Zadovoljna.si
Pomanjkanje kolagena

Zdravje

7 faktorjev, zaradi katerih kolagen z leti upada. Kako ga naravno podpreti?

Zadovoljna.si
16. 02. 2022 07.15
0

Kolagen daje koži zdrav in mladosten videz. A z leti tvorba kolagena upada. Koža je vedno bolj povešena in suha, drobne linije se začnejo poglabljati v gube. Na ta proces vpliva staranje telesa, pospešujejo pa ga okoljski dejavniki. Dobra novica je, da lahko izgubljanje kolagena upočasnite in telo spodbudite k proizvajanju novega.

Zakaj je kolagen eden izmed glavnih krivcev za nastanek gub na obrazu? 

Kolagen v naši koži opravlja različne delovne naloge, lahko bi celo rekli »poklice«. Vsaka naloga te telesu lastne »zlate beljakovine« na svoj način prispeva k ohranjanju zdrave, gladke, čvrste in prožne kože.  

⦁ Graditelj: gradi vezivna tkiva v dermisu (srednja plast kože), kjer celicam zagotavlja mehansko stabilnost.

⦁ Lepilec: deluje kot nekakšno lepilo, ki strukturo kože drži skupaj. Ime je dobil po grški besedi kólla, ki v prevodu pomeni lepilo.

⦁ Vratar: podpira funkcijo kožne pregrade in s tem preprečuje škodljivim toksinom, patogenom in drugim okoljskim onesnaževalcem, da bi prodrli do globljih plasti kože.  

⦁ Obnovitelj: kožnim celicam daje moč, da so se same sposobne obnavljati.

⦁ Vlažilec: pomaga zadrževati vlago v koži in s tem preprečuje, da bi bila koža videti pusta (včasih so temu rekli tudi »pergamentna koža«).

Lahko si predstavljate, kako je videti koža, ko ni več zadosti kolagenskih vlaken, ki bi opravljala svoje naloge. Pomanjkanje kolagena ni nikjer bolj očitno kot ravno na obrazu. Koža začne izgubljati svojo elastičnost ter postaja vedno tanjša, bolj suha in povešena. Sočasno se začnejo izrisovati drobne linije okoli oči in ust, kasneje pa tudi globlje gube na drugih delih obraza.

Kajenje povzroča poškodbe kožnih vlaken.
Kajenje povzroča poškodbe kožnih vlaken.FOTO: Arhiv naročnika

 

Ključni dejavniki, ki prispevajo k temu, da imamo z leti v koži vedno manj kolagena

Netopne vlaknaste beljakovine v vezivnem tkivu se z leti pospešeno razgrajujejo zaradi več dejavnikov, tem pa je skupno, da z različnimi mehanizmi v telesu ustvarjajo proste radikale, oksidativni stres, ki je njihov produkt, pa zmanjšuje tvorbo novega kolagena.

Prosti radikali so na splošno povezani s staranjem telesa in nenazadnje tudi kože. Pomanjkanje kolagena torej povezujemo s staranjem, saj ga starajoča se koža nima veliko. Da bi bolje razumeli endogene in eksogene procese staranja kože, moramo spoznati ključne dejavnike, ki so odgovorni za pomanjkanje in nezadostno tvorbo kolagena.

1. Preveč sončenja – izpostavljenost UV-žarkom

Sončna svetloba s svojimi UVA- in UVB-žarki pomembno vpliva na staranje kože ravno zato, ker pospešuje razgradnjo strukture kolagena. Ko se sončimo, UV-žarki prodirajo v dermis, domovanje kolagena, kjer se sproži obrambni mehanizem telesa za zaščito pred poškodbami. V dermisu se kopiči elastin, telo pa proizvaja veliko encimov, ki med drugim razgrajujejo tudi kolagen.

Omenjeni procesi se odvijajo med sončenjem in tudi po njem. Kljub želji po lepi barvi je porjavela koža pravzaprav poškodovana. Vsaka telesna poškodba spreminja molekule DNK in povečuje proizvodnjo prostih radikalov, ki direktno vplivajo na (ne)tvorbo kolagenskih beljakovin.  

2.  Naraven proces biološkega staranja telesa

Proizvodnja kolagena v telesu začne upadati v zgodnjih 20. letih. Od takrat najprej plast dermisa vsako leto proizvede za 1 % manj kolagenskih vlaken. Ko dopolnimo 40 let, ima koža približno polovico manj kolagena kot pred 20 leti. Kmalu zatem nastopi še obdobje menopavze, ki ženskam ne dela nobene usluge, saj hormonski vplivi tkivom še dodatno jemljejo sposobnost obnove.

Gube, povešena koža in starostne pege ne nastanejo zaradi kronoloških let, ampak se ravnajo po biološki starosti telesa, na katero imajo največji vpliv prav prosti radikali. Kadar jih je v telesu preveč, se vežejo tudi na zdrave celice. Tiste, ki so preveč poškodovane, umrejo, vključno s celicami, ki sestavljajo kolagen.

3. Kajenje

Vsi vemo, da kajenje negativno vpliva na celotno zdravje. Staranje kože ni nobena izjema, saj nikotin in kemikalije v tobačnem dimu s tremi različnimi mehanizmi pospešujejo razgradnjo kolagena ter povzročajo poškodbe na kolagenskih in elastinskih kožnih vlaknih.

⦁ Zaradi oženja krvnih žilic je oskrba tkiv s kisikom in hranili ovirana, saj je njihov dostop do kože močno oviran.

⦁ Viša se raven oksidativnega stresa v telesu.

⦁ Izčrpava hranila; posebej problematično je razgrajevanje vitamina C, ki je nujno potreben za naravno proizvodnjo kolagena.

Antioksidanti
AntioksidantiFOTO: Arhiv naročnika

4. Prehrana, ki sproža vnetja v telesu

Ne glede na vzrok za nastanek imajo vnetni procesi izjemno negativen vpliv na vsa tkiva, med drugim tudi na vezivna tkiva, ki jih tvori kolagen. Pomemben povzročitelj sistemskih vnetij v telesu je napačna prehrana, predvsem tista, ki vsebuje veliko sladkorja, enostavnih ogljikovih hidratov in umetnih aditivov.

Za zdrave prehranjevalne navade lahko veliko naredimo sami z izbiro živil, ki so bogata z mikro- in makrohranili. Pomembno je, da kožo nahranimo od znotraj, saj tako okrepimo njeno sposobnost tvorjenja naravnega kolagena.

5. Okoljski toksini in toksini iz črevesja

Toksini iz okolja (hrana, voda, zrak) vstopajo v krvni obtok in prispejo tudi do kože, kjer sprožijo imunski odziv. To pomeni, da začnejo sproščati spojine, ki s pomočjo imunskih celic razgrajujejo kolagen in ovirajo njegovo proizvodnjo.

Pri tem procesu jim pomagajo toksini, ki so v telesu že prisotni. Slabe črevesne bakterije na primer slabijo zdravje mikrobioma in povečujejo prepustnost črevesne sluznice. Prepustna črevesna sluznica ne prinaša nič dobrega, saj okoljski toksini skoznjo zlahka prehajajo v krvni obtok in tako pripotujejo vse do vezivnih tkiv.

6.  Kronični stres in psihofizične obremenitve 

Vzrok za prezgodnje staranje kože in gube na obrazu gre iskati tudi v dolgotrajnem in skorajda že kroničnem psihofizičnem stresu, ki slabi vse telesne funkcije.  

Ko je naše telo pod stresno obremenitvijo, proizvaja manj kolagena, saj se mobilizirajo telesni viri, usmerjeni le v boj za blažitev posledic stresorjev in vnetij, ki jih ti povzročajo. Ko smo pod stresom, naše telo sprošča stresni hormon kortizol. Raziskave so pokazale, da kortizol prispeva k razgrajevanju kolagena in zavira njegovo naravno proizvodnjo.

7.  Genetika

Genetika, ki ji lahko rečemo »zapuščina naših staršev«, napoveduje, kako se bomo starali. Genetske predispozicije imajo kar nekaj besede tudi pri določanju, koliko kolagena bo sposobno tvoriti naše telo in kdaj se bo pričel proces razgrajevanja kolagenskih vlaken.  

Slaba stran tega dejavnika je, da nanj – tako kot na biološko staranje telesa – ne moremo kaj dosti vplivati. Zato je še toliko pomembnejše, da se osredotočimo na zdravo prehranjevanje in aktiven življenjski slog.

Hidroliziran kolagen
Hidroliziran kolagenFOTO: Arhiv naročnika

 

Kako na naraven način obnoviti kolagen v koži in spodbuditi naravno proizvodnjo?

Na srečo ni vse izgubljeno. Staranja kože ne moremo povsem preprečiti, lahko pa ga bistveno upočasnimo in ga preložimo na kasnejše obdobje. Če se zavedamo ključne vloge kolagena pri ohranjanju mladostne, prožne in zdrave kože, lahko s prehrano in drugimi spremembami življenjskega sloga močno vplivamo na obnovo kolagenskih in tvorbo novih kožnih vlaken.

⦁ Živila z visoko vsebnostjo beljakovin 

Beljakovine, pridobljene iz hrane, naše telo razgradi v aminokisline, ki so znane kot prekurzorji kolagena. Kolagen je sestavljen predvsem iz aminokislin, kot so glicin, prolin in hidroksiprolin. Te so nujno potrebne, da se naravni kolagen sploh proizvaja. Aminokisline sodelujejo tudi pri pretvorbi ostalih hranil, med drugim omega-3-maščobnih kislin, B-vitaminov in vitamina A, ki imajo prav tako pomembno vlogo pri ohranjanju zdrave kože.

⦁ Hrana, bogata z antioksidanti

Antioksidanti so molekule, ki nevtralizirajo škodljive učinke prostih radikalov in s tem preprečujejo prehitro celično odmiranje. Procese staranja kože posledično odlagajo na poznejša leta. Med živila, bogata z antioksidanti, štejemo predvsem tista z visoko vsebnostjo vitamina C (paprika, citrusi, granatno jabolko), saj je ta pomemben gradnik kolagena. Veliko antioksidantov pa vsebujejo tudi cimet, zelena listnata zelenjava, borovnice in zeleni čaj.

⦁ Zaščita pred UV-žarki 

Ker prekomerna izpostavljenost sončnim žarkom zmanjšuje stimulacijo kolagena, poskrbite za ustrezno zaščito kože. Izogibajte se najmočnejšemu soncu in uporabljajte kreme z zaščitnim faktorjem 30 ali več.

Kaj pa uporaba kolagenskih krem za obraz? 

Vsakodnevna nega s kozmetičnimi izdelki je pomembna za navlaženost kože, saj kreme ščitijo kožo pred škodljivimi zunanjimi vplivi. A kreme, losjoni, mazila in drugi izdelki, ki imajo dodan kolagen, ne dajejo želenih pomlajevalnih rezultatov, saj so molekule kolagena prevelike, da bi lahko prešle skozi povrhnjico, zato ne morejo prodreti do spodnjih plasti kože. Mnogo boljše bo, da namesto uporabe dragih krem kožo nahranite od znotraj. Poleg tega, da pazite na prehrano, si lahko pomagate tudi s prehranskimi dodatki, ki vsebujejo hidroliziran kolagen.

Nahranite kožo od znotraj z naravno anti-aging mešanico kolagena v prahu

Specializirana 100-odstotno naravna formulacija hidroliziranega kolagena Golden Tree Premium Collagen Complex vsebuje mešanico aktivnih in testiranih sestavin, ki:

⦁ koži dodajajo kolagen in spodbujajo njegovo naravno tvorbo (hidroliziran kolagen tipa I, III, V in X, znan kot kratkoverižni kolagenski peptid, spodbuja proliferacijo fibroblastov – kožnih celic, ki proizvajajo kolagen. Prednost hidroliziranega kolagena se skriva v veliki biološki uporabnosti, saj ga telo v tej obliki najbolje absorbira. Ker je v obliki prahu, ga zlahka raztopite v vodi ali drugi tekočini);

⦁ zadržujejo obstoječ kolagen v koži in preprečujejo njegovo razgradnjo (za to poskrbita vitamin C, gradnik kolagenskih vlaken, in mineral lepote MSM oz. organsko žveplo), in

⦁ pomagajo zadrževati vlago v koži, spodbujajo procese obnove kože ter podpirajo zdravje las in nohtov (silika iz izvlečka bambusa in hialuronska kislina veljata za odlična vlažilca).

Sponzorirana objava

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
ISSN 2630-1679 © 2021, Zadovoljna.si, Vse pravice pridržane Verzija: 658