Premalo telesne aktivnosti, nihanje telesne teže, dednost in nezdrav način življenja so najbolj pogosti razlogi, zaradi katerih se marsikatera pripadnica ženskega spola spopada s popokanimi in razširjenimi kapilarami na nogah in krčnimi žilami. Kapilare so povsod po telesu, najbolj vidne pa so na predelih, kjer je koža najtanjša in ko se razširijo ali počijo, presevajo skozi kožno povrhnjico in dobijo rdečkast ali modrikast videz. Pajkaste žilice in krčne žile ne predstavljajo le estetskega problema, ampak povzročajo tudi otekline in bolečine. K sreči obstajajo številni načini zdravljena krčnih žil in pajkastih žilic, ki so se v preteklosti izkazali za zelo uspešne.
Kako ukrepati?
Na prvem mestu je zdrav življenjski slog, ki vključuje veliko telovadbe, skrb za zdravo telesno težo in zdrava ter uravnotežena prehrana. Izogibajte se oprijetim oblačilom, noge med ležanjem držite v zraku in izogibajte se dolgotrajnemu sedenju. Na ta način lahko olajšate bolečine v nogah in preprečite slabšanje stanja oziroma nastanek novih krčnih žil. Nosite lahko tudi kompresijske nogavice, a ker jih je treba nositi ves dan, v poletnih mesecih, ko nam je vroče, niso najboljša izbira. Zaradi tega se poleti večina odloča za druge metode zdravljenja, med drugim tudi za skleroterapijo, pri kateri z injekcijami posebne raztopine povzročijo izpraznjenje krvi, ki se je nabrala v veni, in zapiranje ven in tako ozdravijo pajkaste in nekatere večje krčne žile. Na voljo so tudi laserski posegi, odstranjevanje s pomočjo katetrov, odstranjevanje dolgih ven skozi manjšo zarezico, ambulantna flebektomija, pri kateri fizično odstranijo krčne žile in endoskopska operacija ven, ki običajno pride v poštev pri osebah z napredovalim stanjem in razjedami. Preden se odločite za kakršen koli poseg, se o njem posvetujte z zdravnikom.
Pomagajte si z gelom iz izvlečkov divjega kostanja
Doma si lahko pomagate s pripravki iz divjega kostanja, ki velja za najboljše naravno zdravilo za utrujene, boleče noge ter krčne žile in popokane kapilare. Izboljšuje cirkulacijo krvi v nogah in tako lajša motnje perifernega venskega obtoka. Gel, ki pomaga pri lajšanju simptomov, vsebuje posebej pripravljene snovi iz narave, kot sta esecin, ki je najpomembnejša sestavina ekstrakta semena navadnega kostanja, in heparin, ki po absorpciji skozi kožo preprečuje strjevanje krvi in s tem deluje preventivno na nastanek krvnih strdkov, pa tudi terapevtsko na že nastale krvne strdke. Ekstrakt navadnega divjega kostanja ima protivnetni učinek, pomaga pri stabilizaciji perifernega žilja in tonični učinek na krvožilni sistem. Klinične raziskave so pokazale, da vpliva na manjši občutek bolečine, utrujenosti, napetosti in srbenja v nogah, kar posledično pripomore k občutku brezskrbnosti in svobode na vsakem koraku. Zato si dvakrat dnevno vtrite kremo ali gel iz divjega kostanja v kritične predele, za večji učinek pa lahko noge povijete v elastične povoje ali obujete kompresijske nogavice. Predvsem pa je pomembno, da se dovolj gibljete, še posebej, če ste sicer večino dneva v sedečem položaju. Pomagate pa si lahko tudi z raznimi masažnimi tehnikami, ki bodo poskrbele za boljšo prekrvavitev vašega telesa.