Tudi ve hitro zaspite ob partnerju? Tudi ve čutite, kako se vam po dolgem in napornem dnevu zapirajo oči, ko se privijete k svojemu dragemu? Nič hudega! To je znak, da sta si blizu, da se počutiš varno in sproščeno ob njem.

To nikakor ni znak, da je tvoj partner dolgočasen, kot ljudje pogosto napačno sklepajo. Gre za čisto naravno reakcijo vašega telesa. Pomislite na to, kako se telo po napornem dnevu odzove, ko končno najde mirno in varno zavetje. V trenutku, ko se vaše roke prepletejo, ali pa ko glava najde počitek na partnerjevem ramenu, se sprostite in utonete v prijetno omamo zaspanosti.
Ta nežna, a prepričljiva reakcija, ko začnete zehati in čutite nepremagljivo željo po spanju v partnerjevi bližini, ni znak dolgočasja ali izčrpanosti, ki je plod slabega razmerja. Daleč od tega, ta sproščenost in pripravljenost na spanje kažeta, da ste v svojem odnosu našli oazo varnosti in miru. Dopustite si, da se popolnoma sprostite, ko ste v bližini svojega dragega.

Kaj pravijo strokovnjaki?
Glede na strokovnjake, je hiter spanec ob partnerju pogojen z aktivacijo parasimpatičnega živčnega sistema.

Psihoterapevtka Tasha Bailey je za portal Glamour razložila: "Občutek varnosti aktivira parasimpatični del našega živčnega sistema. Zenice se nam razširijo, dihanje postane globlje, srčni utrip pa se zmanjša, medtem ko se telo počasi sprošča. To pomeni, da se naše telo pripravlja na počitek. Zato ob partnerju hitro zaspite."
Ko smo ob partnerju, se torej naše telo začne umirjati: zenice se razširijo, dihanje postane globlje, srčni utrip se zmanjša. Vse to so znaki, da se naše telo pripravlja na spanje.
To je pomemben mehanizem, ki nam omogoča, da se popolnoma sprostimo. Ta sistem je odgovoren za našo reakcijo "počitek in prebava" (rest and digest), kar pomeni, da telo upočasnjuje telesne funkcije, ki niso nujno potrebne v tistem trenutku.

Njegova aktivacija potrjuje, da se v partnerjevi bližini počutimo popolnoma varne, kar zmanjša morebitno anksioznost in nas usmeri v stanje miru. Zato je tako enostavno zaspati, ko ležite poleg nekoga, ki mu zaupate in ga ljubite, saj se celotno vaše telo uskladi s tem občutkom varnosti.

Ne gre zgolj za subjektivno doživljanje varnosti
Fenomen hitrega uspavanja ob partnerju ni zgolj plod subjektivnega doživljanja varnosti; ključno vlogo pri tem igrajo tudi določeni nevrotransmiterji, ki so pomembni za naše počutje in duševno ravnovesje. Predvsem oksitocin, pogosto imenovan "hormon ljubezni", se sprošča ob fizičnem stiku in ustvarja občutek miru, zaupanja ter povezanosti, kar naravno spodbuja sprostitev in pospanost.

Poleg oksitocina pa so prisotni tudi drugi vitalni hormoni: serotonin, ki je odgovoren za dobro voljo in pomembno vpliva na regulacijo spanca, ter dopamin, "hormon ugodja", ki ga telo sprošča ob zadovoljstvu in prijetnih izkušnjah, vključno z bližino ljubljene osebe.

Skupno delovanje teh "kemikalij" – občutek varnosti, ki ga spodbuja oksitocin, sproščenost serotonina in ugodje dopamina – ustvarja popoln koktajl za um in telo, ki signalizira, da je čas za popolno predajo in prehod v spanec. Ta edinstvena hormonska simfonija, ki jo sproži bližina ljubljene osebe, poudarja ne le fizično, ampak tudi globoko psihološko in nevrobiološko vez, ki se ustvarja v partnerskih odnosih, in nas ne samo osrečuje, temveč nas tudi naravno pripravlja na globlji in bolj kakovosten spanec. Razumevanje teh procesov lahko še dodatno okrepi našo zavest o pomembnosti intime in dotika za naše splošno zdravje.

Drugi dejavniki, ki vplivajo na spanec
Poleg biokemičnih procesov, ki nas v objemu ljubljene osebe zazibljejo v spanec, obstajajo tudi drugi, manj opazni, a prav tako močni dejavniki. Eden izmed teh je partnerjev nežen ritem dihanja.
Strokovnjaki menijo, da lahko usklajenost dihanja partnerjev, ki mirno počivata skupaj, spodbudi globljo sprostitev. Ko poslušamo enakomeren, miren vdih in izdih, se naša telesna uravnotežba naravna po tem ritmu, kar dodatno umiri naš lastni dih in srčni utrip, s čimer se še lažje prepustimo spancu.
Drugi, prav tako močan, pa je čutni dejavnik, zlasti vonj. Psihoterapevtka Tasha Bailey poudarja: "Vonj lahko tudi pomembno aktivira živčni sistem, da se počutimo varne in sproščene. Vonje povezujemo s spomini in izkušnjami. Če nas torej vonj spomni na občutek varnosti, se bomo takoj sprostili in počutili bolje."

Vonj ima izjemno sposobnost sprožanja globokih spominov in čustev. Če določen vonj – denimo partnerjev parfum ali njegov naravni telesni vonj – povežemo z občutki varnosti, ljubezni in sproščenosti, se takoj znajdemo v stanju udobja, ki je idealno za uspavanje. To pojasnjuje, zakaj se mnogi tako radi privijejo k partnerju in vdihnejo njihov edinstven vonj; to ni le stvar privlačnosti, temveč močan psihološki sprožilec, ki naše telo pripravi na miren in regenerativen spanec, saj evocira občutke pripadnosti in domačnosti, ki so ključni za popolno sprostitev.
Vse te ugodne reakcije – aktivacija parasimpatičnega živčnega sistema, sproščanje oksitocina, serotonina in dopamina ter vpliv sinhroniziranega dihanja in pomirjujočega vonja – so vzrok, da nas prisotnost ljubljene osebe tako hitro popelje v globok, obnavljajoč spanec.

Kako pa na odnos vpliva spanje v ločenih spalnicah?
Čeprav so to pretežno pozitivni vidiki partnerske intime, velja priznati, da idiličen občutek včasih zmoti partnerjevo smrčanje. Zaradi tega mnogi pari spijo ločeno, kar ironično lahko prinese tudi nekatere pozitivne učinke na partnersko zvezo.

Takšna odločitev lahko povzroči, da pari še bolj cenijo skupne trenutke pred spanjem ali pa zjutraj po prebujanju, hkrati pa zagotovljen dovolj dober in nemoten spanec zmanjša morebitne napetosti in izboljša razpoloženje v zvezi. Kljub temu pa ima skupno ležanje in zaspati drug ob drugem poseben čar, še posebej v začetnih fazah zveze, ko se partnerska vez šele gradi in poglablja.



Vir: zena.net.hr
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV