»Gre za poškodbo, s katero se srečujem ves čas v različnim stopnjah,« pravi ameriški kiropraktik Andrew Bang. Sindrom 'mrtve zadnjice' se pojavi, ko ena od treh glavnih zadnjičnih mišic, to je gluteus medius, ne deluje več kot bi morala. To se lahko zgodi, če preveč časa preživite na stolu, pojasnjuje fizična terapevtka Kristen Schuyten in dodaja: »Lahko se pojavi tudi pri zelo aktivnih ljudeh, ki ne posvečajo dovolj pozornosti aktivaciji mišic zadnjice.«
Ker gre za mišico, ki stabilizira medenico, amnezija zadnjičnih mišic lahko privede do bolečin v spodnjem delo hrbta in bolečin v kolkih, pojavijo se lahko težave s koleni in gležnji, saj se telo trudi nadomestiti neravnovesje. »S časom zadnjične mišice učimo biti šibke,« pravi Bang.
Eden izmed načinov, s katerimi postavljajo diagnozo 'mrtve zadnjice' je Trendelenburg test, fizični pregled pri katerem oseba v stoječem položaju eno nogo dvigne pred drugo. »Če se medinica na tisti strani, kjer je noga dvignjena, nagne navzdol, to kaže šibkost mišice gluteus medius na drugi strani.« Na težavo lahko kaže tudi krivina hrbta. Medtem ko bi moral spodnji del hrbtenice biti v obliki črke S, pa lahko bolj izrazita ukrivljenost kaže na to, da so fleksorji kolka tako tesni, da hrbtenico vlečejo naprej.
Kako se lahko izognemo sindromu?
Če opravljate delo, pri katerem ste večino dneva priklenjeni na stol, si poskusite vzeti čim več kratkih premorov, med katerimi se sprehodite ali pa naredite nekaj vaj za raztegovanje mišic. Ko telovadite pa ne pozabite na ta del telesa in v svoj vadbeni režim vključite vaje za zadnjico. Poleg počepov, je odlična vaja tudi tista, pri kateri se uležete na tla in dvigujete noge. Odličen način za aktivacijo zadnjičnih mišic je tudi sedenje na vadbeni žogi.
KOMENTARJI (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV