Zadovoljna.si
Potrebo po navezovanju imamo v sebi.

Odnosi

6 razlogov za odnos, ki ne obljublja srečnega konca

A.K.
26. 03. 2021 08.00
0

Biti v ljubečem in podpornem odnosu je nekaj najlepšega, a le, če je srce na pravem mestu. Včasih nas slepeča zaljubljenost tako hitro povleče v vrtinec razmerja, da se mu enostavno prepustimo in niti dobro ne razmislimo, zakaj sploh smo s to osebo. Smo zares srečni ali gre le za igro hormonov? Se vidimo z njim v daljni prihodnosti? Morda globoko v sebi celo vemo, da je to le začasna zabava, ali pa je posredi celo koristoljubje. Če vas v partnerskem odnosu pogosto mučijo pomisleki, bi morali biti iskreni do sebe in partnerja ter se vprašati – zakaj sem z njim? Ljudje smo si različni in včasih so razlogi za vstop v odnos ali vztrajanje z nekom popolnoma zgrešeni.

Kdaj smo v razmerju iz napačnih razlogov?

Seks je popoln

Dejstvo je, da je iskanje ’pravega’ lahko precejšnji izziv. Po eni strani naj bi čutili obojestransko privlačnost, po drugi strani pa mora ustrezati našim pričakovanjem. In ko končno srečamo osebo, ki nam v spolnosti zamaje tla pod nogami, ga je resnično težko izpustiti iz svojega življenja. A bodimo iskreni – je ujemanje zunaj spalnice tudi tako intenzivno? Nemalokrat se zgodi, da gre le za usklajenost med rjuhami, vse ostalo pa je bolj mlačno. Pari, ki jim spolnost veliko pomeni, pogosto delajo kompromise in vztrajajo v zvezi kljub temu, da se na ostalih področjih ne ujemajo in dopolnjujejo v tolikšni meri. A ko nastopi čas, da razmerje postane resnejše in pridejo na vrsto novi življenjski koraki, odnos naenkrat zvodeni. Vztrajanje v zvezi le zaradi dobrega seksa je pogosto obsojeno na propad, saj je spolnost le en kamenček v mozaiku partnerskega odnosa.

Strah pred osamljenostjo ali samoto 

Tudi strah pred tem, da bi ostali sami do konca življenja in po drugi strani nezmožnost biti (živeti) sam s seboj, sta dva temeljna strahova, zaradi katerih mnogi vztrajajo v odnosih. »Bolje tako, kot da bi bila sama,« pravi marsikatera. V tem primeru ni pristne želje po zavezanosti partnerju, temveč bolj potreba po tolažbi in lajšanju svojih občutkov osamljenosti, praznine, tesnobe. Zdrav partnerski odnos je tisti, v katerem uživamo v družbi drug drugega, ne ker ’moramo’ biti z njim. 

Potrebo po navezovanju imamo v sebi.
Potrebo po navezovanju imamo v sebi.FOTO: Dreamstime

Želja po otroku, biološka ura pa glasno tik taka

Premlevanje in skrbi o biološki uri ne pesti le žensk, ampak tudi nekatere moške, zlasti, če je želja po ustvarjanju potomstva velika. Vsi vemo, da se veliko ljudi v dvajsetih in tridesetih letih predvsem osredotoča na študij, kariero, zabavo in ostale osebne interese. Šele ko se počutijo izpolnjeni, izživeti in menijo, da so uresničili vse, kar so želeli, pride na vrsto ustvarjanje družine. Če le ni prepozno. Nekatere ženske (in moški) se v takšnih primerih odločajo impulzivno in le na podlagi kratkotrajnega poznanstva, ko zveza niti približno še ni zrela za tako velike korake. Drugi se morda vračajo v že minula razmerja, tretji k dolgotrajnim prijateljstvom. Čeprav se sliši nemogoče, ljudje iz obupa in želje po družini počnejo marsikaj. A vprašati se je potrebno, ali je smiselno delati tako pomembne stvari na silo. Je to res družina, ki si jo želimo ustvariti?

Predolgo vztrajanje v razmerju, da bi prekinili

Ste se kdaj že znašli v razmerju, za katerega ste vedeli, da je konec le še vprašanje časa? V takšnih primerih se pogosto dogaja, da dajemo partnerju nove in nove priložnosti, saj ne želimo delati prehitrih zaključkov in kasneje obžalovati storjenega. Prav je, da koncev ne delamo v afektu ali ob drugih čustveno močnih sprožilcih, ampak da vseeno premislimo in se razumno pogovorimo o smislu razmerja. A v nekaterih ne tako zelo redkih primerih se zgodi, da partnerja vztrajati v zvezi kljub temu, da ljubezni že dolgo ni več. Razlogi? Vztrajanje v coni udobja, ker je tako bolj priročno, ker sta skupaj že toliko let, ker se družini razumeta … Vztrajanje v praznem odnosu le zaradi priročnosti in koristoljubja, le redko obljublja srečo. Morda nekaj časa gre, a je pri tem pogosto pridružena nezvestoba, beg v različne aktivnosti, naveličanost in morda čez nekaj let tudi razhod. 

par
parFOTO: Shutterstock

Razmerje iz finančnih razlogov

Tako kot že zgoraj omenjeno koristoljubje, je v nekaterih primerih glavni krivec za vztrajanje v odnosu prav denar. V večji meri so ženske tiste, ki ostajajo finančno odvisne, kar ni nič narobe, če je to nekakšen dogovor med partnerjema. V nekaterih sodobnih družinah ženska prevzame vlogo mame, gospodinje in na nek način skrbnice družine, moški pa je tisti, ki poskrbi za finančni del. Zelo drugačen pa je scenarij, ko ženska v odnosu vztraja izključno zaradi uspešnega partnerja, ki ji nudi udobno življenje, pri tem pa globoko v sebi pa ve, da je odnos prazen. Tudi takšna razmerja so pogosto obsojena na propad. 

Da bi bil bivši ljubosumen 

V imenu ljubezni včasih počnemo tudi norosti, zlasti v dvajsetih. Ste kdaj izkusili odnos iz maščevanja?  Zagotovo je ena težjih odnosnih izkušenj ta, da nas oseba, ki jo imamo neskončno radi, zapusti. Preplavljeni z bolečino, žalostjo in besom se morda celo odločimo, da mu bomo vrnili. V novo razmerje (če mu sploh lahko tako rečemo) se podamo z dolgoletnim prijateljem ali nekom, ki že dlje časa goji do nas določena čustva. Cilj je prizadeti in raniti bivšega v tolikšni meri, kot je to storil on, a žal je rezultat takšnih odnosnih iger le še več ranjenih src. Izkoriščanje in zavajanje druge osebe, le da bi se nekomu maščevali, je ne le nesmiselno, pač pa tudi veliko pove o nas samih. 

Vir: ThoughCatalog

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Zadovoljna.si, Vse pravice pridržane Verzija: 375