Zadovoljna.si
Cimet na vrtu

Zdravje

Pomaga preprečiti izpadanje las in izboljšati prebavo

J.V.
02. 08. 2023 05.00
0

Cimet je začimba, po kateri najbolj diši decembra, ko jo dodamo čajem, kuhanemu vinu in različnim prazničnim sladicam, toda obstajajo številni razlogi, zakaj bi morala biti ena najstarejših začimb na svetu del našega vsakdana tudi preostalih enajst mesecev v letu. Uporablja se namreč v številne namene, med drugim pa naj bi cimet pomagal tudi pri izgubi odvečnih kilogramov, preprečevanju izpadanja las, imel pa naj bi prav tako ugoden vpliv na kožo.

Kaj je cimet?

Cimet je začimba, ki izvira iz vej dreves iz družine Cinnamomum in je doma na Karibih, v Južni Ameriki in jugovzhodni Aziji. Bogata je z antioksidanti in drugimi koristnimi spojinami, zaradi katerih že tisočletja slavijo njegove koristi za zdravje in telo. V uporabi je bil že leta 2000 pred našim štetjem v starem Egiptu, kjer so ga zelo cenili. V srednjem veku pa so ga zdravniki uporabljali za zdravljenje bolezni, kot so kašelj, artritis in vneto grlo. Danes je cimet druga najbolj priljubljena začimba, takoj za črnim poprom, v ZDA in Evropi.

Kot začimba je cimet na voljo v prahu ali cel, kot koščki lubja, uporabljamo pa ga tudi kot eterično olje. Obstajata dve glavni vrsti cimeta, in sicer cassia, ki je danes najpogostejša sorta, ki jo na splošno imenujemo 'cimet' in ceylon, ki je poznan tudi kot 'pravi' cimet in izvira iz Šrilanke.

Recepte za okusne jedi z omamnim vonjem in okusom cimeta najdete na Okusno.je.
Cejlonski cimet
Cejlonski cimetFOTO: Shutterstock

Hranilna vrednost za 1 čajno žličko mletega cimeta: 

Kalorije: 6

Beljakovine: 0 gramov 

Ogljikovi hidrati: 2 g

Prehranske vlaknine: 1 g (4-odstotna dnevna vrednost ali DV)

Skupni sladkorji: 0 g

Skupna maščoba: 0 g

Holesterol: 0 miligramov (mg)

Natrij: 0 mg

Kalcij: 26 mg (2,6 odstotka DV)

Kalij: 11 mg (0,23 odstotka DV)

Magnezij: 2 mg (0,5 odstotka DV)

Fosfor: 2 mg (0,2 odstotka DV)

Vitamin K: 1 mikrogram (1,22 odstotka DV)

Vitamin A: 8 mednarodnih enot (0,16 odstotka DV)

Indijski trpotec izboljšuje prebavo in pomaga pri izgubi kilogramov
Preberi še
Indijski trpotec izboljšuje prebavo in pomaga pri izgubi kilogramov
Čaj
ČajFOTO: iStock

Učinki cimeta

Nekatere študije so pokazale, da imajo spojine v cimetu antioksidativne, protivnetne, antidiabetične in protimikrobne lastnosti ter da lahko nudijo zaščito pred rakom in boleznimi srca in ožilja. Vendar je potrebnih več dokazov za potrditev koristi cimeta. 

Zdravstvene koristi

Zdravstvene koristi cimeta pripisujejo vsebnosti nekaj posebnih vrst antioksidantov, vključno s polifenoli, fenolno kislino in flavonoidi. Te spojine se borijo proti oksidativnemu stresu v telesu in naj bi pomagale pri preprečevanju kroničnih bolezni. Pomagal naj bi tudi pri omejevanju kopičenja dušikovega oksida v krvi in preprečeval peroksidacijo maščob, kar lahko poveča tveganje za možganske motnje, raka, srčne bolezni in druga kronična stanja.

Ljudje ga uporabljajo tudi za zdravljenje pikov žuželk, lajšanje nelagodja okužb sečil in blaženje simptomov revmatoidnega artritisa ter širokega spektra drugih bolezni. Študije so raziskale možnost, da lahko cimet pomaga pri uravnavanju krvnega sladkorja, izboljšanju visokega holesterola, boju proti demenci in celo zdravljenju multiple skleroze. Toda dosedanje raziskave so predhodne in po podatkih Nacionalnega centra za dopolnilno in integrativno zdravje študije, opravljene na ljudeh, ne podpirajo uporabe cimeta za katero koli zdravstveno stanje, pišejo na strani Everydayhealth.

Najvišji odstotek sestavin v cimetu predstavljajo antioksidanti, ki lasem služijo pri regeneraciji in negi lasišča.
Najvišji odstotek sestavin v cimetu predstavljajo antioksidanti, ki lasem služijo pri regeneraciji in negi lasišča.FOTO: Shutterstock

Spodbuja rast las

Najvišji odstotek sestavin v cimetu predstavljajo antioksidanti, ki lasem služijo pri regeneraciji in negi lasišča. Cimet poveča prekrvavljenost tkiva in stimulira rast las, zaradi česar ga dermatologi priporočajo vsem, ki imajo težave s prekomernem izpadanjem las. Dve žlički cimeta in eno jajce zmešajte v skodelici, v katero ste predhodno nalili toplo olivno olje. Mešajte, da nastane gladka zmes, nato jo vtrite čim bolj v lasišče in pustite delovati od 10 do 15 minut. Nato jo sperite z las.

Preprečuje nastanek aken

Cimet vsebuje evgenol, cinamaldehid in kumarin, sestavine, ki lahko zmanjšajo madeže zaradi aken. Študija je pokazala, da uporaba zeliščnega mila, ki vsebuje cimetovo olje, zmanjša brazgotine po aknah in pigmentacijo, obenem pa cimet čisti tudi pore. Maska, ki jo naredite iz mešanice treh žličk medu in cimeta, bo v celoti očistila vaš obraz. Zmanjšala bo rdečico, ki zna biti včasih prav moteča, obenem pa bo lepo nahranila vašo kožo. Na obrazu jo pustite delovati približno 10 minut, nato jo izperite z mlačno vodo.

Cimet vsebuje evgenol, cinamaldehid in kumarin, sestavine, ki lahko zmanjšajo madeže zaradi aken.
Cimet vsebuje evgenol, cinamaldehid in kumarin, sestavine, ki lahko zmanjšajo madeže zaradi aken. FOTO: Shutterstock

Za bolj prijeten zadah

Raziskave kažejo, da cimet koristi ustni higieni in lahko ščiti pred nekaterimi vrstami bakterij, ki povzročajo slab zadah, zobno gnilobo, karies in okužbe v ustih. Eterična olja iz cimeta imajo močne antibakterijske lastnosti in se lahko uporabljajo za naravno boj proti bakterijam v ustih, saj delujejo kot naravna ustna vodica. Podobno kot pri poprovi meti je ena od zdravstvenih koristi cimeta ta, da ga lahko zaradi osvežilnega okusa uporabljamo tudi kot naravno aromo žvečilnih gumijev. Ker odstranjuje bakterije v ustni votlini, ima začimba sposobnost boja proti slabemu zadahu.

Deluje tudi na prebavo

Cimet je odličen vir vlaknin, železa in kalcija. Kombinacija kalcija in vlaknin ugodno vpliva na prebavo, saj se veže na žolčne soli in tako pomaga pri njihovem izločanju iz telesa. Na ta način zaščitite debelo črevo pred rakavim obolenjem in telesu pomagate pri povišani vrednosti holesterola. Prav tako cimet olajša prebavo maščob, spodbuja prebavo in sprošča krče.

Ni dokazov, da bi imel cimet večji učinek na izgubo kilogramov.
Ni dokazov, da bi imel cimet večji učinek na izgubo kilogramov. FOTO: Dreamstime

Nega kože

Cimet je bogat vir zaščitnih antioksidantov, ki zmanjšujejo škodo zaradi prostih radikalov in upočasnjujejo proces staranja. Vsebuje tudi vitamin C, ki ščiti kožo pred UV-poškodbami in prezgodnjim staranjem. Cimet vsebuje tudi p-kumarinsko kislino, spojino, ki se uporablja kot sestavina za posvetlitev kože v kozmetiki in lahko pomaga zmanjšati hiperpigmentacijo.

Nadvse priročen je tudi pri pripravi pilinga, ker pomaga pri odstranjevanju mrtvih celic, stimulira cirkulacijo in pospešuje obnovo kože. Na drugi strani je z njim treba biti nadvse previden, ker lahko povzroči tudi nadležno draženje kože, zato ga je pred prvo uporabo priporočljivo testirati na roki.

Začimba vsebuje cinamaldehid, protimikrobno spojino, ki deluje proti sevom P.aeruginosa, ki ga običajno najdemo v kožnih ranah in okužbah.

Ali cimet pomaga pri hujšanju?

Cimet je pogosta sestavina različnih napitkov in izdelkov, ki naj bi pomagali pri izgubi teži, a za zdaj ni veliko dokazov, da to drži. Bolje je, da se osredotočite na porabo manj kalorij, kot jih porabite z dobro uravnoteženo prehrano in telesno dejavnostjo, namesto da se zanašate na domnevno čarobne lastnosti katere koli posamezne sestavine, da bi izgubili kilograme.

Ali je kurkuma res tako zdrava?
Preberi še
Ali je kurkuma res tako zdrava?

Vir: byrdie.com, verwellhealth.com, healthline.com, webmd.com, medicalnewstoday.com, everydayhealth.com

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Zadovoljna.si, Vse pravice pridržane Verzija: 658