Zadovoljna.si
'Doomscrolling' se verjetno nanaša na neko obliko 'FOMO - fear of missing out'.

Osebna rast

Kaj je 'doomscrolling'?

J.V.
16. 04. 2022 05.00
0

Če smo mislili, da je naša navada nenehnega drsanja po telefonu dosegla vrhunec v začetku pandemije, smo v teh dneh spoznali, da to ni res. Z vojno in humanitarno krizo, ki se odvijata v Ukrajini, nenehnimi političnimi in družbenimi pretresi ter neskončnimi komentarji in spremembami o okužbah s covidom-19, mnogi še vedno brezglavo brskamo po družbenih medijih in virih novic. To počnemo pogosteje, kot bi si želeli, vse to pa ima lahko resne posledice za naše duševno zdravje.

Koliko časa na dan preživite na pametnem telefonu in s palcem drsate po družbenih omrežjih in spletnih straneh? Dve uri? Tri, štiri? Ali celo več? Sodeč po študiji, ki so jo pred kratkim objavili v Technology, Mind, and Behavior, se lahko ta kompulzivni pojav začne kot nedolžno početje, s pomočjo katerega iščemo informacije, a se lahko hitro spremeni v običajen, samookrepljujoč vzorec, ki krade ne le naš čas, ampak tudi naše veselje.

Študija kaže, da lahko anksioznost, negotovost, nevrotizem in izguba samonadzora spodbudijo posameznike k temu vedenju. Bolj ko to počnete, bolj bo to spodbujalo strah in tesnobo, ki jo čutite, in ustvarilo cikel, zaradi katerega je navado težko prekiniti.

Ne pomaga, da so družbeni mediji brezno, ki ne ponuja naravnega konca vira. V mnogih pogledih ste prepuščeni na milost in nemilost algoritmu, ki ste ga pomagali ustvariti. Doomscrolling, kot so brezglavo brskanje po spletu poimenovali strokovnjaki, ima zmožnost, da zoži vaš fokus in poveča občutek ujetosti.

Koliko časa na dan preživite na pametnem telefonu in s palcem drsate po družbenih omrežjih in spletnih straneh?
Koliko časa na dan preživite na pametnem telefonu in s palcem drsate po družbenih omrežjih in spletnih straneh? FOTO: Dreamstime

4 načini, kako prekiniti ta začaran krog

Vi ste glavni

Če je izguba samonadzora povezana z brskanjem po spletu, je morda najlažji način za izstop iz te spirale ta, da vzpostavite pričakovanja. Strokovnjaki se zavedajo, da je to početje povezano s tem, da želimo upravljati z nečim pomembnim in relevantnim, a treba se je vprašati: Kdaj ste dovolj obveščeni, da lahko vzamete svoje novo pridobljeno znanje in ga uporabite?

Prvi korak, kako prekiniti s to razvado, je, da nastavite časovnik, preden začnete uporabljati aplikacijo za družbene medije. Lahko naredite še korak dlje in si zastavite afirmacijo, kot je: "Vzamem, kar potrebujem, in odidem, ko končam." Če poimenujete svojo namero, gojite zavedanje, ki ustvarja meje. Ta način razmišljanja odraža filozofijo neposesivnosti. Potešite svojo radovednost in jo nato spustite.

Upoštevajte svojo zgodovino brskanja

"Doomscrolling v kombinaciji s primitivno umetno inteligenco je kot življenje v škatli, ki vedno bolj zmanjšuje izbiro s pretakanjem več istih stvari," pravi Noriko Roy, soustanovitelj in izvršni direktor agencije NK Agency, digitalne in kreativne marketinške agencije v Los Angelesu. Pravi, da bi morali na to gledati kot na lijak. Ko enkrat vstopimo v nov družabni tok, je ta široko odprt. Nato začnemo izkušnjo opredeljevati in s časom postane steblo lijaka. Kadar koli na družbenih omrežjih delite članek ali komentirate objave, algoritmu sporočate, naj vam pošlje več takšnih vsebin. Razbijte homogenost tako, da prekličete spremljanje profilov, zaradi katerih ste razdražljivi, in jih nadomestite s profili s pozitivno vsebino.

Doomscrolling se verjetno nanaša na neko obliko FOMO - fear of missing out.
Doomscrolling se verjetno nanaša na neko obliko FOMO - fear of missing out.FOTO: Dreamstime

Povežite se z resničnim svetom

Morda mislite, da je kompulzivno preverjanje različnih spletnih strani in družbenih omrežij način, da ostanete na tekočem, a glede na študijo Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS) iz leta 2019, to dejansko sproži vaš nevronski sistem nagrajevanja. Doomscrolling se verjetno nanaša na neko obliko FOMO - fear of missing out (strah pred tem, da bi kaj zamudili). Zato še naprej uživate vir, ker se vam zdi, da s tem napolnite nekaj bistvenega.

Da bi se znebili občutka, da nekaj zamujate, strokovnjaki priporočajo, da se ukvarjate z nečim, kar ima pravi namen in vam daje občutek dosežka. To je lahko pomoč sosedu, pospravljanje doma, kuhanje kosila ... Ko naredimo nekaj, zaradi česar se počutimo dobro ali cenjeno, naš um hrepeni po tem občutku in bo pritegnil več priložnosti, da se tako počutimo. Osredotočanje na misli o nagrajevanju pa vas bo verjetno rešilo črne luknje družbenih medijev, ki povzroča FOMO.

Olajšajte vsakodnevne tesnobne občutke

Strah je eden glavnih vzrokov za pojav doomscrollinga. Navada je verjetno motivirana z občutki tesnobe, kar pa tesnobo še poslabša. Ko se pojavijo določene skrbi, strokovnjaki priporočajo da uporabite tehniko STOP, katere avtor je Deepak Chopra.

Nehajte s tem, kar počnete.

Globoko vdihnite.

Opazujte, kako se počuti telo in kje čutite te občutke.

Nadaljujte s prijaznostjo in sočutjem.

V mnogih pogledih ste prepuščeni na milost in nemilost algoritmu, ki ste ga pomagali ustvariti.
V mnogih pogledih ste prepuščeni na milost in nemilost algoritmu, ki ste ga pomagali ustvariti.FOTO: Dreamstime

Vir: yogajournal.com

  • MERCATOR zivalice
  • ŽAN
  • ŽIGA
  • ROK
  • VESNA
  • SAŠA
  • BRUNO
  • LIZA

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Zadovoljna.si, Vse pravice pridržane Verzija: 582