Zadovoljna.si
Zaslužite si več od tega, a to morate vedeti tudi sami.

Brigita Chuuya

Neprimerna vprašanja, s katerimi se soočajo ločene ženske

Jasmina Voler
07. 04. 2023 05.00
0

Ločitev je boleč proces za vsakega posameznika in marsikatera ženska, ki gre skozi ta proces, se sooča s težavami z duševnim zdravjem, manjšo samozavestjo in občutkom manjvrednosti. "Zelo močna je običajno stigma sramu in neuspeha, saj se ločitev v naši družbi velikokrat dojema kot neuspeh in poraz. Posledično lahko pri ločenih ženskah to povzroči občutke sramu in nezadostnosti," pojasnjuje psihoterapevtka Brigita Chuuya in dodaja, da k tem občutkom dodatno pripomorejo tudi neprimerna vprašanja, s katerimi se najpogosteje soočajo ločene ženske.

 

S kakšnimi neprimernimi vprašanji se najpogosteje soočajo ločene ženske?

  1. Kako to, da se ni izšlo v zakonu?
  2.  
  3. Kako si se počutila, ko si se zavedela, da je konec zakona?
  4.  
  5. Boš v naslednjem odnosu boljša partnerka?


Si preveč težila možu in mu nisi dala svobode in sta se zato ločila?

Si bila ti odgovorna za ločitev?

Je našel drugo, ker ti ni bilo vedno do spolnega odnosa?

Verjetno boš sedaj težko našla koga, ker si ločena, kajne? To moške odvrne.

Misliš, da boš imela sedaj težave pri iskanju novega partnerja, glede na dejstvo, da si ločena?

Verjetno si se prekmalu in prehitro poročila, zato sta se tako hitro ločila.

Včasih ljudje niso šli tako hitro narazen. Kaj je bilo narobe z vama, da nista zdržala drug z drugim?

Kaj je bilo zate najtežje pri sprejemanju odločitve za ločitev?

Kako sta se dogovorila glede delitve premoženja? 

Sta si zelo nagajala v postopku ločitve?

Kako nameravaš rešiti stanovanjski problem po ločitvi? 

Sama boš težko dobila kredit za nepremičnino. Mogoče boš morala nazaj domov?

Ali se finančno zelo pozna, odkar si sama za vse?

Brigita Chuuya, psihoterapevtka
Brigita Chuuya, psihoterapevtka FOTO: osebni arhiv

Ločitev je za vsakega posameznika boleč dogodek. Številne ženske  so se primorane soočiti tudi s stigmo, da je zagotovo z njimi nekaj narobe, da so težavne. Marsikatera ne prejme čustvene podpore niti s strani bližnjih. S kakšnimi občutji se soočajo ob tem, kako se z njimi spopasti?

Pri ločitvi se velikokrat pojavlja vrsta različnih čustev, ki tvorijo svojevrsten vrtiljak. Najpogostejša čustva na začetku pa so ponavadi žalost, jeza, osamljenost, zavrnitev, sram, strah, krivda in nezadostnost. Kasneje pa lahko ta težka čustva nadomestijo občutki hvaležnosti, olajšanja, postopnega veselja in večje samozavesti.

Da bi se lahko ločene soočile s temi čustvi, je pomembno, da ženske naredijo refleksijo in razmislijo, katera čutenja so njihova in katera čutenja so posledica vpliva drugih ljudi in okolice. Prav tako pomaga pri soočanju s procesom ločitve zapisovanje teh občutij, saj lahko tako bolj objektivno pogledamo na situacijo in razumemo, kaj je naše in kaj ne.

Kako po ločitvi ponovno najti ljubezen?
Preberi še
Kako po ločitvi ponovno najti ljubezen?

Ena izmed poti je iskanje podpore pri družini, prijateljih in strokovnjakih, ki lahko pomagajo pri obvladovanju občutkov in dajo koristne nasvete za premagovanje stigmatizacije. Pomembno je tudi, da si zastavijo cilje in izberejo strategije za izboljšanje samopodobe ter samozavesti. To lahko vključuje osebno rast, pomoč drugim in vzpostavljanje novih odnosov.

Želela pa bi poudariti, da je zelo pomembno, da si posameznice, ki se soočajo s procesom ločitve, predvsem dovolijo vzeti čas. Se zavedajo, da (na žalost) ni točno določenega datuma, ko bo bolečina postala manjša ali je ne bo več in bo boljše. Čas, ki ga potrebujejo za okrevanje, je odvisen od številnih dejavnikov. Odvisen je od dolžine zakona, načina ločitve, podpore okolice, lastnih občutkov, lastnega spoprijemanja s težkimi situacijami, prisotnosti otrok v zakonu ...  Zato je pomembno, da ne hitite s procesom in si vzamete čas za okrevanje.

Konec razmerja
Konec razmerjaFOTO: Adobe Stock

Verjetno je najpogostejši občutek, s katerim se soočajo, občutek, da niso dovolj dobre?

Res je, občutek,da nismo dovolj dobri, je pogost in se lahko pojavi v različnih situacijah, kot so razpad zakonskega odnosa, neuspeh na delovnem mestu, težave v odnosih s prijatelji ali družino in še bi lahko naštevali. Skratka, ponavadi se pojavi, ko nam nekaj, za kar je pričakovano, da bi nam moralo uspeti, ne uspe. Včasih se lahko ta občutek pojavi zaradi primerjanja z drugimi, z nami samimi v preteklosti ali s pričakovanji drugih ljudi. V primeru ločitve se ta občutek lahko še poglobi zaradi močnih čustev, ki spremljajo razpad zveze, kot so žalost, jeza, strah in občutek osamljenosti. 

Pomembno je vedeti, da občutki niso dejstva in kamen ter da jih je mogoče spremeniti. Ena od možnosti za premagovanje občutka, da nismo dovolj dobri, je, da se osredotočimo na svoje lastne vrednote in dosežke ter da se naučimo ljubiti sebe takšne, kot smo. Pomembno je tudi sprejeti dejstvo, da smo vsi ljudje in da vsi delamo napake ter se zavedati, da so napake neizogibne. Prav tako pa da jih lahko popravimo na način, ki je za nas najbolj primeren.

Neprimerna vprašanja, če so vključeni otroci:

Kaj bo z otroki?

Kako sta povedala otrokom, da se ločujeta? Je bilo za njih zelo težko?

Ali imaš visoko preživnino?

Boš lahko otrokom še vedno vse omogočila, kar jim je bilo prej omogočeno?

Ali otroci zelo trpijo zaradi ločitve?

Kako se ločitev odraža na otrocih, glede na to, da je to lahko travmatična izkušnja?

Ste morali z otroki zaradi ločitve spremeniti navade?

Ali otroci zelo pogrešajo družinsko enotnost, ker se je družina razdrla?

Ali otroci tebe manj ubogajo, ker si sama in ni moške avtoritete?

 Je še kakšna stigma, s katero se po ločitvi pogosto soočajo ženske?

Zelo močna je običajno stigma sramu in neuspeha, saj se ločitev v naši družbi velikokrat dojema kot neuspeh in poraz. Posledično lahko pri ločenih ženskah to povzroči občutke sramu in nezadostnosti.

Marsikdaj poročajo tudi o stigmi obtoževanja in krivde. Predvsem v smislu, da so same krive za ločitev in da se niso dovolj potrudile za zakonski odnos ter (glasno obtoževanje) da bi se morale bolj potruditi.

Na koncu je pomembno omeniti še stigmo osamljenosti, ki jo pogosto doživljajo ločene ženske, saj se lahko mnogi oddaljijo od njih. To pogosto vodi v izgubo socialne mreže, ki je bila povezana s prejšnjim zakonskim odnosom. To lahko privede do občutkov osamljenosti in izolacije, kar lahko oteži oblikovanje novih odnosov.

Preteklosti se bomo osvobodili, ko bomo oprostili tistim, ki so nas prizadeli
Preberi še
Preteklosti se bomo osvobodili, ko bomo oprostili tistim, ki so nas prizadeli
Kaj pa ljubezen do nas samih?
Kaj pa ljubezen do nas samih?FOTO: Dreamstime
Občutki manjvrednosti igrajo pomembno vlogo pri strahu pred srečo
Preberi še
Občutki manjvrednosti igrajo pomembno vlogo pri strahu pred srečo

Ali je vse to zgoraj pogosto tudi eden od razlogov, zakaj marsikatera vztraja v nesrečnem zakonu, ker se boji, kaj bodo rekli drugi?

Lahko je to razlog, je pa zelo odvisno od tega, kakšna je ta ženska prej. Če imamo eno žensko, ki se zaveda svoje vrednosti in ki določenih stvari ne bo trpela, potem bo ta odšla, ne glede na to, kaj bo rekla okolica. Medtem pa, če imamo eno, ki je zelo negotova vase in na splošno gleda na mnenje drugih in se obremenjuje s tem, kar bodo rekli drugi, je več možnosti, da bo zaradi ugleda ostala, ne glede na to, kakšen je odnos. Gre pa seveda spodaj za zelo močne procese, od soodvisnih odnosov naprej.

Zagotovo pa so lahko strah strah pred stigmatizacijo in občutki sramu, krivde ali neuspeha ena izmed točk, zaradi katerih se lahko ženske sprašujejo, ali bi ostale v nefunkcionalnem, nesrečnem ali zlorabljenem zakonu, tudi če se želijo ločiti. Skrbi jih, kako jih bodo dojemali drugi –  to vključuje družino, prijatelje, sodelavce in družbeno okolico. Bojijo se, da bodo obtožene, obsojane ali odrinjene. Poleg tega lahko strah pred finančno nestabilnostjo, izgubo socialne mreže in drugimi stresnimi izzivi, povezanimi z ločitvijo, ženske tudi odvrača od sprejemanja odločitve za ločitev. 

Zelo pomembno je, da se zavedamo, da je ločitev ena izmed težjih odločitev v življenju človeka, ki vključuje veliko sprememb in izzivov. Vendar pa je tudi pomembno, da se osredotočimo na svoje dobro počutje in dobrobit ter poiščemo podporo, ki jo potrebujemo za prehod na novo življenjsko pot.

Vprašanja, ki jih ne bi nikoli smeli zastaviti samski ženski
Preberi še
Vprašanja, ki jih ne bi nikoli smeli zastaviti samski ženski

Pogosto so ženske tiste, ki postavljajo neprimerna vprašanja drugim ženskam. Je morda v ozadju tudi strah: Če se je zgodilo njej, se lahko tudi meni?

Lahko je eden od razlogov, zakaj drugi postavljajo neprimerna vprašanja, tudi strah, da bi se to zgodilo tudi njim. Strah pred tem, da bi se lahko takšni ženski zgodilo enako, je lahko nadvse močan čustven poganjalec. Ko se soočamo s tveganjem, da se nam zgodi nekaj, kar je boleče, težavno ali neprijetno, se lahko zgodi, da postanemo znatno bolj občutljivi in se odzovemo z različnimi obrambnimi strategijami. Ena od takšnih strategij je iskanje potrditve od drugih, da se nam to ne bo zgodilo. V odnosih je ta strategija skrajno neprimerna, saj s tem prizadenemo drugega.

Če se soočamo s takšnim strahom, je kljub temu najpomembneje, da ga rešujemo pri sebi, ne pa pri drugih. Treba se je zavedati, da lahko takšna vprašanja zelo prizadenejo, hkrati pa je tudi res, da so vsi zakoni in razmerja drugačni ter da je vsaka situacija edinstvena. Zato je bolj smiselno, da se osredotočimo na lastne potrebe, probleme in želje ter poiščemo podporo in rešujemo težave pri sebi, namesto da iščemo krivdo pri drugih ali se primerjamo z njimi.

Kako vemo, ali imamo potlačena čustva?
Preberi še
Kako vemo, ali imamo potlačena čustva?

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Zadovoljna.si, Vse pravice pridržane Verzija: 375