Zadovoljna.si
Srečna ženska

Osebna rast

5 načinov, s pomočjo katerih lahko izboljšate svojo samopodobo

Tjaša Macerl
11. 11. 2024 05.00
0

Samopodoba – to, kako vidimo in doživljamo sebe – vpliva na vse aspekte našega življenja. Od samozavesti v službi do kvalitete naših odnosov in celo tega, kako dosežemo svoje cilje. Čeprav se zdi, da je bila nekaterim pozitivna samopodoba dana v zibelko, pa je to sposobnost, ki se jo lahko pridobi tudi pozneje v življenju. Samopodoba ni nekaj, česar se ne da spremeniti.

Če pozitivne samopodobe nismo pridobili skozi odraščanje, ker so določene negativne izkušnje na nas pustile negativen pečat, lahko skozi zavestno delo na sebi preoblikujemo svojo samopodobo. S pravo pozornostjo, tehnikami in vztrajnostjo lahko vsak izmed nas izboljša pogled nase. S temi petimi koraki lahko začnete dvigovati svojo samopodobo in se vzljubite takšni, kot ste.

5 načinov, s pomočjo katerih lahko izboljšate svojo samopodobo

Vadite hvaležnost: 

Včasih se nam zdi, da je vse, kar imajo drugi, toliko boljše, da spregledamo to, kar imamo sami. Naše kvalitete so nam samoumevne in jih ne ovrednotimo. Ves čas dajemo pozornost nekim zunanjim idealom in pričakovanjem. Mislimo, da so samo lepi in uspešni ljudje tisti, ki imajo lahko dobro samopodobo, ampak ta v resnici ni toliko povezana s tem, kar imamo, ampak s tem, kaj čutimo. Naša samopodoba je mentalna sposobnost videti dobro in ceniti to, kar imamo, ne glede na okoliščine. 

Pomembno je, da sistematično delate na hvaležnosti. Da se na svoje kvalitete spomnite večkrat na dan in da jih celo nekam zapišete. Nekateri prosijo za tisto, kar je vam dano, zato ničesar ne izpustite. Če ste preskromni, da bi našteli vse svoje pozitivne lastnosti, za pomoč prosite najboljšo prijateljico ali bližnje, ki vas dobro poznajo.

Da se na svoje kvalitete spomnite večkrat na dan in da jih celo nekam zapišete.
Da se na svoje kvalitete spomnite večkrat na dan in da jih celo nekam zapišete.FOTO: Shutterstock

Začnite dan z afirmacijami: 

Afirmacije so pozitivne izjave, ki si jih ponavljamo, da spodbudimo svojo podzavest in se naučimo sprejemati pozitivno podobo o sebi. Čeprav se vam morda zdi nenavadno, je znanstveno dokazano, da afirmacije vplivajo na delovanje možganov. Ko si ponavljate pozitivne trditve, se možgani postopoma naučijo verjeti tem izjavam. 

Razlogi, zakaj je treba v vsakdan vključiti pozitivne afirmacije
Preberi še
Razlogi, zakaj je treba v vsakdan vključiti pozitivne afirmacije

Tukaj je nekaj primerov, s katerimi lahko začnete:

"Sem stabilna osnova, na kateri gradim svoje sanje."

"Zaslužim si, da se gledam skozi oči ljubezni in ponosa."

"Cenim vse plati sebe, ki oblikujejo mojo edinstvenost."

Afirmacije so pozitivne izjave, ki si jih ponavljamo, da spodbudimo svojo podzavest in se naučimo sprejemati pozitivno podobo o sebi.
Afirmacije so pozitivne izjave, ki si jih ponavljamo, da spodbudimo svojo podzavest in se naučimo sprejemati pozitivno podobo o sebi.FOTO: Adobe Stock

Razvijte nov pogled na lastne dosežke:

Ljudje z nizko samopodobo pogosto ignorirajo ali podcenjujejo svoje uspehe. Da bi to spremenili, začnite vsak večer zapisovati tri stvari, ki ste jih čez dan naredili dobro. Ničesar ni treba storiti "popolno" – pomembno je le, da prepoznate trud, ki ste ga vložili.

To lahko vključuje majhne zmage, kot so uspešno zaključena naloga, prijeten pogovor s prijateljem ali celo preprosta odločitev, da ste si vzeli čas zase. Sčasoma bo ta vaja preoblikovala vaš um, da se osredotoči na pozitivne vidike vas samih in vašega dne, kar bo okrepilo vašo samozavest.

Kako do pozitivne samopodobe: premagovanje pritiska in sprejemanje lastnega telesa
Preberi še
Kako do pozitivne samopodobe: premagovanje pritiska in sprejemanje lastnega telesa

Praksa prijaznosti do samega sebe:

Ste kdaj opazili, da se kritizirate zaradi vsake male napake? Tovrstna notranja kritika lahko močno poškoduje vašo samopodobo. Ključni korak je zamenjava kritičnega glasu z glasom prijaznosti. Vaš notranji samogovor mora sčasoma postati bo podporen, sočuten in ljubezniv.

Naslednjič, ko boste opazili, da ste do sebe strogi, si vzemite trenutek in se vprašajte: "Bi to rekel/a prijatelju?" Najverjetneje ne. Torej si dovolite biti prijazni tudi do sebe. Vsakič, ko se opazite v negativnem razmišljanju, ga zavestno preobrnite v nekaj bolj pozitivnega, na primer: "Seveda sem naredil/a napako, ampak se iz tega učim in napredujem."

Prakticirajte prijaznost do samega sebe.
Prakticirajte prijaznost do samega sebe.FOTO: iStock

Vključite vaje za telo in duha:

Povezava med telesom in duhom je močna – ko skrbimo za svoje telo, to pozitivno vpliva na našo samopodobo. Poskusite vključiti fizične aktivnosti, ki vam ustrezajo, na primer jogo, meditacijo, sprehode v naravi ali katerokoli obliko vadbe, ki vas osrečuje.

Poleg fizične vadbe je pomembno, da najdete čas za umiritev misli. Poskusite z dihalnimi vajami, kjer se osredotočite na globoko in umirjeno dihanje. To bo pomagalo zmanjšati stres in vas povrnilo v stanje notranje stabilnosti in zaupanja vase.

Ana Colja: Nikoli se nisem ozirala na to, kaj nam pravi družba
Preberi še
Ana Colja: Nikoli se nisem ozirala na to, kaj nam pravi družba

Sprememba samopodobe je proces, ki zahteva čas in potrpežljivost. Ne pričakujte, da se boste takoj počutili čisto drugače – vsak korak je napredek. S temi petimi koraki pa lahko ustvarite trdne temelje za boljše razumevanje in sprejemanje sebe. Naj bo pot do ljubezni do sebe vaša prioriteta in bodite ponosni na vsak majhen premik v tej smeri.

Anketa Arhiv
Kako dobro se počutite v svojem telesu?
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Zadovoljna.si, Vse pravice pridržane Verzija: 646