Ko pomislimo na branje, spomini marsikomu skočijo nazaj v osnovnošolske dni, v čase bralne značke in domačega branja, ki sta nam bila bolj obveznost kot užitek. A branje je veliko več kot le obveznost in hobi. Branje nas spodbuja k razmisleku, k boljšemu razumevanju samega sebe in drugih. Poleg tega pa ima številne pozitivne učinke na naše zdravje, od zmanjševanja stresa, izboljšanja spanca, do krepitve kognitivnih sposobnosti in grajenja samozavesti.

Prava samozavest je več kot le lepa slika
V svetu, kjer več ur na dan preživimo na družabnih omrežjih, se težko izognemo primerjanju z drugimi. Pogosto nas zavajajo lepe slike z dopusta, filtri in opisi, ki ustvarjajo lažno podobo popolnosti. Čeprav vemo, da objave ne prikazujejo vedno resnice, kljub temu začnemo dvomiti vase. Prava samozavest ne prihaja iz števila všečkov, temveč iz vsakodnevnih dejanj in navad, ki nas krepijo od znotraj. Pri tem nam lahko pomaga tudi branje.
Branje nas popelje v druge svetove, kjer preko likov spoznavamo in sprejemamo sebe, obenem pa nas pripravlja na izzive, ki nam jih prinaša življenje.

5 načinov, kako branje neopazno, a učinkovito dviguje našo samozavest
1. Vstopanje v nove svetove, kjer odkrijemo sebe
Branje je ena redkih priložnosti, da se za nekaj časa preselimo v misli, občutke in izkušnje nekoga drugega. Medtem ko liku sledimo skozi zaplete in napake, začnemo prepoznavati tudi lastne notranje boje. Spoznamo, da nismo edini, ki občutimo tesnobo, izgubljenost ali dvom vase.

2. Male zmage
Ko preberemo knjigo, naj bo to kratka novela ali obsežen roman, opravimo nekaj, kar smo si zadali. Ta občutek uspeha je pomemben, saj možganom sporoča, da smo sposobni doseči cilj.
Ta energija se prenese v naš vsakdan, kjer se kaže kot večja sposobnost soočanja s službenimi izzivi in večja samozavest pri postavljanju meja. Dokončanje knjige, čeprav preprosto dejanje, nam daje moč za soočanje z večjimi izzivi na drugih področjih življenja.

3. Oddih od sveta primerjav
Družbena omrežja so polna primerjav in navidezne popolnosti, ki v nas vzbujajo negotovost in dvom vase. Knjige pa nam ponujajo ravno nasprotno, sporočajo nam, da smo v redu tudi takrat, ko se čutimo izgubljene. Liki v knjigah niso popolni, ampak ima vsak svojo zgodbo, dvome in izzive, s katerimi se sooča. Branje nas vabi, da se srečamo sami s sabo, brez sodb in tekmovanj. Tako gradimo samozavest na razumevanju sebe, ne pa na primerjavi z drugimi.

4. Besede kot orodje za večjo samozavest
Z branjem si poleg obzorja širimo tudi besedni zaklad. Ko znamo jasno izraziti svoje misli in občutke, postanemo bolj gotovi sami vase. Besede niso le orodje za sporazumevanje, temveč tudi za postavljanje meja, zagovarjanje sebe in povezovanje z drugimi. Boljše in lažje izražanje občutkov prinaša notranjo jasnost in povečuje našo samozavest.

5. Z vsakim poglavjem do boljše verzije sebe
Branje nas bogati, ne glede na to, kaj beremo. Dobre knjige nam ne dajejo neposrednih navodil, ampak nas spodbujajo k premisleku, refleksiji in širjenju našega razumevanja. S tem nas vodijo k spremembam, ki nas postopoma usmerjajo v boljšo verzijo sebe.
Seveda, branje ne bo čez noč rešilo vseh težav ali zgradilo samozavest. Vendar je lahko pomemben del poti, ki nam pomaga bolje razumeti sebe ter svet okoli nas. Tako postopoma rastemo in razvijamo samozavest.

Zadovoljne e-novice
Viri: psychologytoday.com, healthline.com
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV