Zadovoljna.si
Ženska se gleda v ogledalu

Osebna rast in odnosi

Pomembno je sprejeti in vzljubiti svoje telo

A.K.
05. 07. 2021 07.36
0

Če ste čisto iskrene do sebe – kako močno vplivajo na vas popolne podobe teles, ki smo jim vsakodnevno priča v medijih in na družbenih omrežjih? Se zavedate, da gre za idealizirane podobe, ki nimajo veliko stika z resničnostjo, ali se vas to močno dotakne in še dodatno načenja vašo samopodobo? V tem primeru je treba spremeniti način razmišljanja, vzljubiti svoje telo in ponotranjiti dejstvo, da smo veliko več kot samo številka na tehtnici. Konec 60. let je iz istih razlogov nastal koncept telesne pozitivnosti, ki spodbuja sprejemanje svojega telesa in zdravo samopodobo.

V svetu, v katerem se pretirano poudarja popolnost, je pomembno razviti zdrav in predvsem realen odnos do svoje telesne podobe. 

Družba že mnogo desetletij šteje določene telesne tipe za bolj sprejemljive, če ne celo idealne. Ta ideal najpogosteje vključuje vitko telo ali telo z izoblikovanimi mišicami. A sporočila o tem, kaj šteje za privlačno ali primerno postavo, so lahko zelo škodljiva za vse, ki ne ustrezajo tem specifičnim merilom. Tovrstna pričakovanja lahko vodijo do težav v duševnem zdravju, nezadovoljstvo s telesom in nezdravo prehranjevanje. Gibanje za telesno pozitivnost se je rodilo iz potrebe po širitvi nabora teles, ki jih družba šteje za bolj sprejemljiva. Spodbuja tudi zavračanje idej, da mora telo ustrezati določenemu kalupu, ter opogumlja k sprejemanju in čaščenju svojega telesa. 

Koncept telesne pozitivnosti oziroma pozitivnega odnosa do svojega telesa se torej nanaša na spoštovanje in sprejemanje sebe, ne glede na to, kakšne standarde nam vsiljujejo družba, mediji in popkultura. Cilji gibanja se osredotočajo na: 

→ spoštovanje edinstvenosti svojega telesa in hvaležnost za vse funkcije, ki jih telo opravlja;

→ udobje in samozavest v svojem telesu;

→ sprejemanje vseh telesnih tipov, četudi se razlikujejo od družbenih idealov;

→ razvijanje zaupanja vase in sprejemanja svojega telesa:

→ izpostavljanje nerealnih telesnih standardov;

→ problematiziranje družbenega pogleda na telo.

Telesna podoba se nanaša na subjektivno dojemanje lastnega telesa, ki pa se lahko zelo razlikuje od tega, kako je naše telo videti v resnici.
Telesna podoba se nanaša na subjektivno dojemanje lastnega telesa, ki pa se lahko zelo razlikuje od tega, kako je naše telo videti v resnici.FOTO: iStock

H konceptu telesne pozitivnosti sodi tudi pomoč ljudem, da bi razumeli, kako popularna medijska sporočila prispevajo k odnosu do svojega telesa – vključno z načinom prehranjevanja, gibanja in oblačenja. Bolj ko razumemo, kako močnim vplivom smo izpostavljeni, lažje se od njih oddaljimo in razvijemo bolj zdrav in predvsem realen odnos do svoje telesne podobe. 

Telesna podoba se nanaša na subjektivno dojemanje lastnega telesa, ki pa se lahko zelo razlikuje od tega, kako je naše telo videti v resnici. Občutki, misli in vedenje, povezani s telesno podobo, lahko močno vplivajo na na to, kako ravnamo s seboj in kako ocenjujemo lastno vrednost. Širši boki, težave s kožo, tanki lasje, kratke noge, majhne oči, (pre)velike ali premajhne prsi, zaobljen trebuh, prenizka teža, velik nos … Pomembno je ceniti in vzljubiti svoje telo, čeprav ni takšno, kot bi si morda želeli. Morda nismo zadovoljni z velikostjo, obliko, težo in drugimi lastnostmi, a kljub temu lahko uživamo v vsem, kar smo. To tudi pomeni, da se ne obremenjujemo z vidnimi znaki staranja ali spremembami, ki se nanašajo na določeno obdobje življenja (npr. nosečnost, porod, življenjski slog, slabo obdobje). Tudi spletna platforma Instagram je imela pomembno vlogo pri vzponu in promociji gibanja za telesno pozitivnost, saj si v zadnjih letih številna podjetja prizadevajo k širšemu pogledu na raznolikost teles. Ob tem pa je pomembno izpostaviti tudi pogosto zmoto o telesni pozitivnosti. Ta namreč ne pomeni, da se moramo prisiliti, da se počutimo dobro v svoji koži, prav tako ne pomeni, da smo si vedno všeč. Ni nam treba oboževati vseh svojih telesnih lastnosti. Bistvo se skriva v tem, na podlagi česa ocenjujemo svojo vrednost – če jo le na podlagi lastnih občutkov, ki jih gojimo do svojega telesa, potem se moramo začeti intenzivno posvečati osebni rasti. Raziskave kažejo, da je negativna telesna podoba povezana z večjim tveganjem za nekatere duševne bolezni, vključno s tesnobo, depresijo in motnjami hranjenja. 

Pomembno je sprejeti in ponotranjiti idejo o nevtralnosti telesa.
Pomembno je sprejeti in ponotranjiti idejo o nevtralnosti telesa.FOTO: Shutterstock

Kaj lahko storimo sami?

Pomembno je sprejeti in ponotranjiti idejo o nevtralnosti telesa. To pomeni, da si lahko mirno priznamo, da nismo zadovoljni s čisto vsem, kar smo. Stvari nas lahko motijo in to je v redu. Naša vrednost ne temelji na obliki, velikosti ali kateri koli drugi vizualni lastnosti. Pomembno je, da svojo samopodobo oblikujemo na podlagi drugih delov sebe (npr. karakternih lastnosti, dosežkov, uspehov) in ne telesu, saj je telo samo majhen del nas. Seveda to ni vedno enostavno, saj pogosto pridejo trenutki, ko se ne počutimo lepe, privlačne in vredne ter se primerjamo z drugimi. A ključno je, da najdemo nove načine, kako se izogniti nekonstruktivnim miselnim vzorcem, ki prispevajo k negativni telesni podobi. 

Poleg tega pa ima pomembno vlogo tudi zdrava skrb zase, ki vključuje zdrav način prehranjevanja, ustrezen način vadbe, razvajanje itd. Sem sodi tudi nakupovanje oblačil za telo, ki ga imamo sedaj, in ne za ’popolno’ različico v bližnji prihodnosti, ko bomo shujšali. 

Pomemben element pa so tudi družbena omrežja, ki imajo pogosto močno negativen vpliv, zlasti ob spremljanju profilov oseb, ki nam zbujajo negativna čustva, denimo občutek ničvrednosti. V tem primeru je treba nehati spremljati vse profile, ki poudarjajo lažno popolnost in zaradi katerih se ne počutimo dobro. 

Sprejemanje svojega telesa je podoben vsem drugim procesom na področju osebnostne rasti; gre za iskanje lastne vrednosti, urjenje v sočutju in samosprejemanju. Čeprav se spremembe ne zgodijo čez noč, pa proces pripelje do boljšega počutja, duševnega zdravja ter zadovoljstva in pomirjenosti s seboj. 

Viri: PsychologyToday / VeryWellMind

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Zadovoljna.si, Vse pravice pridržane Verzija: 646