Pohodništvo postaja iz leta v leto vedno bolj priljubljeno in na vprašanje, zakaj Slovenci radi hodimo, dobimo ogromno različnih odgovorov. Za tako visoko priljubljenost obstaja mnogo različnih razlogov:
- Slovenija ima edinstvene naravne danosti in odlične pogoje za hojo v hribe. Nižja hribovja, sredogorje in visokogorje so zato odlični poligoni, ki so primerni za posameznike z različno telesno pripravljenostjo.
- Hoja je naravni način gibanja človeka, zato je pohodništvo športno rekreativna aktivnost, ki je primerna za vsakogar.
- Pohodništvo je najboljša protiutež stresu in natrpanemu vsakdanjiku. Ko hodimo navkreber, dnevne nevšečnosti in skrbi pustimo v dolini in na vrh zagotovo pridemo nasmejani.
- Pohodništvo ima ogromno pozitivnih učinkov na naše telo. S hojo v hribe krepimo mišice, vezi in sklepe ter poskrbimo za učinkovitejše delovanje srčno-žilnega in dihalnega sistema.
- Gore na nek način vzbujajo v nas radovednost, saj je vsak izlet v hribe priložnost za odkrivanje novega delčka narave.
Oprema, ki jo potrebujemo za varno pohodništvo
Ne glede na to, zakaj se najraje odpravite v hribe, vedno poskrbite za ustrezno športno opremo. Hoja v hribe je na ta način varnejša in brezskrbnejša, hkrati pa poskrbite za popolno udobje, ki je potrebno, če želite, da je vaš pohodniški izlet popoln.
Pohodniške palice
Pohodniške palice so odlična pomoč tako pri hoji navzgor kot tudi pri hoji navzdol. Opremljene so z zapestnim trakom, ki preprečuje, da bi palice padale iz rok, ter krpljicami, ki preprečujejo, da bi se palice pogreznile v sneg. Slednje lahko v toplejših in suhih pogojih odstranite.
Za varnost pohodnika so pohodniške palice ključnega pomena, zato ni vseeno, kakšne izberete. Danes je ponudba pohodniških palic zelo pestra, zato ima marsikdo pri izbiri velike težave.
Svetujemo vam, da ste posebej pozorni na:
- Dolžino pohodniških palic: Ko držite palico v rokah in jo zapičite na ravni podlagi 15 cm pred čevljem, je pomembno, da je upogib v komolcu 90. Ker pa je večina pohodniških palic nastavljivih, izbira primerne dolžine običajno ne predstavlja velik problem.
- Material pohodniških palic: Glavni del pohodniških palic je običajno izdelan iz aluminija ali karbonskih vlaken. Aluminij je bolj trpežna in ekonomična izbira, palice iz ogljikovih vlaken pa so lažje.
- Material ročajev pohodniških palic: Material ročajev ima pomemben vpliv na oprijem palice v vaših rokah. Na voljo so vam:
- pluta, ki se najbolje prilagodi vašim dlanem, preprečuje tresljaje in potenje rok;
- guma, ki dobro zaščiti dlani pred mrazom, udarci in absorpcijami;
- pena, ki je na otip najmehkejša in odlično absorbira vlago iz prepotenih rok.
- Mehanizem nastavljanja: Pohodniške palice imajo dva mehanizma. Zapiranje na sponko omogoča enostavno in hitro prileganje dolžine palice, mehanizem, ki se zavrti, je sicer enako zanesljiv, vendar je nekoliko težje prilagodljiv, ko nosite rokavice.
Da bo izbira pohodniških palic lažja, upoštevajte naslednje nasvete:
- pohodniške palice naj bodo zložljive, saj jih tako najhitreje pospravite, ko jih ne potrebujete;
- večina pohodniških palic je nastavljivih, da jih lahko skrajšate pri hoji navzgor in podaljšate pri hoji navzdol;
- za daljše pohodniške ture izbirajte lažje pohodniške palice;
- pri izbiri pohodniških palic bodite pozorni na to, da je njihov ročaj udoben in prijeten na otip – plastika zna biti s tega vidika trda, zato je veliko boljša izbira ročaj iz plute; pozimi je najboljša izbira ročaj iz gume.
Pohodniški nahrbtnik
Vse, kar boste nesli s seboj v hribe, bo slej ko prej pristalo v nahrbtniku. Ta naj bo za nošenje predvsem udoben in seveda primerne velikosti. Priporočljivo je, da ima nahrbtnik ob strani prostor za vodo, vedno dobrodošla pa je tudi dežna prevleka, ki v primeru dežja ohrani vsebino nahrbtnika suho.
V vsak nahrbtnik pa nedvomno sodita tudi kompas in zemljevid. Kompas je naprava, ki nam pomaga določiti strani neba in velja za nepogrešljivo oprema vsakega pohodnika. V primeru, da zaidemo s poti ali se v gorah izgubimo, nam kompas lahko reši življenje.
Pohodniški čevlji
V izogib neprijetnim otiščancem so udobni in ustrezno veliki pohodniški čevlji ključnega pomena za udobno in varno hojo. Imeti morajo dovolj trd podplat, ki ima dober oprijem.
Nikakor pa ne pozabite, da morajo pohodniški čevlji segati preko gležnja, saj le tako nudijo najboljšo oporo gležnju in stopalu. Pri izbiri pohodniških čevljev upoštevajte tudi dejstvo, da ločimo letne in zimske pohodniške čevlje, ki so prilagojeni določenim vremenskim razmeram.
Pohodniška oblačila
Med osnovna pohodniška oblačila spadajo pohodniške hlače, ki morajo biti izbrane glede na letni čas. Pozimi si izberite zimske hlače, ki so podložene in vodoodporne, poleti pa so boljša izbira lahke poletne hlače, katerim se spodnji del lahko s pomočjo zadrge odstrani.
Kar se tiče zgornjega dela, vam priporočamo čebulno oblačenje v več slojih, ki ga po potrebi zaključite s puhovko, jakno ali zgolj vetrovko.
V nakup pohodniške opreme se splača investirati nekoliko več denarja, saj jo boste na ta način dlje časa uporabljali, hoja v hribe pa bo varnejša in brezskrbnejša.
Sponzorirana vsebina