Na kakšen način začnete svoje jutro, lahko brez dvoma vpliva na vaš celoten dan in ravno zato je pomembno, da ga začnete s kakovostnim zajtrkom, ki vam bo dal vso potrebno energijo in dodaten zagon.
Obstaja kar nekaj stvari, ki naj jih na prazen želodec ne bi počeli, saj lahko povzročijo neželene fizične in čustvene učinke.
Čeprav vsi radi začnemo svoj dan s skodelico vroče kave, pa gre v resnici za navado, ki jo moramo spremeniti, saj je po mnenju zdravstvenih strokovnjakov v jutranjih urah telesni mehanizem počasnejši, kar pomeni, da ga moramo hraniti s stvarmi, ki so lahke in v notranjosti ne povzročajo turbulenc.
Pitje kave
Marsikdo se ne zaveda negativnega učinka, ki ga prinaša jutranje pitje kave, marsikdo pa se učinka zaveda, a navade ni pripravljen spremeniti.
Nutricionistka Pooja Makhija pravi: "Morda je zjutraj nemogoče zdržati brez te skodelice kave, vendar raje dvakrat premislite, preden to postane prva stvar, ki jo zaužijejo zjutraj na prazen želodec. Pitje kave na tešče namreč sproži kislost, ki spodbudi izločanje klorovodikove kisline."
Čeprav je kava napitek, ki daje energijo, je pitje kave na prazen želodec lahko zelo škodljiva razvada, tudi če gre za kavo brez kofeina. Ta, kot že omenjeno, poveča nastajanje kisline v želodcu in lahko povzroči zgago in refluks. Če se želite temu izogniti, posezite zjutraj raje po čaju ali po smutijih, ki vam bodo prav tako dali energijo, hkrati pa so bolj zdravi kot kava.
Pitje alkoholnih pijač
Uživanje alkoholnih pijač na prazen želodec je lahko škodljivo za jetra, srce in ledvice.
Pooja pojasnjuje: "Brez hrane v želodcu alkohol potuje naravnost v krvni obtok. Ko je alkohol v krvnem obtoku, se hitro porazdeli po celem telesu, kar povzroči širjenje krvnih žil in začasen občutek toplote, začasno znižanje srčnega utripa in krvnega tlaka."
Telo torej absorbira alkohol na prazen želodec dvakrat hitreje, toda izločanje njegovih toksinov je počasnejše, kar lahko povzroči višjo stopnjo zastrupitve z alkoholom in močnejšega 'mačka'.
Še posebej se morate izogibati kombiniranju kave in alkohola, saj oba močno prispevata k dehidraciji.
Pitje limoninega soka
Limonin sok vsebuje veliko vitaminov, mineralov in drugih hranil, ki so pomembna za telo. Kljub vsem zdravilnim učinkom, ki jih ima, lahko pitje limoninega soka na prazen želodec draži želodčno sluznico, zlasti v primerih gastritisa ali prebavnih zapletov. Če želite zjutraj piti limonin sok, ga zmešajte z vodo v razmerju 1:1, da preprečite škodljiv učinek, ki ga ta ima na želodec.
Uživanje protivnetnih zdravil
Zdravil, kot so aspirin, paracetamol in druga protivnetna zdravila, ne smemo jemati na prazen želodec, ker lahko povzročijo resne prebavne zaplete. Spojine, ki jih vsebujejo ta zdravila, lahko povzročijo neravnovesje v želodčni sluznici in v resnih primerih povzročijo želodčno krvavitev. Da bi zmanjšali negativni učinek protivnetnih zdravil na prebavila, jih je dobro piti z malo mleka ali veliko vode.
Žvečenje čigumija
Žvečenje čigumija na prazen želodec nikoli ni dobra ideja, saj zaradi žvečenja vaš prebavni sistem proizvede več prebavne kisline. Ker v trebuhu ni hrane, lahko kislina uniči sluznico želodca, posledično pa se lahko pojavijo razjede.
Intenzivna vadba
Nekateri verjamejo, da vadba na prazen želodec pomaga porabiti več kalorij, toda intenzivna vadba bi v tem primeru lahko zmanjšala mišično maso. Telo potrebuje hranila in zaradi intenzivne vadbe pred zajtrkom bo telo porabilo zaloge energije za ohranjanje moči. Priporočamo, da intenzivne vaje zamenjate s tistimi, ki telesa ne obremenjujejo preveč (npr. joga in pilates). V vsakem primeru poskusite pred vadbo zaužiti vsaj kos sadja.
Nakupovanje
Glede na dve študiji, ki ju je izvedla raziskovalna skupina Univerze Cornell, ljudje, ki gredo po nakupih na prazen želodec, ne samo, da na koncu nakupijo veliko več, kot je potrebno, ponavadi kupijo tudi več visokokalorične hrane in več nezdrave hrane.
Prepiranje
Raziskovalci iz ZDA so ugotovili, da občutek lakote povzroča razdražljivost, zato so ljudje bolj nagnjeni k prepirom. Možgani za normalno delovanje potrebujejo energijo, zato ni dobro, če dalj časa ne jeste.
Zadovoljna fit
Vir: miss7zdrava.24sata.hr, timesofindia.indiatimes.com
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV