Zadovoljna.si
AMH - hormon

Zdravje

AMH – hormon, ki razkriva plodnost in možnosti za zanositev

Špela Zupan
21. 10. 2024 05.00
0

Anti-Müllerjev hormon (AMH) postaja vse bolj poznan med ženskami, ki jih zanima njihovo reproduktivno zdravje, zlasti v povezavi s plodnostjo in menopavzo. Njegove ravni namreč ponujajo dragocen vpogled, koliko časa je še na voljo za naravno zanositev in kakšne so možnosti za uspešno umetno oploditev. Kaj je AMH, kaj povedo njegove vrednosti in kako vpliva na možnosti zanositve, pojasnjuje mag. Mili Lomšek Vidmar, dr. med., specialistka ginekologije in porodništva.

Anti-Müllerjev hormon (AMH) pri ženski proizvajajo zarodni folikli jajčnikov in tako določa sposobnost jajčnikov za produkcijo jajčnih celic. Zato rečemo tudi, da določa rezervo jajčnikov. Testiranje se pogosto opravi kot del začetne obravnave neplodnosti, saj pomaga oceniti možnosti za zanositev – tako naravno kot s pomočjo oploditve z biomedicinsko pomočjo (OBMP).

Določanje ravni AMH poteka s preprostim krvnim testom. Ker se vrednost AMH malo spreminja skozi menstrualni cikel, se lahko testira kadar koli v mesecu. Vrednost AMH v različnih fazah menstrualnega ciklusa lahko odstopa le do 20 odstotkov, najbolj optimalno pa je, da se določa v prvih petih dneh menstrualnega ciklusa. Rezultati pomagajo zdravnikom oceniti plodno sposobnost ženske, koliko časa ima še na voljo za načrtovanje nosečnosti ter, v primeru neplodnosti, kako hitro se odločiti za postopke umetne oploditve.

Povprečne normalne vrednosti AMH glede na starost ženske (v ng/ml):

25 let: 3

30 let: 2,5

35 let: 1,5

40 let: 1

45 let in več: 0,5

 

Saša Šega Jazbec živi polno življenje ob razsejanem raku: njena zgodba o moči in sreči
Preberi še
Saša Šega Jazbec živi polno življenje ob razsejanem raku: njena zgodba o moči in sreči

Kaj pomeni nizka raven AMH?

Testiranje ravni AMH je ključno za ženske, ki se soočajo s težavami z neplodnostjo, še posebej pa se priporoča ob načrtovanju nosečnosti v poznejših letih. Odstopanja od normalnih vrednosti lahko namreč opozorijo na morebitno zmanjšano rezervo jajčnikov. Nižje vrednosti lahko pomenijo opozorilen znak, da ni več veliko časa za odlašanje z nosečnostjo, je poudarila mag. Mili Lomšek Vidmar, dr. med., specialistka ginekologije in porodništva.

Nizka raven AMH pogosto nakazuje, da ima ženska manjšo rezervo jajčnikov, kar lahko oteži zanositev. Nizke vrednosti AMH lahko pomenijo, da ni veliko časa za odlašanje z načrtovanjem zanositve, poudarja mag. Mili Lomšek Vidmar, dr. med.
Nizka raven AMH pogosto nakazuje, da ima ženska manjšo rezervo jajčnikov, kar lahko oteži zanositev. Nizke vrednosti AMH lahko pomenijo, da ni veliko časa za odlašanje z načrtovanjem zanositve, poudarja mag. Mili Lomšek Vidmar, dr. med. FOTO: Osebni arhiv Mili Lomšek Vidmar

Vzroki za nizko raven AMH so lahko različni – genetski, operativni posegi jajčnikov, endometrioza, zdravljenje rakastih obolenj s kemoterapijo in radioterapijo, nezdrav življenjski slog, predvsem kajenje in tudi debelost. Če ženska zboli za rakom in želi v prihodnje še zanositi, je smiselno zamrzovanje jajčnih celic pred začetkom onkološkega zdravljenja, dokler je jajčna rezerva še zadostna. V takih primerih je v Sloveniji možno zamrzovanje in shranjevanje jajčnih celic v breme ZZZS.

Na vprašanje, ali lahko ženska z nizkimi vrednostmi AMH vseeno zanosi, sogovornica odgovarja pritrdilno. Čeprav nizka raven kaže na manjšo rezervo jajčnikov in zmanjšuje verjetnost naravne zanositve, namreč ni nujno, da ženska ne more spontano zanositi. Zelo pomembna je starost ženske, pa je izpostavila. Mlade jajčne celice so običajno kakovostne in je pri mlajših ženskah večja možnost zanositve, četudi je rezerva jajčnikov manjša. Nizka rezerva jajčnikov ob nižji vrednosti AMH pri mlajši ženski pa vseeno pomeni, da je pomemben čas načrtovanja nosečnosti, ki je krajši kot pri enako stari ženski z optimalno vrednostjo AMH. Pri nižjih vrednostih AMH se zato v primeru neplodnosti tudi hitreje odloča za zdravljenje s postopki umetne oploditve, pri katerih se v enem menstrualnem ciklusu z uporabo gonadotropnih hormonov pridobi več jajčnih celic za potrebe zunajtelesne oploditve – IVF. Kvaliteta jajčnih celic začne močno upadati po starosti ženske 35 let in s tem tudi plodnost ženske ter narašča tveganje za kromosomske nepravilnosti ploda, je dodala.

To slavna igralka sporoča vsem ženskam v menopavzi
Preberi še
To slavna igralka sporoča vsem ženskam v menopavzi

AMH pa ne služi le kot kazalec plodnosti. Naravno upada s starostjo, približno za pet odstotkov na leto. Ko pade pod 0,14 ng/ml, se ženska približuje menopavzi in so ovulacije redkejše ali odsotne. Eden prvih kazalcev upadanja funkcije jajčnikov je krajšanje menstrualnih ciklusov z 28 na 26, 25, 24 dni in manj ter povsem neboleče menstruacije, ki so pogosto tudi krajše, šibkejše. Po testiranju AMH je lažje določiti, ali je še smiselna uporaba kontracepcije in ali so spremembe v menstrualnem ciklu posledica bližajoče se menopavze. Ko AMH vrednost doseže 0, kontracepcija ni več potrebna, ob prisotnosti menopavzalnih težav pa je smiselno razmisliti o uporabi hormonske nadomestne terapije.

Eden prvih znakov upadanja funkcije jajčnikov z leti so krajšanje menstrualnega ciklusa in povsem neboleče menstruacije.
Eden prvih znakov upadanja funkcije jajčnikov z leti so krajšanje menstrualnega ciklusa in povsem neboleče menstruacije.FOTO: Profimedia

Težava so tudi visoke vrednosti AMH

Visoke vrednosti AMH, ki presegajo tri, štiri ali pet nanogramov na mililiter, prav tako predstavljajo težavo. Običajno so povezane s sindromom policističnih jajčnikov (PCOS), ki prizadene približno 10 odstotkov žensk. Pri tem so pogosto neredne ali odsotne ovulacije, kar vodi do zmanjšane plodnosti. V takih primerih se uporabljajo zdravila za spodbujanje ovulacije, pogosto v kombinaciji z zdravilom metformin, je razložila mag. Mili Lomšek Vidmar, dr. med.

Starost ženske in njena raven AMH igrata pomembno vlogo pri določanju hormonske terapije za stimulacijo jajčnikov za produkcijo jajčnih celic v postopkih OBMP. Vrsto in dozo hormonske terapije v postopkih OBMP se določa glede na starost ženske, število prisotnih zarodnih ali antralnih foliklov v jajčnikih, ki se preštejejo z ultrazvočno preiskavo, ter vrednost AMH. Ženske z nizkimi vrednostmi AMH prejemajo višje odmerke gonadotropnih hormonov, medtem ko se pri ženskah z visokimi vrednostmi AMH, zlasti pri sindromu PCOS, uporabljajo nižje doze, da se prepreči sindrom prekomerne stimulacije jajčnikov.

Kaj pa alternativna zdravljenja in nove metode? - Nič (še) ni dokazano

Kljub napredku v raziskavah na področju zdravljenja neplodnosti in izboljšanju funkcije jajčnikov, tudi z matičnimi celicami, transplantacijo tkiva jajčnika, trombocitno plazmo in laserjem, še vedno ni znanstvenih dokazov, da bi novi načini zdravljenja izboljšali rezervo jajčnikov ali raven AMH. Alternativne metode, kot so čaji, diete in druge oblike zdravljenja, po besedah mag. Mili Lomšek Vidmar sicer načeloma ne škodujejo, vendar jih večinoma ne moremo obravnavati kot učinkovite terapevtske metode za izboljšanje plodnosti.

Endometrioza – mnogokrat spregledana bolezen žensk
Preberi še
Endometrioza – mnogokrat spregledana bolezen žensk

Ključno je pravočasno ukrepati in upoštevati stroko

Pri odstopanjih ravni AMH je še toliko bolj pomembno, da ženska skrbno spremlja svoj menstrualni ciklus in ovulacijo ter se posvetuje s strokovnjakom. Ključno je, da se zdravljenje neplodnosti prilagodi individualnim okoliščinam, saj pravočasno ukrepanje poveča možnosti za uspešno zanositev. Zdrav življenjski slog, kot so uravnotežena prehrana, ohranjanje primerne telesne teže ter izogibanje kajenju in alkoholu, skrb za dovolj počitka in jemanje folne kisline, lahko prav tako pozitivno vplivajo na reproduktivno zdravje, čeprav ne zvišajo neposredno ravni AMH.

PMDD ni "samo" PMS: resna motnja, ki vpliva na življenje
Preberi še
PMDD ni "samo" PMS: resna motnja, ki vpliva na življenje

Določanje ravni AMH je torej ključno pri načrtovanju družine in zdravljenju neplodnosti. Čeprav nizka raven AMH lahko oteži zanositev, ustrezni postopki in terapije omogočajo, da ženska zanosi in postane mati. Posvetovanje z ginekologi in strokovnjaki za neplodnost ter pravočasno odločanje o načrtovanju družine pred 35. letom starosti ženske, sta bistvenega pomena za uspešno zanositev in rojstvo zdravega otroka.

AMH je sicer pomemben, a vseeno le eden izmed dejavnikov, ki vplivajo na plodnost. Na zmožnost zanositve vplivajo tudi drugi hormoni, zdravje jajčnikov, genetika in splošno zdravstveno stanje ženske in na drugi strani kvaliteta semenskega izliva moškega. Ko govorimo o neplodnosti, govorimo o neplodnosti para in ne posebej o neplodnosti ženske, ali neplodnosti moškega.
AMH je sicer pomemben, a vseeno le eden izmed dejavnikov, ki vplivajo na plodnost. Na zmožnost zanositve vplivajo tudi drugi hormoni, zdravje jajčnikov, genetika in splošno zdravstveno stanje ženske in na drugi strani kvaliteta semenskega izliva moškega. Ko govorimo o neplodnosti, govorimo o neplodnosti para in ne posebej o neplodnosti ženske, ali neplodnosti moškega.FOTO: Shutterstock

Če ženska v starostnem obdobju med 30. in 35. letom še ne načrtuje nosečnosti, je priporočljivo določiti vrednost AMH, in če je vrednost nižja, je smiselno razmisliti o zamrznitvi jajčnih celic. Kvaliteta jajčnih celic in tveganje za rojstvo otroka s kromosomskimi nepravilnostmi se pri zamrznjenih jajčnih celicah z leti ne spreminja in ostaja na ravni tveganja starosti jajčne celice ob zamrznitvi. V teh primerih morajo Slovenke žal v tujino, saj slovenska zakonodaja ne dopušča možnosti preventivnega zamrzovanja jajčnih celic z namenom poznejšega načrtovanja nosečnosti (social freezing), je še obrazložila mag. Mili Lomšek Vidmar, dr. med.

Če želite izvedeti več o svojih možnostih za zanositev ali spremljati spremembe v svoji plodnosti, se posvetujte z ginekologom o testiranju ravni AMH. Pravočasna odločitev vam lahko pomaga bolje načrtovati družino in sprejeti pomembne korake v prihodnosti.

Mailing

Zadovoljna fit

Si že prijavljen na vse naše e-novice?

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Zadovoljna.si, Vse pravice pridržane Verzija: 634