Zadovoljna.si
Zaljubljen par

Odnosi

Ovire in prepreke, ki nas lahko ločijo od ljubezni

V.H.
31. 05. 2021 07.49
0

Ljubezen – prava, večna, romantična, srečna in še in še. Mnogo pridevnikov ji lahko pripišemo, a to še ne pomeni, da vsi držijo. Zagotovo pa drži, da ima pomembno vlogo v našem življenju, saj nas tako rekoč vedno spremlja, od prvih ljubezni do poznejših odnosov, dokler ne najdemo tistega pravega. In kdo je pravi za nas? Pravijo, da lahko za pravo ljubezen premagamo vse ovire, a najprej moramo premagati ovire, ki so v nas. Šele takrat se ji bomo lahko resnično predali in jo videli tako, kot je – nepopolna, a popolna za nas.

Na začetku svoje poti smo nepopisani z izkušnjami, prepričanji in vzorci, a nas ti sčasoma oblikujejo na mnogo načinov, zaradi katerih se lahko zbližujemo ali oddaljujemo s svojimi partnerji. Kaj pričakujemo, po čem hrepenimo in kakšne ljudi si želimo, se učimo skoraj vse življenje, dokler ne »prepoznamo« ljubezni in se dokončno ustalimo z eno samo besedo – da. A vse prevečkrat se zgodba tukaj ne konča, saj nas napačne odločitve hitro pripeljejo do ločitve oziroma bolečih razhodov, ko se moramo vrniti na začetek, včasih celo zelo daleč nazaj.

Včasih lahko odgovor najdete v svoji preteklosti.
Včasih lahko odgovor najdete v svoji preteklosti.FOTO: Dreamstime

Ovire in prepreke, ki nas lahko ločijo od ljubezni 

Ljubezen je povsod okoli nas, a ne ljubimo vsakega, ne moremo, ker se ne vključuje v naš scenarij, ki smo ga skrbno pisali vsa ta leta. Torej, če želimo dobiti odgovor na vprašanja zakaj, moramo najprej vedeti, kaj vse smo spisali do zdaj.

Družinsko ozadje 

Med odraščanjem smo bolj ali manj spremljali odnose svojih bližnjih oziroma nam pomembnih ljudi, od tega, kako so si izkazovali ljubezen, komunicirali, reševali konflikte in kakšni so bili drug do drugega. Tako smo pridobili vzorce, na podlagi katerih delujemo in jim hote ali nehote sledimo. In če naša podlaga ni najboljša, nas to lahko vodi v nefunkcionalne odnose, saj drugačnih niti ne poznamo. Iščemo namreč bolj ali manj samo to, kar nam je domače in znano. V tem primeru se moramo najprej naučiti, kaj dober odnos sploh je.

Pričakovanja družbe

Ne vzgaja nas samo primarna družina, ampak ima svoj vpliv tudi družba, od naših prijateljev do vsebin, ki smo jim izpostavljeni v procesu socializacije. Kaj nam je všeč, kakšen življenjski slog bomo živeli, kako razmišljamo in še in še, ni le v naši domeni. Ljudje smo družabna bitja in da bi nas kar najbolje sprejeli, smo se prilagodili družbi in času, v katerem živimo. Kaj se pričakuje, kakšni so trendi in vloge, ki prevladujejo pa v nas lahko povzročajo zmedo. Na primer imeti svobodo ali družino, vse to je »in«, a vsega hkrati ne moremo imeti. Najprej moramo vedeti, kaj v resnici hočemo in potrebujemo, da bomo znali ločevati svoje želje od tisoč in ene želje, ki jo imajo drugi za nas, a v teh vlogah ne bi bili »srečni.«

Ko boste sestavili vse koščke, boste razumeli.
Ko boste sestavili vse koščke, boste razumeli.FOTO: Dreamstime

Ranjena samopodoba 

Naša samopodoba je ključna pri vzpostavljanju odnosov, a redko ostane nepoškodovana. Kot otroci smo še toliko bolj ranljivi in krhki, zato nam z lahkoto zadenejo rane. Nekatere se zacelijo, spet druge ostanejo in jih razrešujemo še v poznejših odnosih. Svojo potrditev tako neprestano iščemo v drugih, a je tam nikoli ne bomo našli. Vsem ne moremo biti všeč, zato je odvisnost od mnenja drugih polna vzponov in padcev lastne vrednosti. Slednjo moramo najprej poiskati v sebi, da bomo lahko zgradili zdravo samopodobo.

Strah

Ni skrivnost, da nas strah lahko paralizira, včasih celo tako zelo, da izgubimo, še preden poskusimo. V tem porazu pa se skrivajo občutki, kot so strah pred uspehom, kakršnokoli spremembo, s katero se odmikamo od tega, kar poznamo, in celo pred lastno »srečo«. Ne pravijo zastonj, da več kot imaš, več lahko izgubiš – a če ne poskusiš, si že vse izgubil. Včasih je treba tvegati, skočiti v neznano in spustiti obrambne zidove, ki smo jih gradili ob slabih izkušnjah. Vzemimo jih raje kot lekcijo, s katero se bomo naučili prepoznati partnerje, s katerimi ne bo slabše, ampak lepše.

Ko je želja močnejša od vseh ovir 

Ne glede na vse, kar je bilo, je pomembno, da se zavedamo poudarka na »bilo«. Prihodnost je še vedno lahko drugačna in nič še ni izgubljeno. V primeru, da ste se izgubili, se morate samo znova najti, zato kopljite in brskajte po svoji preteklosti, kljub temu da boli. Morate jo predelati, če jo hočete resnično izpustiti oziroma se je končno osvoboditi. Najprej morate razumeti sebe, da boste lahko razumeli, zakaj se vam vse to dogaja. In šele potem se boste lahko tudi reprogramirali za boljše čase.

Do zdaj ste si želeli partnerja, ki bi vas ljubil in vi bi ljubili njega do konca svojih dni, v dobrem in slabem. Sliši se tako preprosto, a včasih je to velik izziv, še posebej, če ste vedno znova naleteli na podobne ovire. Čas je, da jih zrušite, se znova sestavite in vzljubite najprej sebe. Mogoče bo trajalo en mesec, leto ali več, a to ni pomembno, saj je pomembneje, da veste, da boste pravega našli šele, ko boste pravi tudi sami.

Ljubili vas bodo toliko, kot mislite, da si zaslužite sami.
Ljubili vas bodo toliko, kot mislite, da si zaslužite sami. FOTO: Dreamstime

V času spoznavanja ugotavljamo, kaj nas druži, ali so to podobni interesi, vrednote, družinsko okolje ali še kaj drugega. Prav gotovo pa gre v globljih odnosih za nekaj več kot samo za ljubezen na prvi pogled. Od prve iskrice do kakovostnega odnosa se namreč zgodi marsikaj in kot vemo, v ljubezni ne cvetijo samo rožice. A ne bojte se ljubezni, morate pa se tudi zavedati, da ste včasih sami sebi največji sovražnik, saj ste vi tisti, ki soustvarjate svoje odnose. 

Zaslužite si biti ljubljeni in ljubili vas bodo toliko, kot mislite, da si zaslužite. Ne pozabite – partnerja si izbirate sami.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Zadovoljna.si, Vse pravice pridržane Verzija: 375