Zadovoljna.si
Menstruacija je lahko zelo neprijetna stvar.

Zdravje

Zato pred dopustom ne bi smele prestavljati menstruacije

J.V./N.J.
03. 07. 2018 07.38
3

Da bi lahko na morju brezskrbno uživale in se kopale, se v poletnih mesecih veliko pripadnic ženskega spola odloči za prestavitev menstruacije s kontracepcijsko tableto. V nadaljevanju si preberite, kako to storiti, kakšne so prednosti, tveganja in koliko je prestavljanje menstrualne krvavitve varno!

Menstruacija je lahko zelo neprijetna stvar.

Menstruacija je lahko zelo neprijetna stvar, ki zlasti v poletnih mesecih, ko je čas dopustov, ženskam povzroča številne preglavice. Poleg krvavitve jo spremljajo tudi številni drugi neprijetni simptomi, kot so trebušni krči, bolečine v križu, slabost, napihnjenost, glavobol, ... In kar je najhujše, vedno se pojavi v napačnem trenutku. Zaradi tega se veliko žensk odloči za prestavitev menstruacije s pomočjo kontracepcijskih tablet. 

Zdravstvene težave, o katerih ne govorimo, a so zelo pogoste

Kako prestaviti krvavitev?

V običajnem zavojčku kontracepcijskih tablet je 28 tabletk, od tega pa jih je aktivnih, torej takih, ki vsebujejo hormone in preprečujejo plodnost, le 21. Preostalih sedem je neaktivnih, krvavitev, ki spominja na menstrualno, pa se pojavi v tednu, ko jemljete ravno te neaktivne tabletke. Krvavitev je posledica odziva telesa na prenehanje jemanja hormonov. Če preskočite jemanje neaktivnih tabletk in takoj začnete z jemanjem aktivnih tabletk iz novega zavojčka, se boste krvavitvi izognili in jo tako prestavili.

bolečine med menstruacijo
bolečine med menstruacijo FOTO: Profimedia

Če jemljete kontracepcijske tabletke, pri katerih je v zavojčku le 21 tabletk, krvavitev prestavite tako, da izpustite 7-dnevni odmor in takoj po zadnji vzeti tabletki nadaljujete jemanje tabletk iz novega zavojčka.

Zapomnite si, da kontracepcijska sredstva le simulirajo naravni menstrualni cikel. Krvavitev, ki se pojavi, ni enaka menstrualni, krvavitev pa tudi ni nujno potrebna, ko govorimo o zdravju. Če jemljete kontracepcijske tabletke in si želite iz zdravstvenega ali osebnega razloga imeti večji nadzor nad krvavitvami, je to torej dobra novica za vas.

5 domačih pripravkov, ki zdravijo najpogostejše težave z želodcem

Pozitivni učinki prestavljanja krvavitve

Prestavljanje menstrualne krvavitve lahko pomaga preprečiti različne neželene in neprijetne menstrualne simptome, primerno pa je za ženske vseh starosti, ki jih mučijo:

- močne, dolge, pogoste in boleče menstrualne krvavitve;

- močne bolečine v prsih, napihnjenost in spremembe v razpoloženju od 7 do 10 dni pred menstrualno krvavitvijo;

- glavoboli in drugi neželeni simptomi v tednu, ko jemljete neaktivne tabletke oziroma jih ne jemljete;

- fizična in duševna prizadetost, zaradi katere težko uporabljate damske vložke ali tampone;

- stanja, ki se med menstruacijo poslabšajo (endometrioza, anemija, astma, migrene, epilepsija).

Poleg naštetega je menstrualna krvavitev včasih tudi odveč, še posebno ob kakšnem športnem dogodku, na katerem boste sodelovale, med dopustom, ob posebnih priložnostih, kot sta poroka ali medeni tedni … Takrat vam bo uravnavanje menstruacije s pomočjo tabletke prišlo še kako prav.

skok v vodo
skok v vodoFOTO: Thinkstock

In kakšni so stranski učinki?

Pri prestavljanju krvavitve lahko občasno prihaja do rahlih krvavitev, ki pa bodo izginile, ko se bo vaše telo privadilo na nov režim. Neželene krvavitve so pogoste predvsem pri ženskah, ki pozabijo kakšen dan vzeti tabletko, kadijo, istočasno s tabletkami jemljejo druga zdravila (na primer antibiotike) ali pa imajo zdravstvene težave, zaradi katerih se pojavijo bruhanje ali driska. V primeru, da se tabletka na primer zaradi driske ali bruhanja ne uspe absorbirati dovolj hitro (običajno za to potrebuje štiri ure, za vsak slučaj pa preverite v priloženih navodilih za uporabo), poskrbite za dodatno zaščito med spolnim odnosom, saj v nasprotnem primeru tvegate, da boste zanosili.

Če je vam je ginekolog dovolil uporabljati kontracepcijske tabletke, načeloma ni razloga, zakaj ne bi smele tudi prestavljati menstrualne krvavitve. Obstajajo pa omejitve glede jemanja tabletk. Te namreč niso priporočljive in dovoljene za ženske, ki imajo visok krvni pritisk, močne migrenske glavobole z auro, nepojasnjene nožnične krvavitve, raka na dojki ali maternici in za ženske, ki so že izkusile kap, infarkt, so imele težave s krvnimi strdki ali bolezni jeter. Tabletke prav tako niso priporočljive za ženske z zgodovino tromboze v družini in ženske, ki so starejše od 35 let in kadijo.

tabletke
tabletkeFOTO: Thinkstock

Ali prestavljanje krvavitve pomeni tudi večje tveganje za nastanek krvnih strdkov?

Če jemljete kontracepcijska sredstva, ste ne glede na to, ali jih jemljete več časa zaporedoma (da podaljšujete čas brez krvavitve) ali običajno, izpostavljene večjemu tveganju za nastanek krvnih strdkov. Pozorne bodite, če opazite katere od naslednjih opozorilnih znakov strdkov:

- močna bolečina v spodnjem delu trebuha;

- bolečina v prsih;

- krvav kašelj;

- pomanjkanje sape;

- nenadni in močni glavoboli;

- megljenje vida ali izguba vida;

- močne bolečine v nogah.

Vsekakor je torej priporočljivo, da se o jemanju kontracepcijskih tabletk in prestavljanju krvavitev najprej pogovorite s svojim ginekologom. Ta vam bo poleg tega, ali so tabletke sploh primerne za vas, namreč znal svetovati tudi, kakšen režim jemanja tabletk je najustreznejši za vas in za koliko časa lahko prestavite krvavitev.

KOMENTARJI (3)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Zadovoljna.si, Vse pravice pridržane Verzija: 375