Zadovoljna.si
Težave se lahko odražajo kot depresija, anksioznost in splošna čustvena preobremenjenost.

Odnosi

Ti pari so zelo strastni, čustveni, lahko tudi bojeviti

A.K.
11. 12. 2020 07.55
0

Nesoglasja in konflikti v partnerskem odnosu so nekaj, čemur ne moremo ubežati. Normalno je, da takrat, ko z nekom prepletemo življenje, zraven pridejo tudi usklajevanje, argumentiranje, večja in manjša nestrinjanja ter iskanje kompromisov. A to nikakor ne pomeni, da razmerje ni uspešno in da imamo težave. V resnici lahko konflikti izboljšajo odnos, saj nam dajejo priložnost, da naslovimo problematične teme, ki kličejo po razrešitvi. S konstruktivnim razreševanjem lahko bolje razumemo partnerja in pridemo do rešitve, ki ustreza obema. Tokrat izpostavljamo štiri najpogostejše tipe parov in njihove načine razreševanja konfliktov.

Razumevanje medosebnih konfliktov

Medosebni konflikti se pojavijo takrat, ko ugotovimo, da nas razdvajajo razlike. Ključni dejavnik, ki povzroča konflikt, pa je ta, da želje ali dejanja ene osebe ovirajo in negativno vplivajo na želje druge osebe. Skoraj nemogoče je, da bi se v partnerskem razmerju izognili konfliktom, saj nas ločujejo razlike v razpoloženju, počutju, željah, prioritetah in izpolnjevanju življenjskih ciljev. Pa vendar lahko na konflikte gledamo tudi kot na dinamične procese, ki lahko sprožijo pomembne spremembe osebne in partnerske rasti. 

Zaznavanje, razmišljanje, vrednote in občutki parov vplivajo na interpretacijo konfliktnih situacij in so močno povezani z njihovim izidom. Vsak konflikt ima tri ključne elemente: vprašanje, odnos in čustva. Način, kako se pari odzivajo na konflikte, je lahko konstruktiven ali pa uničujoč za njihove odnose. To lahko jasno vidimo tudi pri štirih tipih parov, ki se razlikujejo glede na način reševanja problematičnih situacij. 

Medosebni konflikti se pojavijo takrat, ko ugotovimo, da nas razdvajajo razlike.
Medosebni konflikti se pojavijo takrat, ko ugotovimo, da nas razdvajajo razlike. FOTO: Shutterstock

1. Pari, ki se izogibajo konfliktom

Ste že srečali par, ki je trdil, da nima težav s konflikti? No, nekateri pari se ne glede na to, koliko časa so že skupaj, res skoraj nikoli ne prepirajo, temveč usklajujejo svoje želje in iščejo kompromise. Ko razpravljajo o svojih problemih, to počnejo zelo previdno in blago, saj ne čutijo, da bi se lahko odkrito jezili na drugega. Ker se jim zdi, da je njihov odnos na splošno srečen, ne izražajo svojih potreb in čustev, kar pa lahko ovira zmožnost pristne intime in bližine. Čeprav se zdi, da so zadovoljni in neodvisni, lahko pretirano izogibanje konfliktom povzroči zamere in jih vzpodbudi k iskanju pozornosti na druge načine. Ti pari se ’strinjajo, da se ne strinjajo’ in verjamejo, da so njihovi skupni temelji in vrednote večji od razlik. 

2. Pari, ki so v konfliktih zelo intenzivni 

Ti pari so zelo strastni, čustveni, lahko tudi bojeviti in povsem drugačni od parov, ki se konfliktom izogibajo. Zelo radi razpravljajo, analizirajo, se prepirajo, predstavljajo svoje argumente, primerjajo mnenja, toda vse to počnejo z veliko mero humorja in zabave ter tako ustvarjajo konstruktivno okolje. Kljub temu da so pri takšnih parih konflikti zelo pogosti, se ne žalijo ali zaničujejo, ne napadajo drug drugega, v ospredju pa je še vedno medsebojno spoštovanje. Spori so torej prepleteni z duhovitostjo in obenem izkazovanjem naklonjenosti. Zdi se, da so njihovi energični argumenti le majhen delček toplega in ljubečega odnosa. V zakonu poudarjajo individualnost in neodvisnost, njihove konflikte pa pogosto uravnotežijo pozitivne interakcije, kot so dotikanje, nasmehi, igrivost ...Takšni pari pogosto ostanejo skupaj za vedno. 

Kako se soočiti z osamljenostjo v decembrskem času?
Preberi še
Kako se soočiti z osamljenostjo v decembrskem času?

3. Pari, ki si dajejo potrditve

Za te pare velja, da imajo zelo umirjene partnerske zveze. V odnosu se močno podpirajo, razumejo, cenijo in izražajo sočutje, tudi ko se soočajo z nasprotnim mnenjem ali argumentom. Tudi ko pride do konflikta in konfrontacije ali ko se soočajo z dilemo, ki jo je treba razrešiti, ostanejo vljudni, mirni in složni. Pogosto sklepajo kompromise in si prizadevajo za sprotno reševanje težav z namenom doseganja obojestranskega zadovoljstva. Pri njih so zelo očitne umirjenost, skrbnost in samokontrola – tudi takrat, ko razpravljajo o problematičnih temah. Med konfliktom si dajo jasno vedeti, da cenijo nasprotno mnenje in upoštevajo čustva drugega, čeprav se z določenimi stvarmi ne strinjajo. 

Ste že srečali par, ki je trdil, da nima težav s konflikti?
Ste že srečali par, ki je trdil, da nima težav s konflikti?FOTO: iStock

4. Pari, ki so sovražno nastrojeni

Ti pari so nasprotje vseh zgoraj opisanih, saj se pogosto zelo strastno prepirajo, njihovi argumenti pa so zajedljivi. Med prepiri prevladujejo žaljivke, sarkazem, zatiranje in kritiziranje, zanje pa je značilna zelo obrambna drža. V pogovorih pogosto uporabljajo besedi ’vedno’ in ’nikoli’. V odnosu ne ohranjajo pozitivnosti in konstruktivnosti, se ne podpirajo in ne kažejo zanimanja za stališče drugega. Njihova komunikacija je nezdrava, saj se ne trudijo poslušati in razumeti. Kljub temu da nekateri sovražno nastrojeni pari skušajo aktivno naslavljati svoja nesoglasja, jim to ne uspe, saj v ospredje vedno pride obrambni napad. Ti pari pogosto sčasoma prekinejo zvezo, če pa ostanejo skupaj, v zvezi niso srečni. 

Metode za vzdrževanje zadovoljstva v partnerskem odnosu

Ne glede na to, s katerim tipom parov ste se najbolj poistovetili, lahko spodnji nasveti pomagajo vsem parom, da bi ostali bolj povezani in konstruktivni tudi v času napetosti.

Pokažite zanimanje. Ste prisotni in postavljate vprašanja, če je vaš partner razburjen ali slabe volje? Ali se mu približate z radovednostjo in mu skušate pomagati? 

Bodite ljubeči. Pomembna je fizična ali besedna naklonjenost. Z deljenjem občutkov se pristneje povežemo. 

Cenite partnerja. Čeprav bo zagotovo prišlo do prepirov, nesoglasij in izzivov, lahko s čislanjem in spoštovanjem drug drugega lažje obvladujete konflikte. 

Poiščite konstruktivne načine za iskanje strinjanja. Lažje reči kot storiti, kajne? Med konfliktom je verjetno zadnja stvar, na katero pomislite, ta, da bi se s partnerjem strinjali ali pogledali na problem z druge perspektive. Obstajajo pa tudi načini, kako se lažje spopasti z razlikami. Poskusite videti partnerjevo stališče, potrdite ga in pokažite, da vam je mar, tudi če ste jezni. Na ta način konflikt umirite in obema omogočite, da se ga lotite z večjo željo po iskanju kompromisa. 

→ Bodite sočutni. Ne skoparite s sočutjem in opravičili, če veste, da ste partnerja prizadeli. Ovrednotite njegove občutke in mu pokažite, da ga razumete. 

→ Ostanite pozitivno naravnani. Ne pozabite se smejati in šaliti, a ne na račun drugega. Smeh lahko močno razbremeni in sprosti napetosti ter vaju zopet opomni na vse vajine pozitivne plati. 

Kaj slog navezanosti pove o vašem spolnem življenju?
Preberi še
Kaj slog navezanosti pove o vašem spolnem življenju?

Vir: Gottman Institute

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Zadovoljna.si, Vse pravice pridržane Verzija: 658