Zadovoljna.si
Par

Odnosi

Zveza, ki tega ne vsebuje, je obsojena na propad

Ana Čertanec
06. 02. 2020 07.57
0

Partnerja naj bi delila iste moralne vrednote, kot so pravičnost, pripravljenost pomagati, dobrota, razumevanje itd. Ena izmed teh naj bi bila tudi zaupanje, vendar se ga dandanes konstantno krši. Ali smo morda postali družba, kjer zaupanje ni več pomembno? Kaj nam v zvezi pomeni zaupanje? Si ga želimo? Smo pripravljeni uresničiti zaupanje, ki ga nekdo polaga v nas?

Za večino je zaupanje vsekakor vrednota, ki si jo želimo. To je temelj zveze, saj je živeti v negotovosti grozno. Ne želimo živeti v stalnem strahu, kaj lahko povemo partnerju, v stalni skrbi, kje je partner oziroma ali je s kom drugim, saj nas to počasi uničuje. Želimo zaupati partnerju glede mnogo stvari. Želimo mu zaupati, da nas na službeni poti ne bo prevaral, zaupati, da ne bo izdal naših skrivnosti, zaupati, da bo sprejel odločitve, ki bodo v korist obeh itd.

Par
Par FOTO: Shutterstock

Skušnjav je veliko, na posamezniku je, da se jih ubrani in upraviči zaupanje, ki ga polagamo vanj. Vsak je odgovoren za svoja dejanja, zato mora vsak razčistiti pri sebi, kako bo ravnal. Kako bi se počutil, če bi nekdo njemu to naredil? In še naprej, ali ga bo slaba vest razjedala? Le redki so ljudje, ki so povsem brezbrižni do teh vprašanj. Ljudje, ki jim je vseeno, kaj druga oseba dela oziroma kaj oni delajo njej. Za večino so taki občutki hudo breme.

Ko se zaupanje prekrši, je težko znova vzpostaviti zaupanje. Biti v zvezi z osebo, ki je enkrat že prekršila zaupanje, je eden izmed težjih izzivov, ki so ga zmožni le redki. Prav iz tega razloga je po varanju izredno težko vzpostaviti srečno zvezo. V glavi je neprestano vprašanje, kaj če bo partner znova prekršil naše zaupanje. Zveza s partnerjem, ki mu ne zaupamo, ni smiselna. Ne glede na čustva do partnerja si raje najdemo nekoga, ki mu lahko zaupamo. Negotovosti nas razjedajo in uničujejo zvezo. Če ne moremo sprejeti obstoječega stanja, je čas, da se premaknemo naprej.

Ana Čertanec: 'Mar ljudje res tako zelo potrebujemo nekoga, da ne znamo več biti sami?'
Preberi še
Ana Čertanec: 'Mar ljudje res tako zelo potrebujemo nekoga, da ne znamo več biti sami?'

Če partnerju ne zaupamo, je to očiten znak, da je v zvezi nekaj narobe. V srečni zvezi bi si partnerja morala zaupati in med seboj deliti svoja občutja in razmišljanja. Ljubosumnost v tem primeru odpade, saj smo s partnerjem iskreni in mu zaupamo, da ne bo zlorabil našega zaupanja. Žal pa so le redke zveze take. Ker partnerja ne želita izraziti svojih občutij, se pojavljajo laži, ker je to v tistem trenutku lažje, kot povedati resnico. Ne zavedata pa se, da ko pride resnica na dan, je ta še tisočkrat hujša, kot če bi bila povedana že na začetku.

Kot pri vseh stvareh v zvezi je najpomembnejše ravnovesje. Partnerja morata biti iskrena drug z drugim, deliti svoja občutja in si posledično zaupati. Le tako bosta oba živela srečno in polno življenje. V nasprotnem primeru pride do pretiranih omejevanj zaradi ljubosumnosti ali pa nenehne skrbi, kaj se dogaja, ko je partner sam. Zaupanje v partnerja, da nam bo povedal resnico, ne glede na to, kako težka je, je tisto, ki naredi zvezo močno in uspešno. Zveza, ki tega ne vsebuje, je žal obsojena na propad.

Drage ženske, živite polno, le tako boste v svoje življenje pritegnile nekoga, ki bo živel enako
Preberi še
Drage ženske, živite polno, le tako boste v svoje življenje pritegnile nekoga, ki bo živel enako
Če partnerju ne zaupamo, je to očiten znak, da je v zvezi nekaj narobe.
Če partnerju ne zaupamo, je to očiten znak, da je v zvezi nekaj narobe.FOTO: Shutterstock
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Zadovoljna.si, Vse pravice pridržane Verzija: 658