Zadovoljna.si
Par v postelji

Odnosi

To je ključno za zadovoljujočo spolnost

A.K., J.V.
25. 09. 2022 05.00
0

Drage dame, kako pa ve dojemate sebe kot spolna bitja? Znate uživati v spolnosti ali je to za vas še vedno tema, ki vam zbuja nelagodje in se je izogibate? Veliko je govora o samopodobi na splošno, veliko manj pa je zaslediti pomen spolne oz. seksualne samopodobe, ki je ključna za osrečujoče in zadovoljujoče spolno življenje. Šele takrat, ko se sprejmemo v celoti, lahko sproščeno in brez preprek uresničujemo lastne spolne fantazije in kreiramo čutno partnersko življenje.

Vprašanje za vse ženske v partnerskem odnosu. Kaj vidite, ko pogledate partnerju v oči? Upamo, da je to najlepša trojica: ljubezen, spoštovanje in podpora. Nato sledi naslednje vprašanje. Menite, da si zaslužite vse te občutke? Vaš odgovor je zelo pomemben, saj igra vaša samopodoba pomembno vlogo pri ohranjanju bližnjih (tudi intimnih) odnosov in zadovoljujočega in osrečujočega spolnega življenja s partnerjem. 

Preprosto povedano, samozavest je sposobnost, da sebe vidite kot osebo, ki je zmožna obvladovanja osnovnih življenjskih izzivov in ki v sebi nosi prepričanje, da si zasluži biti srečna. Če menite, da niste vredni sreče in da vam je življenje z nenehno borbo enostavno namenjeno, potem zelo verjetno mislite tudi to, da niste vredni polnega, bogatega, čutnega spolnega življenja. Spolna samopodoba je opredeljena kot občutek, kako sebe dojemamo v smislu spolnosti. Se vam zdi, da ste spolno privlačni? Ste v spolnosti suvereni in partnerju z lahkoto poveste, kaj vam predstavlja največje užitke? Znate in zmorete pokazati, da uživate v spolnosti? Vse to ima pomembno vlogo pri spolni samopodobi. 

Pomembno je razmisliti o vseh vidikih sebe, saj odnos, ki ga imamo do spolnosti, odraža našo spolno samopodobo. Kakšne občutke imate do svojega telesa, ko ga vidite v ogledalu?

Tudi moškim ni do spolnosti! Ampak, kdaj?
Preberi še
Tudi moškim ni do spolnosti! Ampak, kdaj?
Kako se sploh počutiti bolje v svoji koži, ne glede na polnejše obline, celulit ali negativne izkušnje preteklosti?
Kako se sploh počutiti bolje v svoji koži, ne glede na polnejše obline, celulit ali negativne izkušnje preteklosti?FOTO: iStock

V popolnem scenariju bi morala biti naša spolna samopodoba visoka. A vemo, da življenje ni idealno, kar vpliva tudi na naše doživljanje sebe. Če smo bili v življenju deležni čustvenih, fizičnih in spolnih zlorab, ali pa smo bili nadlegovani, osramočeni in razvrednoteni, je bila s tem poškodovana tudi spolna samopodoba. Takšne negativne izkušnje lahko naredijo veliko škode in če jih pri sebi ne ozavestimo in naslovimo, lahko s posledicami živimo vse življenje. Ženske z nizko samopodobo imajo navadno več težav v spolnosti s partnerjem in tudi sicer, poleg tega je pri njih večja verjetnost za tvegano spolno življenje. To se kaže predvsem v pogostem menjavanju spolnih partnerjev, spolnosti brez zaščite, ter želji po zadovoljitvi moškega, ne pa tudi sebe. 

Tudi če ženska nima slabe spolne izkušnje iz preteklosti, je njena spolna samopodoba lahko nizka zaradi drugih razlogov. Občutek lastne spolne privlačnosti je povezan tudi s tem, kako se počutimo zadovoljne v svojem telesu, kako gledamo na svojo telesno težo, koliko 'napakic in nepravilnosti' najdemo pri sebi. Ena od študij je pokazala, da se ženske s prekomerno telesno težo pogosteje doživljajo kot spolno manj privlačne, zato se tudi ne želijo izpostavljati slečene pred partnerjem, imajo manjšo željo po spolnosti, se bolj izogibajo spolni aktivnosti in v njej ne uživajo tako, kot bi lahko. 

'Ko se srečujem s pari, opažam, da ženske pogosto bolje prikrivajo svojo nezvestobo kot moški.'
Preberi še
'Ko se srečujem s pari, opažam, da ženske pogosto bolje prikrivajo svojo nezvestobo kot moški.'

Kako se sploh počutiti bolje v svoji koži, ne glede na polnejše obline, celulit ali negativne izkušnje preteklosti? Če smo v partnerskem odnosu s pravo osebo, ki bo v nas znala videti le najlepše, potem je to najlepša in najboljša terapija za nizko spolno samopodobo. Partner, ki nas vsakič znova potrjuje, iz nas izvablja najboljše in daje vedeti, da smo zanj kraljice, lahko izniči še tako slabo mnenje, ki ga imamo o sebi. To je odnos, ki si ga zasluži vsaka ženska. 

Seveda pa so vse te čustvene vsebine nekoliko globlje, če imamo za seboj težje izkušnje, ki so nas zaznamovale do te mere, da jih ne zmoremo preseči. V tem primeru se je koristno soočiti z njimi s pomočjo strokovnjaka. Nič ni hujšega kot to, da vzdržujemo demone iz preteklosti v sebi in si ne dovolimo zaživeti srečno, zdravo, izpolnjujoče in čutno (spolno) življenje. Ne pozabite, da si vsaka od nas to zasluži. 

Tudi če ženska nima slabe spolne izkušnje iz preteklosti, je njena spolna samopodoba lahko nizka zaradi drugih razlogov.
Tudi če ženska nima slabe spolne izkušnje iz preteklosti, je njena spolna samopodoba lahko nizka zaradi drugih razlogov. FOTO: Dreamstime

Pri spolni samopodobi je bistveno razmisliti o trojem:

Občutki, ki jih imamo o svojem telesu, vplivajo na to, kako se izražamo v spolnosti. Razmislimo lahko, kako se počutimo v svojem telesu, kateri del nam morda zbuja nelagodje in nezadovoljstvo. Je kakšen del, ki se ga sramujete? Pomembno je tudi vprašanje, kdo v resnici določa, kako se počutimo v telesu. So to revije s prekomerno obdelanimi fotografijami, ki prodajajo lažno podobo idealov? Je to vaš sodelavec, neznanec, morda starši, ki vedno komentirajo vaš videz?

Kakšna je vaša seksualna zgodba? Vsak od nas ima svojo spolno zgodbo, ki se začne v otroštvu in mladostništvu ter vpliva na kasnejšo spolnost. Zgodbe izvirajo iz tega, koliko se je v družini govorilo o spolnosti, ali je bila ta tema prepovedana in povezana z verskimi in kulturnimi predstavami. Velik vpliv ima tudi to, kakšen odnos do sebe so imeli naši starši, kako odprto se je izražalo naklonjenost, prve izkušnje dotika in samozadovoljevanja. Nekatere seksualne zgodbe žal še vedno spremljajo občutki sramu, krivde in tesnobe.

Komunikacija je temelj dobrega spolnega življenja. Ljudje vse preveč namenjajo pozornost tehnikam, ki obljubljajo vrsto rezultatov, odločno premalo pa odprti komunikaciji, brez katere spolnost ne more biti kakovostna. Vsak od nas je edinstvena oseba s čisto svojimi željami in potrebami, zato je napak domnevati, da partner zna brati naše misli. Primarni spolni odnos je tisti, ki ga imamo sami s seboj, naša odgovornost pa je, da o njem komuniciramo tudi s partnerjem.

Številne ženske se borijo s slabo samopodobo
Preberi še
Številne ženske se borijo s slabo samopodobo

Viri: What's your sexual self-esteem? Healthywomen / Sexual self esteem, HuffPost

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Zadovoljna.si, Vse pravice pridržane Verzija: 604