Zadovoljna.si
Objem

Osebna rast

Ko objem traja 20 sekund, se zgodi nekaj čudovitega

J.V.
26. 05. 2022 05.00
0

Povprečna dolžina objema med dvema osebama je tri sekunde, toda raziskovalci so odkrili, da se zgodi nekaj čudovitega, kadar objem traja 20 sekund ali več. Tak objem ima namreč terapevtski učinek tako na telo kot tudi na duha.

Razlog je v tem, da pri iskrenem objemu nastaja hormon oksitocin, znan tudi kot hormon ljubezni. Ta hormon ima številne koristi za naše fizično in duševno zdravje, med drugim nam pomaga tudi pri tem, da se sprostimo, se počutimo varnejše ter utišamo strahove in tesnobo. 

Znan citat psihoterapevtke Virginie Satir pravi: "Za preživetje potrebujemo štiri objeme na dan. Za vzdrževanje stanje potrebujemo osem objemov na dan. Za rast potrebujemo dvanajst objemov na dan." Ali so te številke znanstveno dokazane, še ni znano, vendar obstaja veliko znanstvenih dokazov, povezanih z učinki objemov in fizičnega stika. 

4 toksične miselnosti, ki se jih morate znebiti
Preberi še
4 toksične miselnosti, ki se jih morate znebiti
Objem
ObjemFOTO: Shutterstock

Tukaj je nekaj razlogov, zakaj bi se morali večkrat objeti:

Objem stimulira nastajanje oksitocina

Hormon oksitocin je nevrotransmiter, ki deluje na limbični sistem, čustveno središče možganov, spodbuja občutke zadovoljstva ter zmanjšuje tesnobo in stres. Ta hormon je zaslužen za to, da smo danes vsi tukaj. Ta majhen 'dragulj' se namreč sprosti med porodom in zaradi njega ženske pozabijo na vso neznosno bolečino, ki so jo prestale med porodom. Nove raziskave kalifornijske univerze kažejo, da ima podoben učinek tudi na moške, saj so zaradi njega bolj ljubeči ter boljši pri oblikovanju odnosov in družbenih vezi. Dramatično pa je povečal tudi libido in spolno zmogljivost tistih, ki so sodelovali v raziskavi. Ko nekoga objamemo, hipofiza v naše telo sprosti oksitocin, zaradi katerega se upočasni srčni utrip in zniža raven kortizola. Kortizol je hormon, odgovoren za stres, visok krvni tlak in bolezni srca.

Spodbuja potrpežljivost

Povezave se krepijo, ko si ljudje vzamejo čas, da cenijo in priznavajo drug drugega. Objem je eden najlažjih načinov za izkazovanje spoštovanja in priznavanja drugi osebi. Dandanes se nam ves čas kam mudi, če upočasnimo in si  čez dan vzamemo trenutek za iskrene objeme, pa koristimo sebi in drugim ter v sebi gojimo potrpežljivost.

Preprečuje bolezni

Naklonjenost neposredno vpliva tudi na zmanjšanje stresa in tako preprečuje številne bolezni. Raziskovalni inštitut za dotik na Medicinski fakulteti Univerze v Miamiju pravi, da je izvedel več kot sto študij o dotiku in našel dokaze o njegovih pomembnih učinkih, vključno s hitrejšo rastjo pri nedonošenčkih, zmanjšano bolečino, zmanjšanimi simptomi avtoimunske bolezni, znižanjem ravni glukoze pri otrocih s sladkorno boleznijo in izboljšanim imunski sistemom pri ljudeh z rakom.

Naučiti se živeti v trenutku bo spremenilo vaše življenje
Preberi še
Naučiti se živeti v trenutku bo spremenilo vaše življenje

Stimulira priželjc

Objemi krepijo imunski sistem. Nežen pritisk na prsnico in čustveni naboj, ki ga ta ustvari, aktivirata čakro solarnega pleksusa. To stimulira priželjc, ki uravnava in spodbuja proizvodnjo belih krvnih celic v telesu. Te vas ohranjajo zdrave in brez bolezni.

Komunikacija brez besed

Skoraj 70 odstotkov komunikacije je neverbalne. Govorica telesa lahko temelji na eni sami kretnji in objemanje je odlična metoda neverbalnega izražanja. Ne samo, da lahko drugi v vašem objemu čutijo ljubezen in skrb, ampak lahko na podlagi vaše spodbude to tudi sami izkažejo drugim.

odnosi
odnosiFOTO: Dreamstime

Samospoštovanje

Objem povečuje samozavest, zlasti pri otrocih. Otrok svoje starše najprej prepozna po dotiku. Že od rojstva nam družinski dotik kaže, da smo ljubljeni in posebni. Asociacije lastne vrednosti s taktilnimi občutki iz naših zgodnjih let so vgrajene v naš živčni sistem, tudi ko odrastemo. Objemi, ki smo jih od mame in očeta prejeli med odraščanjem, ostanejo vtisnjeni na celični ravni. Objemi nas torej povezujejo z našo sposobnostjo ljubiti same sebe.

Stimulacija dopamina

Nizke ravni dopamina igrajo vlogo pri nevrodegenerativni Parkinsonovi bolezni, pa tudi pri motnjah razpoloženja, kot je depresija. Dopamin je odgovoren za dobro počutje in motivacijo, objemi pa spodbujajo možgane k sproščanju dopamina ali hormona užitka. Dopaminski senzorji so področja, na katera merijo številne stimulativne droge, prisotnost določenih vrst dopaminskih receptorjev pa je povezana tudi z iskanjem občutkov.

Stimulacija serotonina

Z objemanjem se v krvne žile sproščajo endorfini in serotonin, njegovo sproščenje pa povzroči užitek, odpravi bolečino in žalost ter zmanjša možnosti za težave s srcem. Obenem ta hormona pomagata tudi v boju proti prekomerni teži in podaljšujeta življenje. Tudi ljubkovanje hišnih ljubljenčkov ima pomirjujoč učinek, ki zmanjšuje raven stresa. Dolgotrajno objemanje dvigne raven serotonina, izboljša razpoloženje in ustvarja srečo.

Vir: Sacred dreams

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Zadovoljna.si, Vse pravice pridržane Verzija: 375