Zadovoljna.si
Včasih je poželenje lahko močnejše od našega razuma.

Odnosi

Kako premagati strah pred spolnostjo

A.K
07. 08. 2021 06.00
0

Čeprav se spolnost v odnosu večini zdi nekaj samoumevnega, so tudi osebe, ki jim to področje vzbuja sram, strah, nelagodje, stisko in morda celo spomine na neuspele partnerske zveze. Velja poudariti, da pri tem ne gre za občasne občutke sramu, ki so normalen del spoznavanja in razvijanja telesne intime v odnosu, temveč za izrazit strah, nenaklonjenost in odpor pred spolnostjo, ki ga imenujemo erotofobija. Izraz zajema širok spekter specifičnih strahov, ki onemogočajo oblikovanje zdravih partnerskih odnosov.

Tako kot katera koli druga fobija se tudi erotofobija močno razlikuje glede na simptome ter njihovo trajanje in intenzivnost. Gre za zelo specifičen strah, ki ga vsaka oseba s tovrstno fobijo doživlja na čisto edinstven način. Ker je erotofobija širši izraz za kakršne koli strahove glede spolne intime, v nadaljevanju izpostavljamo vse oblike, ki se pojavljajo. 

Posameznik lahko trpi za genofobijo, ki konkretno pomeni strah pred spolnim odnosom. Taka oseba se normalno podaja v romantična razmerja in celo uživa v dotikih, ljubkovanju in poljubih, vendar se tu zgodba zaključi. Ko nastopi čas za spolni odnos, tega koraka ne zmore več. V povezavi s spolnimi fobijami poznamo tudi gimnofobijo, pri kateri je prisoten strah pred goloto. Oseba v tem primeru izkuša skrajno nelagodje in ima celo paničen strah pred tem, da bi jo nekdo videl golo. Ta različica ima mnogo oblik, od tistih, pri katerih se mora spolnost vedno dogajati v temi, do tistih, pri katerih je prisotno izogibanje spolnosti. 

Zato so tako pomembni redni in zdravi spolni odnosi
Preberi še
Zato so tako pomembni redni in zdravi spolni odnosi

Poleg omenjenih imamo tudi hafefobijo, kar pomeni strah pred dotiki in dotikanjem drugih. Znana je tudi pod imenom kiratofobija. Običajno prizadene vse odnose, ne samo romantične. Kaže pa se tako, da se oseba izogiba vsakršnim telesnim stikom (npr. objemom) s sorodniki, prijatelji in partnerjem ali pa so ji neprijetni le dalj časa trajajoči dotiki. Filemafobija pa je strah pred poljubljanjem in ima lahko veliko različnih ozadij. Pogosto je povezan s telesnimi vzroki, denimo z zaskrbljenostjo zaradi neprijetnega zadaha ali neurejenega zobovja ali celo s strahom pred bakterijami. 

Zelo kompleksna pa je parafobija, ki pomeni strah pred spolnimi perverzijami. Nekatere osebe s to fobijo lahko uživajo le v tradicionalnih spolnih odnosih, ki se dobro ujemajo z njihovim moralnim kodeksom, pri tem pa se bojijo, da je katera koli druga oblika spolnosti sprevržena in skrajno neprimerna. Nekateri strokovnjaki v segment spolnih fobij vključujejo tudi dobro znan strah pred ranljivostjo in intimo, ki je pogosto povezan s težavami na področju spolnosti. 

 V nekaterih primerih je precej težko, včasih celo nemogoče določiti, kaj je sprožilo tako intenziven strah.
V nekaterih primerih je precej težko, včasih celo nemogoče določiti, kaj je sprožilo tako intenziven strah.FOTO: Shutterstock

Kako se izraža?

Fobije vključujejo izrazito in intenzivno fizično in psihično reakcijo, ki jo sproži strah. To pomeni, da se pri posamezniku, ki trpi za erotofobijo, sproži takojšen občutek panike in tesnobe, ko je oseba izpostavlja viru fobije – v tem primeru spolnemu ali telesnemu srečanju. Telesni odzivi so lahko tudi slabost, omotica, težave z dihanjem, razbijanje srca in znojenje. Tovrstne izkušnje najpogosteje vodijo v izogibanje situacijam, ki povzročajo reakcijo. 

Zakaj se razvijejo različne fobije na področju spolne intime?

Toliko, kot je na svetu oseb z erotofobijo, toliko je lahko tudi različnih vzrokov zanjo. V nekaterih primerih je precej težko, včasih celo nemogoče določiti, kaj je sprožilo tako intenziven strah. A nekateri so zaradi preteklih ali sedanjih dogodkov izpostavljeni večjemu tveganju. Eden izmed pogostejših vzrokov je izkušnja spolne zlorabe. 

Seksologinja pojasnjuje, kakšno moč in pomen ima seks
Preberi še
Seksologinja pojasnjuje, kakšno moč in pomen ima seks

 

Čeprav nekatere osebe z erotofobijo niso bile nikoli spolno zlorabljene, nadlegovane ali ustrahovane, imajo večje tveganje za razvoj specifične oblike fobije prav tisti s travmo na področju spolnosti. Pomemben faktor so tudi ostale (večje) travme, ki lahko pomenijo tveganje za razvoj anksioznih motenj, vključno s fobijami. Če je bila travma fizična, bo oseba verjetneje razvila fobijo, povezano z dotikom. Tisti, ki so prestali psihično ali čustveno zlorabo, pa pogosteje razvijejo strahove, povezane z intimno in ranljivostjo – ni pa seveda vedno tako. 

Ne gre izpustiti niti osebnih, kulturnih in verskih prepričanj, ki lahko v nekaterih skrajnih primerih vodijo do razvoja fobije. Težava se pojavi takrat, ko skuša oseba uravnotežiti pretekla in sedanja prepričanja, pri čemer se boji spremeniti pretekle vzorce mišljenja in delovanja. Precej pogosta pa je anksioznost zaradi spolne uspešnosti, pri kateri osebo skrbi predvsem lastna (ne)sposobnost, da bi spolno ugodila partnerju. Pogostejša je pri mlajših in manj izkušenih, vendar se lahko pojavi v vseh starostnih obdobjih. Gre torej za strah pred tem, da v postelji ne bomo uspešni in da bomo partnerja razočarali – to pa lahko ob nizu negativnih izkušenj vodi tudi v fobijo. Posebno področje je tudi izrazit sram zaradi lastnega telesa ali dismorfija, ki vključuje sramovanje in nezadovoljstvo z nekaterimi telesnimi značilnostmi.

Kako premagati erotofobijo?

Ker gre pri erotofobiji v mnogih primerih za kompleksen pojav, je koristno poiskati strokovno pomoč. Seveda ni treba iskati spolnega terapevta, saj je večina strokovnjakov za duševno zdravje sposobna zdraviti erotofobijo. V procesu je pomembno raziskati pretekle spomine, izkušnje, morda boleče dogodke, ki vplivajo na dojemanje spolnosti. Čeprav proces pogosto zahteva čas in energijo, je končni cilj vsekakor vreden truda. Pomembno je preseči pretekle izkušnje, sprejeti sebe v celoti in se naučiti uživati v spolnosti. 

Čeprav se spolnost v odnosu večini zdi nekaj samoumevnega, so tudi osebe, ki jim to področje vzbuja sram, strah, nelagodje, stisko in morda celo spomine na zgodovino neuspelih partnerskih zvez.
Čeprav se spolnost v odnosu večini zdi nekaj samoumevnega, so tudi osebe, ki jim to področje vzbuja sram, strah, nelagodje, stisko in morda celo spomine na zgodovino neuspelih partnerskih zvez.FOTO: Dreamstime

Viri:  HealthLine / VeryWellMind

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Zadovoljna.si, Vse pravice pridržane Verzija: 375