Zadovoljna.si
Ženska lepota

Osebna rast

Kdaj govorimo o prekomernem iskanju potrditve drugih?

Anja Kovačič
12. 03. 2021 07.44
0

O prekomernem iskanju zunanje potrditve govorimo takrat, ko čutimo močno potrebo po pohvali oziroma pozitivnem odzivu našega dela, videza, dejanj, prepričanj, mnenj in potreb. V tem primeru se nam zdi mnenje drugih bolj pomembno kot lastno mnenje o sebi in tem, kar je del nas. A poskušati biti všeč vsem je izčrpavajoče in sčasoma postane nevzdržno, saj se pod nenehnimi pritiski ugajati in ustrezati lahko sesedemo sami vase. Namesto da bi se prekomerno naslanjali izključno na druge, je bolje poiskati oziroma utrditi zaupanje vase, se vzljubiti in zgraditi bolj stabilen odnos s seboj. Če želimo biti resnično srečni, moramo najti svojo resnico in slediti svoji poti, pa čeprav ni enaka poti ostalih.

Korenine strahu pred zavrnitvijo

Ljudje si delimo prirojen nagon po povezovanju z drugimi, evolucijsko smo povezani z željo po vključenosti in sprejetosti. V daljni zgodovini je bilo to povezano z našim preživetjem, vsaka zavrnitev v tistem času pa je sprožila strah. Če je bil nekdo odrinjen od skupine, je bilo njegovo življenje ogroženo. Ker so bile posledice zavrnitve tako skrajne, so se naši možgani in vedenje prilagodili tako, da se izogibamo neodobravanju drugih in stremimo k sprejetosti. Zanimivo se morda zdi, da socialna zavrnitev aktivira enake možganske regije kot fizična bolečina, kar pomaga razložiti, zakaj neodobravanje, zavrnitev in izključenost tako bolijo. Danes nismo več jamski ljudje, ki tekajo naokoli in lovijo, a naš odpor in tudi strah pred zavrnitvijo sta še vedno zelo globoko zakoreninjena. 

Včasih imamo težave z mislijo, da nismo dovolj uspešni ali dovolj dobri, če nam drugi ne prikimajo – to pa še posebej velja pri delu in medosebnih odnosih. A kako vemo, kdaj potreba po zunanji potrditvi preveč posega v naše življenje in nas same? Ko zavedno ali nezavedno spreminjamo svoja stališča in se prilagajamo mnenju drugih samo zato, da bi bili vključeni. Ko pohvalimo druge, tudi če ne mislimo resno, z namenom, da bi bili bolj všečni. Ko vedno rečemo da vsem prošnjam ali predlogom, ki zahtevajo naš čas ali celo spremembo načrtov, da bi ugodili. Ko ne spregovorimo, ko se nam zgodi krivica in ko nekdo močno poseže čez naše meje. Ko nekaj storimo le, če smo prepričani, da bo to sprejeto. 

Ne skrbite, kaj si drugi mislijo o vas.
Ne skrbite, kaj si drugi mislijo o vas.FOTO: Dreamstime

Kako se znebiti negotovosti in razviti zaupanje vase

Ozavestite svoja dejanja

Prvi korak k prenehanju iskanja zunanje potrditve je zavedanje, da smo ujeti v spirali dvoma in negotovosti vase. Vsa naša dejanja izhajajo iz zelo globokih čustvenih potreb, ki se porajajo v nas, zato je na prvem mestu zavedanje, kaj počnemo. Vprašati se je treba, od kod prihaja ta močna potreba po zunanji potrditvi. V mnogih primerih izvira iz nečesa v naši preteklosti. Morda zaradi močno ponotranjenega občutka za avtoriteto, morda zaradi močno omejujočih, neprisotnih ali nevzpodbudnih staršev, zaradi slabih izkušenj v obdobju odraščanja z vrstniki ali kombinacije naštetega. Vsak od nas ima svoja notranja gonila in sprožilce, ki ga vzpodbujajo, da nekaj počne na določen način. Razmislite, kako je vaše otroštvo oziroma zgodnji razvoj lahko prispeval k trenutnemu vedenju, ki išče potrditve. 

Naučite se sprejemati sebe 

Ne skrbite, kaj si drugi mislijo o vas. Včasih je težko sprejeti vse dele sebe, ampak ravno na tej točki se začne samozavest. Ko sprejmemo, kdo zares smo, ugotovimo, da ne potrebujemo več odobritve in potrditve drugih – saj poznamo resnico o sebi. In ravno to je tisto, k čemur bi morali stremeti. Pisanje dnevnika že dolgo velja za terapevtsko metodo, s katero si pomagamo spoznati in ozavestiti lastne težave. Vsak dan lahko napišete nekaj misli ali iztočnic dneva, na koncu tedna pa obkrožite ponavljajoče misli in vzorce. 

Ko končno damo prednost učenju in izpopolnjevanju sebe, se osvobodimo potrebe po prekomerni zunanji potrditvi.
Ko končno damo prednost učenju in izpopolnjevanju sebe, se osvobodimo potrebe po prekomerni zunanji potrditvi.FOTO: Dreamstime

Razvijte občutek lastne vrednosti 

Velikokrat smo z negativnimi mislimi sami sebi največji sovražnik. Toda za njihovo preseganje je ključnega pomena prepoznavanje lastne vrednosti. Lastna vrednost pomeni vedeti, da smo ljubljeni, dragoceni in vredni že samo zaradi tega, kar smo, in ne zaradi tistega, kar mislimo, počnemo, kako smo videti in s čim se ukvarjamo. Običajno iščemo potrditev drugih takrat, ko ne verjamemo vase, ko je občutek lastne vrednosti nizek in ko verjamemo, da moramo 'nastopati ali igrati', da smo vredni pozornosti. Ko končno damo prednost učenju in izpopolnjevanju sebe, se osvobodimo potrebe po prekomerni zunanji potrditvi. Posamezniki, ki na svoje osebnostne značilnosti gledajo kot na nekaj, kar lahko razvijajo in spreminjajo, imajo večjo vrednost za razvijanje potencialov. 

Vsak se mora zavedati, da je edinstveno bitje z edinstvenim namenom in potjo na tem svetu, zato je vsakršno primerjanje z drugimi povsem nesmiselno. Dejstvo pa je, da se nov miselni proces težko spremeni čez noč, zato bodite potrpežljivi in prijazni do sebe. Nikomur ne dovolite, da bi vam govoril, da niste dovolj dobri ali da vaše delo, odločitve in vedenje niso dovolj dobri. Poiščite svojo resnico in ji sledite. Sprejemanje sebe je ključni vidik vaše integritete, ki vas lahko dolgoročno osreči in izpolni. 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Zadovoljna.si, Vse pravice pridržane Verzija: 658