Zadovoljna.si
Učiteljica športne vzgoje na Gimnaziji in veterinarski šoli, Katarina Nared Volavšek, samoobrambo za dijakinje izvaja že 20 let.

Varna in Zadovoljna

Dijakinjam že 20 let predaja znanje samoobrambe: Ker mi je mar

Ni.Š.
28. 06. 2024 05.00
0

Ob vseh številnih prednostih, ki jih dekletom prinaša tečaj samoobrambe, se sprašujemo, zakaj osnov samoobrambe ne vključimo v šolski učni načrt? Bi lahko dekletom in fantom približali samoobrambo v okviru športne vzgoje? Na ministrstvu za izobraževanje pravijo, da za kaj takšnega ne vidijo razloga, mi pa smo obiskali Katarino Nared Volavšek, učiteljico športne vzgoje na BIC Ljubljana, Gimnaziji in veterinarski šoli, kjer samoobrambo za dekleta izvaja že skoraj 20 let.

V sodobnem svetu, kjer so varnostne situacije vedno bolj nepredvidljive, postaja izobraževanje o samoobrambi vse pomembnejše. A dejstvo je, da se mnogi s samoobrambo prvič srečajo šele v okviru delovnih zahtev ali pa šele, ko se sami vpišejo na katerega od tečajev samoobrambe, ki jih organizirajo različni klubi. Če je znano, da znanje samoobrambe prinaša ljudem dodaten občutek varnosti in dvig samozavesti, zakaj potem osnov samoobrambe ne vključimo med obvezne ali vsaj dodatne vsebine, ki so na voljo dijakinjam in dijakom, kakor so to storili na BIC Ljubljana, Gimnaziji in veterinarski šoli. 

Razkrivamo podatke Policije: ali so ženske v Sloveniji varne?
Preberi še
Razkrivamo podatke Policije: ali so ženske v Sloveniji varne?

Slabe izkušnje iz mladosti spodbudile odločitev za poučevanje samoobrambe  

Katarina Nared Volavšek je dolgoletna učiteljica športne vzgoje na omenjeni šoli. Pred približno 20 leti se je odločila, da se poglobi v veščine samoobrambe in pripravi poseben program za dijakinje, ki jih je takrat učila. Kot nam je pojasnila, je takrat s posluhom vodstva šole uspela pripraviti tečaj samoobrambe, ki ga je vključila v pouk športne vzgoje. "Za poučevanje samoobrambe sem se odločila zaradi lastnih slabih izkušenj iz mladosti, ki jim je botrovala nevednost in naivnost," pripoveduje Nared Volavškova, ki si je takrat predvsem želela, da bi ji s pripravo smiselnih, koristnih ter času in situaciji primernih vsebin znotraj ur športne vzgoje uspelo pripraviti dijakinje na morebitne neprijetne situacije.

Učiteljica športne vzgoje na Gimnaziji in veterinarski šoli, Katarina Nared Volavšek, samoobrambo za dijakinje izvaja že 20 let.
Učiteljica športne vzgoje na Gimnaziji in veterinarski šoli, Katarina Nared Volavšek, samoobrambo za dijakinje izvaja že 20 let.FOTO: Aljoša Kravanja

Sprva je tečaj samoobrambe vodila v svojih razredih, sčasoma pa so se tečaji razširili tudi na razrede njenih kolegov. "Zaradi izkazanega interesa, da bi bile tega poduka deležne vse dijakinje, ki si tega želijo, smo samoobrambo za dekleta dali v nabor 3. ure športne vzgoje, tako imenovanih izbirnih športov. Izvedli smo ga v obliki 18-urnega tečaja, za katerega sem zbrala tudi gradivo oziroma oblikovala priročnik (za interno rabo)," pojasnjuje Nared Volavškova, ki se je odločila, da na zaključne ure povabi še kriminalista oziroma kriminalistko, ki je z dekleti delil svoj pogled na varnost v družbi in pomen samozaščite, prav tako je predstavil aktualne številke s terena in osvetlil dejansko problematiko, dekletom predstavil različne pripomočke, jim dal različne nasvete ter bil na voljo za njihova vprašanja. 

Kolektiv Rejv utopija ustvarja varnejše nočno življenje
Preberi še
Kolektiv Rejv utopija ustvarja varnejše nočno življenje

O tem, kako pomemben je razgovor s kriminalistom, priča podatek, da učiteljica dijakinjam med izvajanjem samoobrambe večkrat pojasni, da je izrednega pomena za varnost tudi to, da se napadalcu, ki od tebe zahteva npr. denar in telefon, ne upiraš, saj nobena materialna stvar ni bolj pomembna od tvojega življenja. "Večina deklet na vprašanje, ali napadalcu damo telefon, omahuje, saj smatrajo svoj telefon za izredno pomembnega in vrednega," pravi učiteljica. Ko pa jim kriminalist pove, da ni nič bolj pomembnega od lastnega življenja, pa brez težav sprejmejo dejstvo, da se ne splača tvegati za telefon, dodaja. 

Solzivce kupujejo vsi, najpogosteje pa dekleta in zaskrbljeni starši
Preberi še
Solzivce kupujejo vsi, najpogosteje pa dekleta in zaskrbljeni starši
Ženske o nasilju težko spregovorijo, zmotno krivdo pripisujejo sebi
Preberi še
Ženske o nasilju težko spregovorijo, zmotno krivdo pripisujejo sebi

Samoobramba tudi za fante in vikend borilnih veščin

Kmalu so tudi dijaki pokazali zanimanje za samoobrambo, pripoveduje Nared Volavškova, zato so v sodelovanju z bivšim dijakom, ki je trener juda, pripravili program za vikend borilnih veščin. Gre za tridnevni dogodek, ki vsako leto privabi od 70 do 90 dijakov in dijakinj ter navduši vse udeležence, dodaja učiteljica, ki jo zanimanje dijakinj in dijakov za samoobrambo zelo veseli. Zaradi preobsežnega nabora aktivnosti so morali samoobrambo, namenjeno dekletom, vrniti med vsebine rednih ur športne vzgoje, pripoveduje Nared Volavškova, na naše vprašanje, zakaj po njenem mnenju ni več podobnih primerov, ko učitelji oziroma šole sami organizirajo osnove samoobrambe, pa pomenljivo odgovarja: "Pomembno je, da ti je mar."

Dijakinje razkrivajo, kako pomebno je za njih učenje samoobrambe
Preberi še
Dijakinje razkrivajo, kako pomebno je za njih učenje samoobrambe

Seveda to pomeni tudi veliko dodatnega dela in angažmaja, opozarja učiteljica in dodaja, da se vse povrne, ko vidiš, da se teh vsebin dijakinje in dijaki razveselijo, hkrati pa veš, da si naredil nekaj za njihovo večjo varnost. O tem, kaj si dijakinje mislijo o urah samoobrambe, smo preverili na šoli, kjer so nam dekleta med drugim zaupale, da so jim te veščine predvsem dvignile samozavest.

Katarina Nared Volavšek je samoobrambo prilagodila dekletom. Kot je pojasnila, je to storila, ker se napadi na dekleta običajno razlikujejo od napadov na fante. "Bistvo samoobrambe je poznavanje in upoštevanje osnovnih načel pozorno, a ne prestrašeno spremljanje okolice, umik oziroma beg, izogibanje temnih, neobljudenih, neosvetljenih predelov, priročno 'orožje' ob resni ogroženosti (pilica, ključ, nohti, svinčnik), ravnanje ob napadu, katerega namen je kraja ...," pojasnjuje Nared Volavškova in dodaja, da tem temeljnim pravilom in znanjem namenijo res veliko časa. Šele nato preidejo na praktično znanje, ki pride prav v primeru, ko se napadu dejansko ni mogoče izogniti. To znanje je usmerjeno na najbolj tipične napade na ženske. 

Projekt Varna in zadovoljna: si upate zvečer same na sprehod?
Preberi še
Projekt Varna in zadovoljna: si upate zvečer same na sprehod?

Med urami samoobrambe se tako posvetijo stabilni drži in delu nog, razvijanju moči in vzdržljivosti, navajanju na kontakt, spoznavanju občutljivih točk na človeškem telesu. Prav tako se učijo osnov blokad in zadajanja udarcev, pa reševanja iz prijema za vrat, za lase, za obleko ter iz objemov. "Reševanje temelji na potezah, ki tudi močnejšega in večjega napadalca presenetijo, žrtvi pa omogočijo pobeg,"  pravi učiteljica in dodaja, da veliko časa namenijo tudi ozaveščanju dijakov o različnih vrstah nasilja, ki se pojavljajo, kako jih prepoznati in predvsem, kako in kje poiskati ustrezno pomoč, pozorni pa so tudi na dogajanje na šoli.

Na ministrstvu ne vidijo potrebe po vključitvi samoobrambe v šole

 

Z vprašanji glede morebitne uvedbe vsebin nenasilne komunikacije in samoobrambe v šolski sistem smo se obrnili tudi na ministrstvo za vzgojo in izobraževanje, kjer so pojasnili, "da ministrstvo z različnimi ukrepi in smernicami spodbuja vse vrste dejavnosti, ki pripomorejo k preprečevanju nasilja in strpnejši komunikaciji, v skladu s smernicami stroke". Glede vključevanja tečaja samoobrambe v šole pa so dejali, da tega trenutni učni načrti ne predvidevajo. "Šola načeloma skozi proces vzgoje in izobraževanja usposablja učence tudi za morebitno prepoznavanje različnih tveganj in nevralgičnih situacij v medsebojni komunikaciji, za mirno razreševanje konfliktnih situacij, kakor tudi za samozaščitno ravnanje, izogibanje nevarnim situacijam in ravnanje v primeru konfliktov, iskanje pomoči itd.," še navajajo.

Varna in zadovoljna - pasica

Spodaj se lahko potegujete za brezplačen tečaj samoobrambe! Izžrebali bomo kar tri nagrajenke!

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Zadovoljna.si, Vse pravice pridržane Verzija: 646