Zadovoljna.si
Jutro

Šport in zdravje

To morate vedeti, da bi se zbudile spočite

L. E.
26. 03. 2018 07.55
1

Vse bolj se zavedamo, da spanje ni nekaj, kar bi lahko kar odrinili na stranski tir, da bi lahko ta čas porabili za kaj drugega. Da bi se dobro počutili, da bi naše telo in možgani lahko dobro delovali, potrebujemo spanje. Vendar pa je treba tudi vedeti nekaj dejstev o tem, kaj lahko naredimo, da bi spali bolje, kakovostneje, globlje. Zagotovo bi se vsi radi vsak dan zbudili spočiti in polni energije.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

 

Jutro
JutroFOTO: iStock

Prvo dejstvo o spanju je da manj kot razmišljamo o njem, bolje spimo. Ko postanemo zaspani, bi morali v posteljo, in vstati bi morali, ko se zbudimo – ne ko nas pokonci vrže budilka. A ker smo ljudje v bližnji preteklosti mislili, da je spanje nekaj, kar lahko vržemo s svojega urnika, smo to preprosto aktivnost res preveč zapletli in jo spremenili v nočno moro.

Osem trikov, da se boste zbudile lepe in sveže

Morda vam bo, da se odpletete, v pomoč šest največjih mitov o spanju po mnenju dr. Neila Stanleya iz britanskega Združenja za spanje. To je treba razumeti, da bi spali bolje in kakovostneje.

1. MIT: Spati morate osem ur

Pravzaprav imamo ljudje zelo različne potrebe po spanju. Teh osem ur, ki jih po navadi predpisujejo strokovnjaki, pa je neko povprečje. Toliko spanca potrebuje večina ljudi. A če se sami od sebe zbudite po šestih urah in imate občutek, da ste spočiti, lahko to pomeni, da vi potrebujete le šest ur. Prav mogoče pa je, da jih potrebujete tudi deset. Ljudje smo nehali poslušati svoje telo in se mu moramo spet naučiti prisluhniti. Običajno sicer ljudje potrebujemo od pet do deset ur spanja.

7 razlogov, zakaj boste danes spali goli

Spanje
Spanje FOTO: iStock
2. MIT: Ni mogoče spati preveč

Če se vam dogaja, da imate, kadar spite po osem ur, čez dan še vedno občutek, da ste zaspani, morda res potrebujete devet ali deset ur spanja. A večina ljudi ne potrebuje več kot osem ur spanja in zelo malo verjetno je, da jih potrebujete več kot devet ali deset. Tako kot nam škodi premalo spanja, nam ga res škodi tudi preveč. Ni pa dobro niti, da premalo spite čez teden in nato to poskušate nadoknaditi, ko je vikend. Idealno bi bilo, da vsak dan spite približno enako. Če boste začeli slediti svoji naravni budilki, boste sami ugotovili, da to vaše telo že počne.

Kaj razkriva položaj, v katerem najraje spite?

3. MIT: Lahko se navadite na manj spanja 

V zadnjih desetletjih smo ljudje res naredili pravi biološki in družbeni eksperiment. Kot bi želeli ugotoviti, kaj se zgodi, če skoraj cela družba spi premalo. Spanje je bilo obsojano kot nekaj, kar počnejo le lenuhi. Pravilno je bilo delati cele dneve in čim manj spati. Toda kot pravi dr. Stanley, je ta naš eksperiment neslavno propadel. Ugotovili smo, da ni mogoče delati cele dneve, predvsem pa ni mogoče doseči, da bi se telo navadilo na manj spanja. Koliko spanja potrebujemo, je dobesedno zapisano v naših genih. Naše telo se bo seveda potrudilo, da bomo lahko preživeli tudi, če se nam kdaj ne uspe naspati. A če ga tako preizkušate dan za dnem, ste lahko prepričani, da ne boste več vedeli, kaj je optimalno dobro počutje, dolgoročno pa bo to vodilo v bolezen. Premalo spanja je sicer povezano tudi z večjo težo in pa s slabšim razpoloženjem. Pogosteje se pojavljajo motnje razpoloženja, kot je depresija.

4. MIT: To, da partnerja spita vsak v svoji postelji, je znak za ločitev

Včasih je veljalo, da morata partnerja spati skupaj v eni zakonski postelji. Če sta spala vsak v svoji, je bil to znak, da bosta šla kmalu narazen. Toda dr. Stanley pravi, da je bolje, če vsak spi v svoji postelji. Četudi se vi morda tega niti ne zavedate, vaš partner vpliva na kakovost vašega spanca. Lahko denimo tonete v globlji spanec in nato slišite, kako vaš partner vstane. Čeprav se vi tega, da ste to slišali, ne boste spomnili, saj se ne boste zbudili, bodo vaši možgani to zaznali, in vi ne boste potonili v globlji spanec, ampak ostali bolj na površini. To pa pomeni, da se ne boste dovolj spočili. Ko so strokovnjaki preučevali spanec, so ugotovili, da partner povzroči kar 50 odstotkov vseh motenj, ki jih imamo pri spanju.

Ali spite v nogavicah? Potem to morate vedeti!

Spanje
SpanjeFOTO: iStock

5. MIT: Zaspati morate pred polnočjo

Včasih so dejali, da je spanec pred polnočjo vreden dvakrat več kot tisti po polnoči. Toda to ni čisto res. Dejansko pa se najbolj odpočijemo in osvežimo v prvi tretjini noči. Če greste spati pred polnočjo, bi bil to torej res ta del noči. Bolj je v resnici pomembno, da lahko spimo takrat, ko nas okolica čim manj moti. Ko je temno torej in ko ni hrupa. Po navadi takšne okoliščine res najlažje dosežemo, če ležemo v posteljo pred polnočjo.

6. MIT: Smrčanje je normalen del spanja

Tako ženske kot moški lahko med spanjem smrčijo. To se vam lahko zgodi le včasih – denimo ko spijete preveč alkohola. Lahko pa je povezano s preveliko telesno težo ali z boleznijo, kot je spalna apneja. Če je razlog kaj takšnega, je res treba k zdravniku, saj je to treba zdraviti. Pravzaprav v vsakem primeru, če smrčite, morate poskušati ugotoviti, kako se lahko tega znebite. To namreč zmanjšuje kakovost spanja vam pa tudi vašemu partnerju. Če smrči vaš partner, pa res nimate razloga, da bi to prenašali. Spodbudite ga, da nekaj glede tega naredi. Do takrat pa spite v drugem prostoru. In to brez slabe vesti.

To so razlogi, zakaj nikoli ne bi smele spati v nedrčku!

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Zadovoljna.si, Vse pravice pridržane Verzija: 658