Občutek varnosti je temeljna potreba vsakega posameznika, tudi mladih deklet, ki so v obdobju adolescence še toliko bolj ranljive. Mladi, ki se počutijo dovolj varne, so že v osnovi bolj samozavestni, družabni in načeloma tudi uspešnejši pri številnih izzivih, medtem ko pomanjkanje tega občutka, lahko vodi do izolacije, občutkov osamljenosti, težav s samopodobo, tesnobe ali depresije, v hujših primerih pa celo do samomorilnih misli.
Varnost deklet v vsakodnevnem življenju
Ni vseeno, kako se počutimo, ko hodimo v šolo, obiščemo prijatelje ali se odpravimo na koncert, mogoče na sladoled v mesto. Večina deklet pravi, da se večino časa počutijo varno, a ne vedno. "Mislim, da se je danes v takih časih zelo težko počutiti varno, sploh v večjih mestih, saj je vsak dan več zgodb o posilstvu in nasilju nad puncami, zato imaš vedno slab občutek, ko si sama," je iskreno priznala ena od dijakinj. Ob tem menijo, da je neprijetno hoditi sam, še posebej zvečer ali ponoči. "Nikoli, ampak res nikoli ne bi sama hodila po centru Ljubljane," tako še poudari ena od punc.
Znanje samoobrambe
Nekatere šole, med drugim tudi Biotehniški izobraževalni center Ljubljana, Gimnazija in veterinarska šola, nudijo tečaj samoobrambe v okviru športne vzgoje, nad katero so se navdušile tudi dijakinje. Slednje poročajo predvsem o večji samozavesti in boljši pripravljenosti na morebitne nevarne situacije. Kaj so dijakinje povedale o samoobrambi: "Moja samozavest je res nekoliko zrasla, saj zdaj vsaj približno vem, kako se zaščititi." "Po opravljeni samoobrambi se vseeno počutim bolje, če grem nekam sama, še vedno pa imam slab občutek, saj mislim, da ko si v situaciji, ko te nekdo napade, se težko spomniš, kaj točno ste se učili v šoli, ampak vseeno grem lažje sama po Ljubljani kot pa prej." "Mislim, da je za dekleta zelo koristno, da se oborožijo z znanjem samoobrambe, saj se po tem vseeno počutiš bolje, ko veš, da znaš vsaj osnove samoobrambe, in ti je veliko lažje sama hoditi okoli."
Pri samoobrambi je ključno poznavanje in upoštevanje osnovnih načel, med drugim tudi to, da vedno pozorno spremljamo okolico in se izogibamo potencialnim tveganjem, na primer obljudenim in temačnim ulicam. Vsekakor pa je dobro, da poznamo določene veščine in tehnike, s katerimi se lahko obranimo pred napadom, kadar nimamo druge možnosti oziroma takojšnji pobeg ni mogoč. "Solzivca žal nimam, imam pa vedno pri sebi ključe, da bi jih ob morebitnem napadu lahko uporabila," doda še ena od udeleženk samoobrambe.
Zgodbe deklet, ki jim je znanje samoobrambe že prišlo prav
Presenetljivo pa je, da skoraj vse dijakinje poznajo vsaj kakšno dekle, ki mu je to znanje že prišlo prav oziroma ga je rešilo iz neke neprijetne situacije. "Jih poznam nekaj, ki so se rešile s preprosto brco v mednožje. Tudi druge pravijo, da poznajo kar nekaj zgodb. Ja, poznam, ena punca je nekoga, ki ga je že poznala, prišla z njim v nek spor in je postal zelo agresiven in vem, da ga je s ključem v čeljust udarila in potem zbežala," pojasnjuje spet druga dijakinja. Vseeno pa so si več ali manj enotne, da če je le mogoče, je najbolje preprosto zbežati.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV