Zadovoljna.si
Par v postelji

Odnosi

Pet tipov moških v partnerskih odnosih

A.K.
22. 07. 2021 08.05
0

Čeprav v ženskih pogovorih večkrat zasledimo ’mantro’, da so vsi moški isti, ni ravno tako. Tako kot ima vsaka med nami svojo zgodovino izkušenj v odnosih in morda nefunkcionalne in zavirajoče vzorce iz izvirne družine, jih imajo tudi moški. V predstavljenih petih kategorijah smo izpostavili najpogostejše tipe moških glede na njihove potrebe, strahove in čustveno vključenost v odnosu. Namen tega ni posploševanje ali etiketiranje, ampak razumevanje vzorcev odnosov in najosnovnejših potreb vsakega izmed nas. Pri vseh opisanih pa lahko ravno komunikacija, pomirjenost, potrpljenje in ranljivost pripomorejo k izboljšanju kakovosti odnosa.

Moški, ki stavi na zavezo in pristno intimo

Takšen moški si želi odnosov, ki temeljijo na monogamiji, vzajemnosti, enakopravnosti in medsebojni podpori. Ženske občuduje in jih spoštuje ter nima težav s tistimi, ki so na višjih položajih. Na svojo partnerico gleda kot na enakovredno polovico v razmerju in močno ceni vse, kar naredi za njun odnos. Običajno je to moški, ki si ga ženske želijo za partnerja, težava pri tem tipu moških lahko nastane le, ko oblikujejo družino. V nekaterih primerih so tako močno osredotočeni na družinsko življenje in svojo vlogo v njem, da malce ’pozabijo’ na partnerico kot na individualno osebo s svojimi potrebami, željami in hrepenenji. Njun odnos lahko zato malce trpi. Pa vendar lahko spominjanje in ponovno odkrivanje njune vloge v družinskem sistemu prebudi romantiko, bližino in medsebojno podporo. V to kategorijo spadajo tudi moški, ki se jim zdi sprejemljivo, če imajo v odnosu stransko vlogo – to pomeni, da nimajo glavnega finančnega doprinosa in nastopajo bolj kot partner, ki je doma in skrbi za gospodinjstvo. 

 Partnerico pogosto postavi na piedestal, jo razvaja, občuduje in ravna z njo kot s kraljico.
Partnerico pogosto postavi na piedestal, jo razvaja, občuduje in ravna z njo kot s kraljico. FOTO: Shutterstock

Čustven, nežen in skrben moški 

Ta tip moškega se do ženske obnaša kot do nežnega cveta, ki ga je treba razvajati. Partnerico pogosto postavi na piedestal, jo razvaja, občuduje in ravna z njo kot s kraljico. Zelo je ponosen, če ji pomaga rasti in se razvijati kot oseba. V veliko primerih prevzame tudi glavno vlogo ’skrbnika’ oziroma ’glave družine’, zato v takšnih odnosih partnerica pogosto ostane doma, saj on poskrbi za vse. A kljub običajno veliki servilnosti še vedno ve, da morajo obstajati jasne vloge. V odnosu je prisotno medsebojno spoštovanje, vloge pa so jasno opredeljene, kar pomeni, da ni vse enostransko. Kar koli partnerici da, mu ona vrne na drugačen način. Gre za tip moškega, ki ima rad predvidljivost, vzorce in rituale. Te nekoliko tradicionalne vloge v odnosu lahko čisto dobro delujejo, če le partnerica ne želi spremeniti vloge, ki naj bi jo po njegovem mnenju imela. Gre za dobro dinamiko, čeprav se nekaterim morda zdi nekoliko staromodna. 

Moški, ki ni pripravljen na razmerje

Takšen tip moškega najpogosteje srečamo ’v paketu’ oziroma skupini prijateljev, ki so v dvajsetih ali zgodnjih tridesetih letih. Običajno se družijo zaradi skupne zgodovine in podobnih interesov. Svojo močno vez dojemajo kot primarno, vsakršna bližina ženske pa zanje pomeni nevarnost, saj se bojijo, da bi lahko vplivala na njihovo skupino vez. Prepričani so, da ima partnersko razmerje več negativnih kot pozitivnih plati, razen če najdejo partnerico, ki je pripravljena upoštevati njihova pravila. Takšni moški so pogosto usmerjeni v samsko življenje, h kateremu tudi spodbujajo drug drugega. A v večini primerov se najde vsaj kakšen, ki se kljub zavezanosti svoji moški skupini poveže z žensko, ta pa zadovoljuje njegove spolne in/ali čustvene potrebe – bodisi to pred ostalimi skriva ali ne. Če se odloči, da bo žensko predstavil prijateljem, pa zelo ceni njihovo mnenje in odobritev. V večini primerov takšno obdobje mine do sredine ali konca tridesetih, pri nekaterih pa morda nikoli. 

 Tudi če je morda navzven videti kot šarmanten moški ali celo velik zapeljivec, je to pogosto le obrambni mehanizem zaradi njegove neizmerno krhke notranjostji.
Tudi če je morda navzven videti kot šarmanten moški ali celo velik zapeljivec, je to pogosto le obrambni mehanizem zaradi njegove neizmerno krhke notranjostji. FOTO: Dreamstime

Odvisen moški, ki potrebuje vodenje

Ta tip moškega je pogosto odvisen od svoje partnerice in se počuti izgubljenega, če ga ta ne vodi skozi življenje. Ta močna potreba po odvisnosti najpogosteje izvira iz vzorca, ki je nastal v primarni družini, zelo verjetno v odnosu z mamo. Pogosto sta pridružena tudi občutek nevrednosti ljubezni in slaba samopodoba, kar še dodatno povečuje njegovo potrebo po tem, da nekomu pripada. V življenju ima pogosto težave pri ustvarjanju strukture, zato se brez partnerice počuti izgubljenega in neučinkovitega. A ta njegova prekomerna odvisnost in negotovost dajeta partnerici pogosto občutek ’zadušenosti’ v odnosu. Na začetku razmerja ji je to všeč, saj gre za predanega in zvestega moškega, a kasneje se izkaže, da je prekomerno čustveno vključen v odnos. Nenehno se postavlja v položaj, da je zavrnjen, ne da bi pri tem razumel svojo vlogo pri spodkopavanju razmerja. Intenzivnost njegovih lastnih potreb še poslabša sposobnost zaznavanja, kdaj se partnerka počuti v odnosu utesnjeno. Pogosto prav to privede do njene nezvestobe ali do zaključka razmerja.

Moški, ki ga je strah odnosov

Ta tip moškega nosi v sebi velik strah pred ranjenostjo, izpostavljenostjo, osramočenostjo in ranljivostjo, običajno zaradi zgodnjih vzorcev nevarne navezanosti, travm ali izkušenj v preteklih partnerskih odnosih. Tudi če je morda navzven videti kot šarmanten moški ali celo velik zapeljivec, je to pogosto le obrambni mehanizem zaradi njegove neizmerno krhke notranjostji. Zaradi tega se bodisi izogiba odnosom bodisi vzpostavlja odnose, a je pri tem nezavzet in čustveno nevključen. Pogosto gre v partnerstvu v skrajnosti, da bi se zaščitil pred čustveno bolečino, zato se izogiba položajem, ko bi lahko bil zavrnjen. Ta moški si sicer globoko v sebi želi bližine in intime, a je tako obremenjen s preteklimi izkušnjami, da tega enostavno ne zmore. Le z močno podporo in razumevanjem partnerice lahko sčasoma začne pridobivati zaupanje, a le če si dovolj močno želi ostati z njo in ona z njim.

Vir: PsychologyToday.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Zadovoljna.si, Vse pravice pridržane Verzija: 646