Zadovoljna.si
Nič ni resnično.

Osebna rast in odnosi

Objem je naravno zdravilo, ki bi ga morali večkrat izkoristiti

A.K.
26. 01. 2021 07.51
0

Objem je več kot le srečanje dveh teles. Gre za enega primarnih telesnih dotikov, h kateremu se vedno znova vračamo vse od trenutka, ko se rodimo. Pristen objem najdražjih pomirja, krepi imunski sistem in utrjuje čustveno povezanost. Glede na vrsto in način je lahko objem znak romantične intime, varnosti, čustvene podpore, prijateljstva ali ljubezni. Strokovnjaki s področja psihologije so razčlenili 7 najpogostejših objemov, ki jih uporabljamo v različnih socialnih situacijah.

Objem je univerzalen jezik, saj lahko z njim potolažimo, delimo srečo ali kažemo naklonjenost. Občutek zaščite, varnosti in ljubezni razblinja stres in nudi občutja miru ter sproščenosti, kar vodi v boljše telesno in psihično počutje. Objeme običajno delimo s prijatelji, družino, sodelavci in partnerjem – skratka z ljudmi, ki so nam najbližje. Z znanstvenega vidika fizični stik z drugimi (božanje, držanje za roko, objemanje) sprošča hormon oksitocin, ki ga imenujemo tudi hormon sreče, zato ni nič nenavadnega, da imajo dotiki velik vpliv tudi na občutke tesnobe, depresije in napetosti. 

Objem je univerzalen jezik, saj lahko z njim potolažimo, delimo srečo ali kažemo naklonjenost.
Objem je univerzalen jezik, saj lahko z njim potolažimo, delimo srečo ali kažemo naklonjenost. FOTO: Shutterstock

Z objemi povečamo občutek zaupanja in varnosti tudi pred stresnimi dogodki, saj nam nudijo občutek podpore in zaščite. Odlični so za trenutke, ko smo razburjeni, saj nežen objem pomirja živčni sistem. Izboljšajo tudi razpoloženje, ko imamo slab dan ali se nam zdi, da nam ne gre nič od rok. Poleg vsega naštetega pa imajo iskreni objemi tudi številne druge koristi: povečajo pozornost in koncentracijo, vplivajo na samopodobo, pomagajo pri preseganju nekaterih vedenjskih vzorcev pri otrocih, pomagajo pri počitku in spanju, znižujejo krvni tlak, krepijo imunski sitem in zmanjšujejo tveganje za zgodnjo demenco. Psihologi pravijo, da je objem naravno zdravilo, ki bi ga morali večkrat izkoristiti. 

A objem ni navada vseh ljudi, saj nekateri med odraščanjem razvijejo nekakšen oklep oziroma ščit, čez katerega ne spustijo nikogar. Tem osebam je bližina drugih zelo neprijetna, vsak vdor v osebni prostor pa doživljajo kot ogrožajoč in vsiljiv. Takšen obrambni mehanizem jim preprečuje, da bi izrazili svoja čustva in prišli v telesni stik z drugim. 

Vrste objemov in njihov pomen

Prijateljski objem: je tradicionalen objem z obema rokama, pri katerem se prsi obeh oseb dotikajo, medenici pa sta odmaknjeni. Prav razdalja med medenicama namreč zagotavlja dodaten prostor in kaže na to, da objem nima spolne ali romantične konotacije. V splošnem so ti objemi hitri, razen če se z osebo nismo videli dlje časa. Gre za objeme, ki jih v življenju najpogosteje delimo.

Medvedji objem: je znan tudi kot tesen objem s pridruženim močnim stiskom. Takšne objeme najpogosteje izvajamo stoje. Podoben je običajnemu prijateljskemu objemu, vendar je veliko bližji, tesnejši in dolgotrajnejši. Izvajamo ga lahko tudi leže, kar imenujemo 'ljubezenska odeja', saj pri tem ena oseba leži na drugi. Občutek medvedjega objema spominja na bivanje v maternici, kjer je toplo in varno. Poleg tega pomaga aktivirati parasimpatični živčni sistem. Medvedji objem je namenjen partnerjem, družinskim članom in tesnim prijateljem. 

Psihologi menijo, da je ta objem le polovičen, saj nismo povsem objeti.
Psihologi menijo, da je ta objem le polovičen, saj nismo povsem objeti.FOTO: Dreamstime

Stranski objem: je objem, ko se osebi objemata z rokami okoli pasu ali ramen, pri tem pa stojita bočno druga ob drugi. Psihologi menijo, da je ta objem le polovičen, saj nismo povsem objeti. Pogostejši je pri znancih kot pri prijateljih, saj je dostopnejši in ne zahteva večje bližine. Običajno traja le hip, saj je pogosto povezan s trepljanjem in kratkim pozdravom.

Objem od zadaj: odvisno od tega, kako objem izvedemo, lahko kaže na romantično zvezo ali odnos med staršem in otrokom. V romantični zvezi se ena oseba postavi za drugo, pri čemer se s prsmi dotakne hrbtne strani druge osebe, roke pa ovije okoli njenega prsnega koža ali trupa. Pri odnosu med staršem in otrokom pa lahko starš počepne in ovije roke okoli otrokovega prsnega koža od zadaj. Ta vrsta objema partnerja povezuje, saj nudi telesno bližino, obenem pa imata pogled usmerjen v isto smer. Pri starših pa ta objem pomeni varnost in zaščito, saj tako otroku dajejo vedeti, da mu krijejo hrbet.

Objem okoli pasu: pri tej vrsti objema stojita osebi enako kot pri prijateljskem objemu – obrnjeni druga proti drugi, le da si roki ovijeta okoli pasu. V tem položaju se lahko nagneta nazaj in si pogledata v oči. Gre za intimen romantičen objem, ki je iztočnica za naslednji korak – poljub.

Enostranski objem: rečemo mu lahko tudi prisilni ali neželen objem, ki ne vzbuja čustvenega ugodja. Pri tem sta osebi obrnjeni druga proti drugi, a objem nudi samo ena oseba, medtem ko ga druga samo prejema in ima običajno roke ob telesu. Pri tem gre pogosto za neželen vdor v intimni prostor druge osebe, zato ta ostane v pasivnem položaju.

Ta vrsta objema partnerja povezuje, saj nudi telesno bližino, obenem pa imata pogled usmerjen v isto smer.
Ta vrsta objema partnerja povezuje, saj nudi telesno bližino, obenem pa imata pogled usmerjen v isto smer. FOTO: Dreamstime

Objem 'od srca do srca': pri tem objemu se osebi približata z levo stranjo telesa, zato se najprej dotakneta strani srca. Poteka lahko v stoječem ali sedečem položaju, v tem primeru so lahko prepletene tudi noge. Psihologi priporočajo, da v tem objemu vztrajamo vsaj tri minute, saj se v tem času pomirimo z energijo druge osebe. Gre za intimen objem, ki je idealen za pare, ki si želijo poglobiti povezanost ali se pomiriti v težjih situacijah. Ste vedeli, da si večina ljudi nezavedno pade v objem z desno stranjo, saj je ta bolj oddaljena od srca?

Družinska terapevtka Virginia Satir je nekoč dejala: »Za preživetje potrebujemo štiri objeme na dan. Za vzdrževanje trenutnega stanja potrebujemo osem objemov na dan. Za rast potrebujemo 12 objemov na dan.« Vsi vemo, da v današnjem času veliko premalo pozornosti namenjamo bližini, povezanosti in pristnim telesnim stikom. A če se želimo počutiti bolje, zmanjšati stres, izboljšati komunikacijo ter biti srečnejši in bolj zdravi, lahko začnemo z najbolj primarnim človeškim dotikom, ki ga poznamo že od rojstva.

Viri: MindBodyGreen / PsychologyToday

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Zadovoljna.si, Vse pravice pridržane Verzija: 646