Zadovoljna.si
Ženska-1

Osebna rast

Občutki manjvrednosti igrajo pomembno vlogo pri strahu pred srečo

V.H.
24. 03. 2023 05.00
0

Prijetni občutki, veselje in radost, nekaj, kar si vsi želimo in po čemer hrepenimo. A lahko se ustavimo že pri besedi vsi, saj ni tako malo ljudi, ki se bojijo lastne sreče. "Morda se sliši malo nenavadno, da bi se bali sreče in pozitivnih občutkov, vendar so novejše raziskave pokazale, da se mnogi ljudje bojimo prav pozitivnih občutkov," pravi Petra Grobelnik, geštalt psihoterapevtka pod supervizijo.

Če si ne dovolimo izkusiti vseh lepih stvari, ki jih prinaša življenje, ampak ravno obratno, raje bežimo pred njimi, lahko govorimo o strahu pred srečo. Ne gre za to, da bi bili nenehno žalostni, ampak da se namerno izogibamo vsem dogodkom in dejavnostim, ki bi nas lahko kakor koli (preveč) osrečile. O tem smo se pogovarjali s psihoterapevtko Petro Grobelnik. 

 Petra Grobelnik, geštalt psihoterapevtka pod supervizijo
Petra Grobelnik, geštalt psihoterapevtka pod supervizijo FOTO: osebni arhiv

Zakaj se lahko pojavi strah pred pozitivnimi občutki in srečo? 

Eni izmed bolj pogostih razlogov, da se pojavi strah pred pozitivnimi občutki in srečo, so:

Nesprejemanje pozitivnih občutkov: včasih se lahko zgodi, da posamezniki težko sprejemajo pozitivna čustva, ker imajo občutek, da si jih ne zaslužijo ali da so preveč slabi kot oseba, da bi jih lahko doživeli. Takšna oseba se lahko počuti neprijetno, ko doživi pozitivne občutke, ker se jim ne zna prilagoditi.

Strah pred izgubo: pogosto se lahko bojimo tudi tistega, kar nam je prineslo pozitivna občutja, saj lahko tako izgubimo nekaj, kar nam je dragoceno, zato se izogibamo temu, da bi si dovolili čutiti srečo in imeti nekaj, kar nas bi osrečevalo.

Občutki manjvrednosti: občutki manjvrednosti so lahko pomemben dejavnik, ki prispeva k strahu pred pozitivnimi občutki. Če se posameznik počuti manjvredno, lahko misli, da si ne zasluži sreče ali da ne zmore živeti srečnega življenja. S tem se lahko oblikuje strah pred tem, da bi pozitivni občutki vodili v razočaranje ali bolečino.

Pretekli travmatični dogodki: posamezniki, ki so v preteklosti doživeli travmatične dogodke, lahko razvijejo strah pred pozitivnimi občutki, saj ti niso znani in jih lahko zato zaznavamo tudi kot nevarne.

Zakaj je sreča vedno le korak stran?
Preberi še
Zakaj je sreča vedno le korak stran?

Po čem ga prepoznamo? 

Strah pred pozitivnimi občutki lahko prepoznamo po tem, ko se začnemo izogibati situacijam, ki bi nam lahko prinesle srečo ali veselje, se počutimo neprijetno, ko doživimo pozitivna čustva, kot so sreča, zadovoljstvo ali veselje, ali občutimo določeno mero občutka krivde ali sramu, ko doživimo pozitivna čustva. Ponavadi te vzorce in občutja pri sebi težko prepoznamo in jih lažje vidimo pri drugih. 

Pomaga nam lahko, da redno pri sebi delamo dnevne "check ine" – kaj doživljamo, kaj občutimo, česa se izogibamo – in tako vedno bolj sproti prepoznavamo, kaj se dogaja v naši notranjosti. Strah pred srečo lahko lažje pri sebi prepoznamo v situacijah, ko doživljamo po svojem mnenju več sreče kot povprečno in opazimo, da se v nas razvije misel, da bi se bilo sreči treba izogniti. Ta misel se pojavi iz splošnega prepričanja, da lahko sreča in srečno življenje pripeljeta do slabih stvari. 

Strah pred srečo lahko vpliva na naše vsesplošno zadovoljstvo z življenjem.
Strah pred srečo lahko vpliva na naše vsesplošno zadovoljstvo z življenjem.FOTO: Adobe Stock

Kakšno vlogo imajo pri tem občutki manjvrednosti?

Kot sem že na kratko omenila, lahko občutki manjvrednosti igrajo pomembno vlogo pri strahu pred pozitivnimi občutki. Posamezniki, ki se počutijo manjvredne, lahko razvijejo prepričanje, da si ne zaslužijo sreče ali da ne morejo živeti srečno, da te sreče, ki jo doživljajo, niso vredni. V povezavi z občutkom manjvrednosti se lahko pojavi tudi strah pred kritiko drugih ali občutek, da bodo drugi ljubosumni na našo srečo. 

Kako to vpliva na naše vsesplošno zadovoljstvo z življenjem?

Strah pred srečo lahko vpliva na naše vsesplošno zadovoljstvo z življenjem, saj lahko povzroči, da se osredotočamo na negativne vidike svojega življenja namesto na pozitivne. Če nenehno pričakujemo, da se bo zgodilo nekaj slabega, je težko uživati v pozitivnih izkušnjah in se počutiti resnično srečne ter biti v trenutku, tukaj in zdaj. Lahko nas naredi nenehno previdne in zaskrbljene glede prihodnosti ter lahko vodi tudi do negativnega pogleda na življenje in pomanjkanja motivacije za iskanje sreče. Pogosto nas tako tudi spodbudi, da svoja čustva potlačimo, kar negativno vpliva na naše duševno zdravje, osebno rast ter avtonomijo. 

Kaj nam lahko pomaga pri soočenju s tem strahom?

Pri soočenju s strahom pred srečo lahko pomaga ozaveščanje svojih misli in čustev ter spoznavanje svojih vzorcev razmišljanja in obnašanja. Pomembno je tudi graditi samozavest in pozitivno samopodobo ter se učiti sprejemati in uživati v srečnih trenutkih. Veliko terapevtov se pri svojih klientih osredotoča izključno na regulacijo negativnih občutkov, sama pa sem mnenja, da je prav tako pomemben poudarek na razvoju pozitivnih občutkov.

Vzemite življenje v svoje roke.
Vzemite življenje v svoje roke. FOTO: AdobeStock

Kako lahko spodbudimo pozitivna čustva in se jih naučimo sprejemati bolj pogumno?

Za spodbujanje pozitivnih čustev in sprejemanje sreče je lahko koristna vadba hvaležnosti, meditacija ali druge tehnike sproščanja, socialna interakcija s pozitivnimi ljudmi in dejavnosti, ki nas osrečujejo. Pomembno je tudi, da se naučimo skrbi zase, prek česa lahko tudi kasneje občutimo veliko prijetnih občutkov. Čeprav se sliši preprosto, še vedno veliko število ljudi ne ve, kaj je skrb zase in kako jo izvajati vsakodnevno.

Kaj je po vašem mnenju ključ do osebne sreče? 

Po mojem mnenju je ključ do osebne sreče grajenje na samozavedanju, vadba sočutja do samega sebe ter spoznanje, da sreča ni stalno stanje, temveč vrsta pozitivnih izkušenj. Hkrati je pomembno, da dajemo prednost dejavnostim in odnosom, ki nam prinašajo veselje in smisel v svojem osebnem življenju. 

Ljudje smo odnosna bitja, ki na povezujoče in globoke odnose ne dajemo dovolj poudarka, in to se lahko vidi tudi v naših partnerskih odnosih, ki pogosto postanejo površinski ali ostajajo površinski. Občuti se, da ljudje trenutno hrepenimo po bolj globokih odnosih. 

'Vsaka misel, ki jo ustvarimo, ima takojšen učinek na biokemijo celice'
Preberi še
'Vsaka misel, ki jo ustvarimo, ima takojšen učinek na biokemijo celice'

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Zadovoljna.si, Vse pravice pridržane Verzija: 357