Zadovoljna.si
odnosi

Odnosi

5 najbolj pogostih mitov o srečnih parih

V.H.
20. 10. 2022 05.00
0

Zagotovo vsak od nas pozna kakšen par, ki velja za popoln par, zato ju pogosto obkrožajo miti, ki nimajo kaj dosti skupnega z realnostjo. V ozadju lepih slik, njunega zaljubljenega pogleda, ki si ga bežno izmenjata, besed podpore, nežnih dotikov, strastnih poljubov in manjših pozornosti se namreč lahko skriva še marsikaj drugega.

Uspešen par sta dva posameznika, ki si želita biti skupaj zaradi ljubezni, ki jo čutita drug do drugega. Skupaj dan za dnem, doma za zaprtimi vrati, včasih pa tudi v javnosti, razbijata mite, zaradi katerih imamo mnogokrat previsoka ali, še huje, nerealna pričakovanja, ki nas samo ovirajo na skupni poti, po kateri želimo hoditi tudi sami z roko v roki. Več o mitih, ki naj bi veljali za srečne pare, si lahko preberete v nadaljevanju.  

Pozabite na pričakovanja, ampak raje uživajte v spontanih trenutkih – skupaj.
Pozabite na pričakovanja, ampak raje uživajte v spontanih trenutkih – skupaj. FOTO: AdobeStock

Srečni pari se ne prepirajo

Konflikti, včasih majhni, spet drugič veliki, so sestavni del vsakega razmerja in prav zato niso merilo, še manj opozorilo, da se je ljubezen ohladila. Problem nastane, če ne znamo razločevati med osebo in njeno željo oziroma potrebo, kar pomeni, da s tem, ko nas partner kdaj zavrne, ni zavrnil nas osebno. Stavki, kot so, če bi me res ljubil, bi naredil to in to, niso dobra popotnica za srečo v dvoje, ampak ravno nasprotno, nam preprečujejo, da bi razumeli tudi drugo plat. Iz konfliktov se namreč lahko ogromno naučimo, skupaj rastemo in se razvijemo, a le če jih ustrezno rešujemo in znamo poiskati zadovoljive kompromise. Konflikti pomagajo sooblikovati zdrav in srečen odnos, razreševati raznorazne probleme tukaj in zdaj, medtem ko se ravno v tišini med partnerjema veča prepad, dokler ju dokončno ne loči.   

Skupaj se imajo vedno lepo

V odnose vstopamo predvsem zato, da bi se skupaj imeli lepo, toda idealizirana pričakovanja, da v dobrem odnosu ni slabih trenutkov, frustracij in dolgčasa, nas kvečjemu prestrašijo in nam prehitro vzbudijo vsiljive misli, da to potem ni to. Seveda je lahko, saj nihče ne more neprestano čutiti samo prijetnih čustev, vznemirjenja in veselja, ampak mora sprejeti tudi neprijetne občutke kot nekaj povsem običajnega. In slednji se kdaj pa kdaj prikradejo tudi v najbolj srečna razmerja. Globlji odnosi niso samo tek na kratke proge, ampak krepijo povezanost v dobrem in slabem ter temeljijo na spoštovanju, zaupanju in pripadnosti, zaradi česar je par zagotovo še močnejši in bolj povezan. Če partnerja s skupnimi močmi prebrodita vse viharje, se njun odnos poglobi, kot tudi ljubezen, nad katero še vedno nista obupala.    

Nikoli niso negotovi in ljubosumni

Ljubosumje se pogosto prepleta s strahom in občutki negotovosti, na katere nihče ni popolnoma imun. Že res, da ima ljubosumje na odnose večinoma negativen vpliv, še posebej, če vodi v nezrela in neprimerna ravnanja, a lahko razkriva tudi šibke točke v odnosu, kar ponudi malo morje možnosti za izboljšave. Če sta partnerja iskrena o tem, kaj se dogaja v njunih mislih in dejanjih, si bosta lahko pomagala premagovati neupravičene strahove, kot tudi občutke ogroženosti. Na tak način bosta osebnostno zrasla, se zbližala in dvignila svoj odnos na višjo raven. Sčasoma se namreč lahko sprostimo, če imamo s partnerjem pozitivne izkušnje in se začnemo počutiti varno v odnosu. Pri tem pa ne smemo pozabiti, da se srečni pari dan za dnem tudi trudijo, da zaupanja vreden odnos ohranjajo. 

Delijo enake želje in vrednote

Vsak od nas ima svoje želje, potrebe, vrednote, mnenje in še in še, zato tudi v odnosu lahko pride do razlik, ki niso nujno nepremostljive, ampak lahko odnos obogatijo, nam podarijo nova spoznanja in širijo obzorje. Tako lahko spoznamo še kakšen drug svet, sočasno pa prevetrimo svojega in svoj vrednostni sistem. Vseeno je treba ob tem tudi upoštevati, ali gre za razlike, kjer nismo togi in jih lahko spreminjamo, mogoče celo napredujemo, ali gre za razlike tudi v pomembnejših življenjskih vrednotah, v katerih si težje pridemo nasproti, pa naj si bo to pogled na skupno življenje, religijo, moralnost, način vzgoje otrok in tako naprej. V marsičem smo si lahko različni, a v bistvenih stvareh so uspešni pari skladni, in sicer v želji po skupni prihodnosti.  

Za ljubezen se je včasih treba boriti in kdaj tudi znati odpustiti.
Za ljubezen se je včasih treba boriti in kdaj tudi znati odpustiti. FOTO: AdobeStock

Nimajo večjih težav ali problemov 

Biti skupaj je povsem enostavno, če v življenju nismo postavljeni pred nobene izzive ali preizkušnje, kar je praktično nemogoče, saj ni vse odvisno le od nas, ampak so tukaj tudi zunanje okoliščine, na katere sami nimamo nobenega vpliva. In tudi če bi v našem razmerju cvetele samo rožice, po vsej verjetnosti ne bi cenili tega, kar imamo, ali pa zares ne bi niti vedeli, saj pride ljubezen najbolj do izraza takrat, ko jo najbolj potrebujemo. To pomeni, da nismo sami, če nenadoma pademo, in da imamo ob sebi nekoga, ki nas bo pobral, kot bomo mi pobrali njega, ko in če bo treba. To so pari, ki hodijo po skupni poti in se vztrajno držijo za roke. 

Torej, vedno srečni pari ne obstajajo, obstajajo pa pari, ki se za vedno ljubijo. Še več, svojo ljubezen ne jemljejo za samoumevno, ampak se zanjo trudijo. 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Zadovoljna.si, Vse pravice pridržane Verzija: 658