Zadovoljna.si
Precej pogosta oblika nadzora v čustveno zlorabljajočih odnosih je tudi preverjanje s kom ste na kavi, kje natanko ste, kdaj pridete, kaj počnete …

Odnosi

7 ključnih lastnosti digitalne zlorabe v partnerskem odnosu

A.K.
11. 11. 2020 08.07
0

Sodobna tehnologija je močno posegla v vsa področja našega življenja, vključno s partnerskimi odnosi. Čeprav se na prvi pogled zdi, da se veliko govori in ozavešča o nasilju v ljubezni, pa se vse premalo zavedamo digitalnega nasilja, ki pogosto ostaja prezrto, neprepoznano, zanikano. Digitalna zloraba je vrsta čustvene zlorabe, zato je pomembno, da v odnosu znamo prepoznati takšno vedenje in ga tudi pravočasno zaustaviti. Predstavljamo vam 7 ključnih lastnosti, ki so značilne za tovrstne zlorabe. In kar je zelo pomembno – nikoli ne dopustite, da bi vam partner kratil svobodo na spletu, omejeval stike s prijatelji in imel nadzor nad tem, kaj objavljate ter komu delite všečke.

Digitalna povezanost je lahko pozitivno orodje za komunikacijo med partnerjema. Ko pa eden od partnerjev začne digitalna sredstva uporabljati, da bi škodoval drugemu, ima lahko to škodljive posledice. Izkušnje tovrstne zlorabe segajo od sorazmerno neškodljivih, a kljub temu motečih, do močno škodljivih. Raziskave kažejo, da o njej poroča ena od osmih oseb, ki so bile v zlorabljajočem odnosu. Stopiti pa moramo tudi dlje od domneve, da so moški edini storilci in ženske edine žrtve, saj se tako vedenje pojavlja pri obeh spolih. Tako kot pri ostalih oblikah zlorabe je tudi v tem primeru treba ustrezno ukrepati in preprečiti, da bi se nasilje stopnjevalo. 

Kako prepoznamo digitalno zlorabo?

Nenadoma vas prosi, da mu pokažete telefon

Predstavljajte si, da s partnerjem gledata film, med katerim v roke vzamete telefon in bežno preletite elektronsko pošto ter dogajanje na družbenih omrežjih. Pri tem pa vas preseneti njegova reakcija, ko nenadoma zahteva, da mu pokažete telefon. Kaj boste storili? Telefon je v današnjem času postal zelo osebna stvar, zato ga niste dolžni pokazati nikomur, če tega sami ne želite. Če partner brez razloga zahteva vpogled v vaše klepete, je to le ena od oblik nadzora, ki je lahko že razlog za alarm. Še huje je, če zahteva dostope do družbenih omrežij in vaše elektronske pošte. Če partnerju niste dali nobenega razloga za ljubosumje in sumničavost, je negotovost izključno njegova težava, ki jo je treba razrešiti. A ne pozabite, da se lahko takšno vedenje le še stopnjuje. 

Zakaj moški varajo?
Preberi še
Zakaj moški varajo?
Digitalna zloraba je vrsta čustvene zlorabe, zato je pomembno, da v odnosu znamo prepoznati takšno vedenje in ga tudi pravočasno zaustaviti.
Digitalna zloraba je vrsta čustvene zlorabe, zato je pomembno, da v odnosu znamo prepoznati takšno vedenje in ga tudi pravočasno zaustaviti.FOTO: Dreamstime

Želi nadzorovati vaš seznam prijateljev ter prijave na družbena omrežja

Včasih se nasilje v odnosu kaže tudi v poskusih nadzorovanja vašega seznama stikov na družbenih omrežjih, ki jih najpogosteje kontaktirate, včasih pa gre še dlje. V takšnih primerih partner spremlja, koga dodate za prijatelja, s kom ste največ v stiku, koga spremljate in komu komentirate. Pri tem pogosto želi, da osebo, ki mu ni všeč, odstranite s seznama stikov ali ji nehate slediti. V skrajnih primerih celo zahteva, da odstranite aplikacijo s telefona. Gre za grob poseg v pravice in zasebnost, zato ne pozabite, da partner ne sme določati vašega družabnega življenja – ne v resničnem svetu ne na spletu. Takšno vedenje je lahko le korak stran od omejevanja druženja s prijatelji in/ali družino. 

Skuša manipulirati z objavami ali blokiranjem

Gre za zelo priljubljen in tudi pogost način manipulacije v odnosih – ne samo v partnerskih –, kaže pa se lahko na različne načine. Eden od teh je, da partner po prepiru svojo jezo pokaže na način, da vas blokira, odstrani s seznama prijateljev, omeji dostop do svojih objav ali celo spremeni svoj status v 'samski'. Vzrok takšnega nedoraslega vedenja je njegova negotovost, ljubosumje, nezrelost ali tesnobnost, a kljub temu to ni sprejemljivo vedenje, ki bi ga lahko tolerirali. Druga vrsta manipulacije pa je objavljanje negativnih vsebin o vas na družbenih omrežjih, bodisi v obliki dvoumnih tekstov, spletnih 'memov' ali čisto konkretnih vsebinskih napadov. Gre za metodo, s katero želi partner ustvariti psihični pritisk in doseči svoje, a kot že omenjeno – takšno vedenje je nesprejemljivo, ne glede na to, koliko je partner star. 

Kakšne so lahko posledice spolnega nasilja?
Preberi še
Kakšne so lahko posledice spolnega nasilja?

Vznemiri ali razburi ga zvočno sporočilo na vašem telefonu

Predstavljajte si naslednje – s partnerjem se sprehajata po mestu, ko nenadoma dobite tonski opomnik za sporočilo, elektronsko pošto ali klepet. Vaš partner postane razburjen ali celo vzroji. Če se vam zdi, da partner spremlja vašo komunikacijo z drugimi in je pri tem vidno nejevoljen, je to znak za alarm. Da ne bomo nepristranski – njegova jeza je lahko povsem upravičena, če se raje kot njemu posvečate telefonu in ljudem na drugi strani. Stvar pa je malce drugačna, če že dlje časa opažate, da ga zmoti vsak pisk vašega telefona. V tem primeru je več kot na mestu iskren pogovor, čemu takšne reakcije in kaj ga pravzaprav moti. 

Včasih se nasilje v odnosu kaže tudi v poskusih nadzorovanja vašega seznama stikov na družbenih omrežjih.
Včasih se nasilje v odnosu kaže tudi v poskusih nadzorovanja vašega seznama stikov na družbenih omrežjih.FOTO: Dreamstime

Kaznuje vas, če se ne odzovete takoj

Še ena od oblik digitalne zlorabe, ki jo pogosto domača posameznikom, ki v odnosih čustveno zlorabljajo, je kaznovanje za neodzivnost. Neodzivnost zanje pomeni, da ne dobijo takojšnjega odgovora na sporočila, elektronsko pošto ali klice. V primeru, da ne odgovorite takoj, vas takšen partner lahko kaznuje tako, da v nadaljevanju zaradi užaljenosti enostavno ignorira vaše klice ali sporočila. Gre za nedoraslo in tudi agresivno vedenje, s katerim skuša vzpostaviti nadzor in vas imeti v oblasti. Pogosto se takšna čustvena manipulacija vzporedno odvija tudi v drugih oblikah, kar zahteva jasne razmejitve ali zaključek odnosa. 

Preverja vas in zahteva dokaze

Precej pogosta oblika nadzora v čustveno zlorabljajočih odnosih je tudi preverjanje, s kom ste na kavi, kje natanko ste, kdaj pridete, kaj počnete … V nekaterih primerih takšna oseba celo zahteva, da morate poslati fotografijo, ki dokazuje, kje se nahajate. Gre za izrazit izraz nezaupanja, pa tudi poskus nadzora. A to niti ni skrajna meja: v nekaterih primerih lahko takšna oseba ustvari več profilov in vas preverja pod drugimi imeni. Morda vas celo povabi na kavo oz. zmenek, da preveri, ali ste v odnosu zvesti. V takšnih odnosih se vse vrti okoli nenehnega poročanja in dokazovanja ljubezni. 

Vohuni za vami

Ena najbolj ekstremnih in najnevarnejših oblik digitalne zlorabe pa je vohunjenje, ki obsega skrivno brskanje po telefonu, medtem ko vas ni zraven, vdor v vaše račune ali celo namestitev aplikacije za sledenje na pametni telefon ali računalnik. Takšen nadzor je lahko zelo nevaren in običajno kaže na patološko ljubosumje, potrebo po popolnem nadzoru in v nekaterih primerih tudi fizično nasilje. 

Veronika Podgoršek: 'V mnogih primerih je prav oditi veliko težje in začeti znova. A vedno je pot naprej'
Preberi še
Veronika Podgoršek: 'V mnogih primerih je prav oditi veliko težje in začeti znova. A vedno je pot naprej'

 Ne pozabite, da imate pravico:

– izklopiti telefon in preživljati čas s prijatelji in družino, ne da bi se partner zaradi tega jezil;

– zavrniti seksting ali pošiljanje drugih vsebin, ki vam vzbujajo nelagodje;

– do varovanja zasebnosti svojih gesel in prijav v aplikacije ter nadzora lastnih nastavitev zasebnosti na spletnih mestih;

– da se počutite varno in spoštovano v odnosu, na spletu ali v živo. 

Viri: PsychologyToday / AllWomansTalk

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Zadovoljna.si, Vse pravice pridržane Verzija: 646