočem odnosu partner uporablja vse mogoče načine, s katerimi si želi prizadeti drugega. Čustveno kaznovanje se tako največkrat nanaša na odvzem pozornosti in naklonjenosti. Pojavi se pogojevanje: "Ker nisi naredila tega, bom ...", "Ne zaslužiš si moje pozornosti." Lahko gre za poskuse očitanja ali za subtilno izsiljevanje. Takšen partner se namerno distancira, ne izraža več fizične naklonjenosti z dotiki, objemi, poljubi, pač pa se enostavno umakne. Pogosto celo izsiljuje, da boste deležni njegove pozornosti, ko se boste bolj primerno vedli, bili bolj prijazni, se več smejali in podobno.

Za svojo srečo si odgovorna sama
Preberi še
Za svojo srečo si odgovorna sama

Za vse potrebujete dovoljenje

Lepo je, ko si partnerja čez dan, ko sta narazen, delita misli in občutke preko telefonskih sporočilc. A zagotovo je čas za alarm takrat, ko morate partnerju poročati, kaj počnete, kdaj pridete domov ali pa celo pošiljati fotografije, da dokažete, s kom ste. Ali celo takrat, ko morate od partnerja dobiti dovoljenje za druženje s prijatelji ali obisk družine. To je samo uvod v to, da vas želi postopoma izolirati od bližnjih ali pa si želi ustvariti tako močno kontrolo nad vami, da bo imel občutek, da vas ima v oblasti. Vse to pa mu daje neizmerno moč, čeprav je takšna oseba v sebi neizmerno negotova.

V zlorabljajočem odnosu partner uporablja vse mogoče načine, s katerimi si želi prizadeti drugega.
V zlorabljajočem odnosu partner uporablja vse mogoče načine, s katerimi si želi prizadeti drugega.FOTO: Shutterstock

Ne podpira vas

Morda ste ravno diplomirali, magistrirali, dosegli kakšen drug akademski uspeh ali pa napredovali v službi in uspešno zaključili še en pomemben življenjski mejnik. Posebni življenjski dosežki so nekaj, na kar bi morali biti ponosni. Toda vaš partner se ne veseli z vami, ne pokaže ponosa in ne praznuje z vami. Namesto tega vas omalovažuje, daje ponižujoče komentarje, celo žali ali pa enostavno ignorira, kot da se ni zgodilo nič.

Grozi vam

Morda grožnje na prvi pogled sploh niso videti kot grožnje, ampak bolj kot ljubosumni izpadi. Takšni partnerji imajo pogoste izjave v smislu: "Če boš odšla, ne boš nikoli več srečna." Ali pa: "Nihče te ne bo želel, če me zapustiš. Za vedno boš sama." Vedeti je treba, da vedno grozijo samo prestrašeni ljudje, saj je to njihov obrambni mehanizem. Na ta način dajejo vtis superiornosti, v sebi pa so neizmerno negotovi, zelo verjetno imajo tudi izkušnje čustvene travme v preteklosti.

Nadzor, manipulacija, teror. Si res to zaslužim?
Preberi še
Nadzor, manipulacija, teror. Si res to zaslužim?

Telesno vas poškoduje

Ko vas partner enkrat poškoduje, ne glede na to, ali vas potisne, udari, močno fizično zagrabi, je to že fizična zloraba, ki jo je nemogoče dopustiti in sprejeti. Ali bo kdaj bolje? Zelo verjetno ne, ker se takšno vedenje sčasoma stopnjuje. Ne iščite opravičil za takšno vedenje in spoštujte sebe in svoje telo, zberite moč in odidite iz takšnega odnosa.

Ne glede na to, s kakšno obliko nefunkcionalnega vedenja se v partnerstvu morda soočate, vedno bodite iskreni do sebe. Različne oblike čustvene manipulacije, omejevanje svobode ali celo težje oblike nasilja s strani partnerja se nikoli ne končajo srečno, četudi upate drugače. Vsak si zasluži osrečujoč odnos, v katerem se bo počutil spoštovanega, cenjenega, opaženega in ljubljenega, zato nikoli ne sprejmite nič manj kot to. 

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Zadovoljna.si, Vse pravice pridržane Verzija: 375